Ile zarabia strażak w PSP? Zarobki w straży pożarnej

Ile zarabia strażak? Poznaj zarobki w straży pożarnej PSP

Zarobki

Strażak to bez wątpienia zawód wymagający odpowiedniej kondycji fizycznej i sporej odpowiedzialności. Gaszenie pożarów, wyjazdy do wypadków komunikacyjnych, wsparcie służb ratunkowych – to nie jedyne obowiązki, które spoczywają na strażakach. Czy jednak zawód ten jest opłacalny? Ile zarabia strażak w Państwowej i Ochotniczej straży pożarnej? Sprawdźmy, ile wynosi pensja na tym stanowisku i czy wynagrodzenie jest adekwatne do trudu pracy wykonywanej przez PSP w Polsce.

Obowiązki straży pożarnej

Strażacy mają bardzo szeroki zakres obowiązków. Do najważniejszych z nich jest gaszenie pożarów. Każda osoba na tym stanowisku jest przeszkolona z zakresu tłumienia ognia różnego pochodzenia. Do obowiązków PSP i OSP należy również reagowanie na wszelkiego rodzaju zagrożenia życia, takie jak wypadki komunikacyjne, lotnicze, wodne oraz wszelkiego rodzaju zagrożenia chemiczne.

Do mniej znanych zadań strażaków należą m.in. interwencje dotyczące gniazd niebezpiecznych owadów, aczkolwiek dotyczy to wyłącznie sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia. Czy strażacy zdejmują koty z drzew? Nie leży to w oficjalnym kanonie ich obowiązków, ale mogą wykonywać to z pobudek czysto humanitarnych.

Kolejne obowiązki strażaków to m.in. dbanie o porządek w remizie strażackiej. Dotyczy to przede wszystkim właściwego utrzymania pojazdów i sprzętu ratunkowego. Nigdy nie wiadomo, kiedy pojawi się sytuacja awaryjna, która wymaga nagłej interwencji. Stąd też bardzo istotne jest dbanie o nienaganny stan wszelkiego wyposażenia ratowniczego w remizie. Do bardziej prospołecznych zadań strażaków należy m.in. pomoc w organizacji imprez masowych, takich jak wydarzenia sportowe i kulturalne.

Jak zostać strażakiem?

Wymagania stawiane kandydatom na stanowisko strażaka są ściśle określone w aktach prawnych. Przede wszystkim aby zostać strażakiem nie trzeba być absolwentem uczelni wyższej. Wystarczy posiadać średnie wykształcenie, aczkolwiek ukończenie studiów z pewnością daje o wiele większe benefity i możliwości rozwoju zawodowego.

O tym, jakie warunki musi spełnić kandydat na strażaka, mówi art. 28.1. ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej. Zgodnie z zapisami, kandydat na strażaka:

  • nie może być karany za przestępstwo (w tym skarbowe);
  • musi korzystać z pełni praw publicznych;
  • musi posiadać co najmniej średnie wykształcenie;
  • posiadać odpowiednie predyspozycje fizyczne i psychiczne do pracy w straży.

Aby zostać strażakiem, należy ukończyć specjalne szkolenie i spełnić warunki stawiane przez jednostkę państwową. Oczywiście na kandydata czeka także postępowanie kwalifikacyjne, które składa się w tym przypadku z dokładnie 4 etapów: składania dokumentów, testu sprawności fizycznej, rozmowy kwalifikacyjnej oraz końcowym ustaleniom, czy dany kandydat na pewno sprawdzi się w roli strażaka.

W zawodzie strażaka liczy się nie tylko dobra sprawność i kondycja fizyczna, ale również umiejętność szybkiego podejmowania decyzji oraz odporność na stres. Nie trzeba chyba dodawać, że na barkach strażaków ciąży ogromna odpowiedzialność za czyjeś zdrowie, a nawet życie. Radzenie sobie w trudnych sytuacjach zagrożenia mienia lub zdrowia, jest podstawowym warunkiem, aby móc w pełni sprawnie i bezpiecznie wykonywać pracę strażaka.

Ile zarabia strażak? Zarobki w straży pożarnej PSP

Strażak zatrudniony w Państwowej Straży Pożarnej zarabia przeciętnie od 2000 do 3000 złotych brutto. Zarobki oficera w straży pożarnej mogą z kolei sięgać nawet 8000 złotych brutto. Dokładna kwota wynagrodzenia zależna jest od stopnia i rangi strażaka.

Ponadto do jego pensji należy doliczyć dodatki z uwagi na pracę w ciężkich warunkach. Ich wysokość zależy od stopnia szkodliwości wykonywanych zadań. Wynoszą one kolejno:

  • 5% – przy I stopniu
  • 10% – przy II stopniu
  • 15% – przy III stopniu
  • 20% – przy IV stopniu

Strażacy mogą również liczyć na dodatki za każdy stopień służbowy od ok. 400 do nawet 1100 zł. Liczy się również staż pracy. Dodatek za niego średnio wynosi 1% za każdy przepracowany rok. Do pensji strażaka trzeba wliczyć również wszelkiego rodzaju nagrody jubileuszowe oraz premie za efekty w pracy. Według danych dostępnych w Internecie można wysnuć wniosek, że średnia pensja strażaka zatrudnionego w Państwowej Straży Pożarnej wynosi nieco ponad 4 tys. zł.

Sprawdź także:

 

Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl Pasjonat technologii produkcyjnych, nowoczesnego przemysłu i technik inżynieryjnych.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze