Ile zarabia mechanik pojazdów samochodowych?

Ile zarabia mechanik pojazdów samochodowych?

Zarobki

Zawód mechanika samochodowego wymaga specjalistycznej wiedzy i umiejętności w posługiwaniu się podstawowymi narzędziami oraz urządzeniami. Z racji coraz to bardziej skomplikowanej budowy samochodów, wszelkie usługi związane z naprawą pojazdów stają się coraz droższe. Czy jednak praca w zawodzie mechanika samochodowego jest opłacalna? Ile zarabia mechanik pojazdów samochodowych w Polsce? Sprawdzimy, ile wynoszą średnie zarobki w tej branży i porównamy je do zarobków w Niemczech i USA.

Obowiązki mechanika samochodowego

Ogólnie rzecz biorąc do obowiązków mechanika samochodowego należy obsługa pojazdów samochodowych. Składa się na to wiele różnych czynności serwisowych, takich jak konserwacja podzespołów pojazdu, wymiana wadliwych części czy diagnostyka komputerowa. Najczęściej warsztaty mechaniki pojazdowej nie ograniczają się wyłącznie do samochodów osobowych i zajmują się również obsługą pojazdów ciężarowych, ciągników siodłowych, traktorów i motocykli. Z racji wykonywanych obowiązków, osoby aplikujące na stanowisko mechanika powinni dobrze znać się na obsłudze narzędzi monterskich, ślusarskich oraz najnowszych rozwiązaniach technologicznych wykorzystywanych w budowie pojazdów.

Wyszczególniając, obowiązki mechanika samochodowego to:

 • naprawa i regulacja elementów pojazdu – w tym silnika, skrzyni biegów, elementów przeniesienia napędu, układu hamulcowego, kierowniczego i zawieszenia;
 • diagnostyka usterek zarówno mechanicznych, jak i elektronicznych w pojeździe;
 • testowanie sprawności poszczególnych elementów i podzespołów pojazdu za pomocą specjalistycznych urządzeń i komputerowych programów diagnostycznych;
 • przyjmowanie pojazdów na przegląd lub naprawę, uwzględniając przy tym wszelkie wymogi formalne, takie jak protokół przyjęcia i odbioru pojazdu;
 • regulacja oświetlenia w pojeździe;
 • korekta zbieżności kół w pojeździe;
 • kontrola i uzupełnianie płynów eksploatacyjnych;
 • zabezpieczanie nadwozia i podwozia pojazdu przed negatywnym wpływem czynników atmosferycznych (środkami antykorozyjnymi);
 • czyszczenie i mycie części samochodowych, które wymagają tego zabiegu do sprawnego działania;
 • dorabianie niewymiarowych części samochodowych lub elementów konstrukcyjnych;
 • staranne dbanie i przestrzeganie zasad BHP na stanowisku pracy;
 • dokonywanie rozliczeń finansowych z klientami.

Jak zostać mechanikiem samochodowym?

Wymagania stają się w tym względzie coraz bardziej restrykcyjne, co bezpośrednio wiąże się z rozwojem technologicznym mechaniki pojazdowej. Kandydaci na stanowisko mechanika samochodowego powinny posiadać co najmniej wykształcenie zawodowe na kierunku mechaniki samochodowej lub zarządzania maszynami. Wszystko jednak zależy od konkretnych wymagań pracodawcy.

Niezbędna jest podstawowa wiedza z zakresu obsługi typowych urządzeń i narzędzi ręcznych, takich jak młotki, klucze, grzechotki, wkrętaki, śrubokręty. Ważna jest również wiedza z zakresu działania większych maszyn, takich jak podnośniki samochodowe czy sprzęt spawalniczy. Obecnie nie obejdzie się także bez podstawowej wiedzy z obsługi komputera, co wymagane jest podczas diagnostyki pojazdów.

Ile zarabia mechanik pojazdów samochodowych?

Osoba na stanowisku mechanika samochodowego zarabia w Polsce średnio 3100 zł netto. Wynagrodzenie najczęściej waha się w przedziale od 2500 do 4000 zł netto. Wszystko zależy od miejsca i formy zatrudnienia. Decydując się na otwarcie własnego warsztatu samochodowego, możemy liczyć na wiele większe wynagrodzenie, ale jednocześnie trzeba wziąć pod uwagę koszty prowadzenia własnego biznesu. W tym budowę/wynajem budynku usługowe, media przyłączeniowe (gaz, prąd, woda), zakup i konserwację maszyn oraz narzędzi roboczych. Jeżeli zatrudniamy pracowników trzeba również wziąć pod uwagę nie tylko wydatki związane z ich wynagrodzeniem, ale również składkami do ZUS-u i Urzędu Skarbowego (przy czym rozliczać trzeba się również, jeżeli prowadzimy jednoosobową działalność gospodarczą).

Zarobki mechaników w Niemczech

Bez wątpienia spora część młodych adeptów mechaniki rozważa wyjazd i pracę w zawodzie mechanika samochodowego w Niemczech. Jak donosi Federalny Instytut Kształcenia Zawodowego BIBB (Bundesinstitut für Berufsbildung), zarobki początkujących mechaników samochodowych w Niemczech wahają się między 681 a 797 euro miesięcznie. Przy czym mowa tutaj o zachodzie Niemiec, ponieważ na wschodzie zarobki te są nieco niższe. Na wiele większe zarobki mogą liczyć osoby z wyższym wykształceniem i doświadczeniem na podobnym stanowisku. Wprawiony mechanik w Niemczech może liczyć na wynagrodzenie ponad 2900 euro miesięcznie.

Zarobki mechaników w USA

Całkiem ciekawe przedstawiają się zarobki mechaników w Stanach Zjednoczonych USA. Tam średnie wynagrodzenie za pracę w zawodzie mechanika wynosi ok. 3400 USD. Przy czym warto zaznaczyć, że doświadczony pracownik może liczyć na pensję wyższą nawet o 22% (ok. 4100 USD). Najczęściej pracodawcy wymagają tam co najmniej średniego wykształcenia, a pracownicy przepracowują 40 godzin tygodniowo.

źródło: jobandsalaryabroad.com

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl

Grafik 3D, fotograf, podróżnik. Miłośnik pisania wierszy, opowieści, artykułów publicystycznych. Pasjonat astronomii i wycieczek górskich. Ponad 10 lat doświadczenia w działaniach marketingowych.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze