Zawód ratownika medycznego wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. Do obowiązków ratowników medycznych należy m.in. reagowanie na nagłe wezwania, obsługa imprez masowych czy wsparcie w akcjach charytatywnych i prospołecznych. Aby zostać ratownikiem medycznym trzeba również ukończyć odpowiednie kursy i być przygotowanym na pracę pod ogromną presją. Czy praca ta jednak wiąże się z wysokimi zarobkami? Niestety, nie można tu mówić o wielkich pieniądzach, a pensje ratowników nadal stoją na niskim poziomie. A zatem ile zarabia ratownik medyczny w Polsce? Sprawdźmy aktualne dane na bieżący rok.
Obowiązki ratownika medycznego
Tak jak wspomniałem na początku, praca na omawianym stanowisku to przede wszystkim odpowiedzialność za ludzkie zdrowie i niejednokrotnie życie. Ratownicy medyczni spotykają się z wezwaniami różnego typu i z pewnością mogą spodziewać się absolutnie wszystkiego. Część wezwań pozostaje również nieuzasadniona, co znacząco komplikuje skuteczność działania lokalnego systemu ratownictwa w danym momencie. Warto również dodać, że ratownicy medyczni w trakcie wykonywania swoich obowiązków (np. na miejscu wypadku samochodowego) objęci są taką samą ochroną jak funkcjonariusze publiczni.
Jakie obowiązki należą do ratowników medycznych?
- ratowanie zdrowia i życia ludzi
- przeprowadzanie resuscytacji krążeniowo-oddechowej
- intubacji EKG
- opatrywanie złamań kości i unieruchamianie kończyn
- wykonywanie defibrylacji
- monitorowanie podstawowych parametrów życiowych, takich jak ciśnienie krwi czy saturacja
- podawanie niezbędnych leków
- podłączanie kroplówki
- przyjmowanie porodów
- pełna opieka medyczna podczas przewozu pacjenta do szpitala
Jak widać powyżej, ratownicy medyczni obłożeni są szeregiem wielu obowiązków. Oznacza to również, że powinni dysponować rozległą wiedzą oraz doświadczeniem z zakresu ochrony i ratowania życia. Czy trudno zostać ratownikiem medycznym? Poznajmy wymagania, jakie muszą spełnić kandydaci na to stanowisko.
Jak zostać ratownikiem medycznym? Wymagania dla kandydatów
Wszelkie wymogi, prawa i obowiązki ratowników określa Ustawa z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Według ich zapisów ratownikiem medycznym może zostać osoba, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych, nie ma żadnych przeciwwskazań zdrowotnych, ukończyła szkołę policealną lub studia o kierunku ratownictwo medyczne. Bardzo ważne jest aktywne i nieprzerwane pełnienie obowiązków ratownika. Dlatego też ratownik, który w okresie 5 lat od uzyskania uprawnień nie pracował na swoim stanowisku, a wyraża chęć podjęcia się pracy w tym zakresie, musi przejść półroczne szkolenie.
Ile zarabia ratownik medyczny w Polsce?
Średnia wysokość wynagrodzenia ratownika medycznego w roku 2023 wynosi od 25 do 40 zł brutto za godzinę pracy. Ratownicy medyczny zatrudniani są najczęściej w oparciu o umowę cywilno-prawną. Zatrudnianiem zajmuję się przede wszystkim szpitale, prywatne firmy medyczne oraz stacje pogotowia ratunkowego.
Od 1 lipca 2023 roku, minimalna pensja ratownika medycznego wynosi 5965,38 zł brutto za miesiąc pracy.
Dowiedz się również:
- ile zarabia strażak
- ile zarabia dietetyk
- 4000 brutto ile to netto
- 3500 brutto ile to netto
- 5000 brutto ile to netto

Krzysztof Kamzol
Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl Pasjonat technologii produkcyjnych, nowoczesnego przemysłu i technik inżynieryjnych.