Parówki często kojarzą się nam z bezwartościowymi wędlinami, które tylko zapychają żołądek. Niegdyś panował mit, że w składzie parówek obecny jest karton czy o zgrozo papier toaletowy. Generalnie opowieści wokół parówek narosło sporo i warto w końcu ocenić rzeczywistość uwzględniając fakty, a nie opinie czy domysły.
Jaka powinna być dobra parówka?
Obecnie na rynku znajdziemy zarówno dobre parówki, jak i wyroby parówko-podobne. Wszystko jednak rozbija się o pieniądze, gdyż wraz z jakością, wzrasta też cena produktu, co raczej nie powinno nikogo dziwić.
Dobrej jakości parówki powinny zawierać jak najwięcej mięsa (drobiowego lub wieprzowego) najlepiej w granicach powyżej 80% i jak najmniej sztucznych wypełniaczy, stabilizatorów czy wzmacniaczy smaku. Jeżeli stawiamy na produkty premium, to siłą rzeczy nie powinny znajdować się w nich sztuczne konserwanty.
Naturalne jest również to, że w parówkach znajdziemy wodę, ekstrakty z przypraw, sól czy kolagenowe białko wieprzowe.
W wyborze parówek kierujemy się listą składników – im krótszy skład i więcej mięsa (powyżej 80-90%), tym lepszy produkt dostaniemy.
Jak powinna smakować parówka?
Dobrej jakości parówka powinna być zbita i twarda, co świadczy o wysokiej zawartości mięsa. Kiepskiej jakości wyroby parówko-podobne są bardziej miękkie i praktycznie same rozpływają się w ustach. W dodatku producenci takich wyrobów często dodają więcej soli, co również wpływa na ich bardziej słony smak.
Skład parówek
Fantazja producentów żywności nie zna granic ani litości dla konsumenta – dowodem tego mogą być niektóre parówki (a właściwie wyroby parówko-podobne). A warto zważyć na to, że skoro jest podaż, to musi być i popyt.
Podstawowy (najzdrowszy) skład parówek to:
- mięso drobiowe lub wieprzowe (najlepiej powyżej 90%),
- woda,
- sól,
- przyprawy,
- cukier/glukoza,
- aromaty naturalne,
- kolagenowe białko wieprzowe/białka mleka.
Na tym skład dobrych jakościowo parówek powinien się zakończyć. Niestety na sklepowych półkach wybór tych produktów jest o wiele szerszy i w niektórych wyrobach parówkowych możemy znaleźć również takie składniki jak:
- mięso oddzielone mechanicznie (MOM),
- skórki z kurcząt/tłuszcz wieprzowy,
- kasza manna,
- stabilizatory (E450, E451, E452),
- wzmacniacze smaku (E621, E635),
- emulgator (E471),
- przeciwutleniacz (E316),
- barwnik (E150c),
- regulator kwasowości (E330).
Azotyn sodu w parówkach – nie dla dzieci!
Zagadką może być tutaj bardzo powszechny konserwant azotyn sodu (E250), który nieczęsto występuje także w parówkach typu premium. Usprawiedliwieniem dla producentów go stosujących może być fakt, że konserwant ten jest bardzo uniwersalny, mianowicie nadaje koloru, wzmacnia smak i zapach, działa przeciwutleniająco oraz przeciwbakteryjnie.
Uwaga! Warto wystrzegać się azotynu sodu (E250) w parówkach – szczególnie gdy podajemy je małym dzieciom! Jest to spowodowane tym, że azotyn sodu spożyty w większych ilościach reaguje z hemoglobiną, tworząc methemoglobinę – cząsteczkę niezdolną do transportu tlenu. Małe dzieci – szczególnie te poniżej 1. roku życia – posiadają o wiele bardziej reaktywną hemoglobinę, a więc nie powinny w ogóle mieć styczności z azotynem sodu!
Bezpieczne dzienne spożycie azotynu sodu to 0,06 mg/kg masy ciała.
Wartości odżywcze parówek
Parówki są przede wszystkim źródłem białka zwierzęcego oraz tłuszczu, lecz na próżno szukać w nich witamin czy cennych składników mineralnych.
Złą wiadomością jest to, że parówki zawierają dosyć sporo soli jak na swoją masę i wartość kaloryczną – ok. 2,5 g na 100 g produktu. To oznacza mniej więcej tyle, że zjedzenie 4 parówek dostarcza nam dzienną normę zapotrzebowanie na sól.
A skoro mowa o kaloryczności, to 100 g parówek wieprzowych dostarcza ok. 280-300 kcal. Parówki drobiowe są mniej kaloryczne i zapewniają ok. 260 kcal.
Czy istnieje ranking parówek?
Owszem, wiele serwisów informacyjnych podaje wprost, które parówki maja najlepszy skład, aczkolwiek trzeba pamiętać, że sytuacja na rynku jest bardzo dynamiczna. A zatem lepiej dysponować konkretną wiedzą, która przydaje się w każdym przypadku i samodzielnie podejmować świadomy wybór, niż kierować się w ciemno różnymi opiniami.
Jeszcze raz powtarzamy: im krótszy skład parówek i większa zawartość mięsa (powyżej 90%), tym lepszy (i smaczniejszy) produkt kupujemy.
Słowem podsumowania
Parówki dostarczają nam pewnych składników odżywczych (głównie białka i tłuszczu), aczkolwiek bezwzględnie należy wybierać produkty klasy premium zawierające przynajmniej 80-90% mięsa.
Uważajmy też na to, co podajemy naszym dzieciom! Nie każde parówki specjalne oznaczone czy reklamowane przez producenta jako produkty dla dzieci, spełniają normy jakościowe!
Na koniec pamiętajmy o stosunku ceny do jakości! Obecne rozbieżności cenowe są dosyć spore i nie oczekujmy dobrego produktu za niską cenę. Dobre parówki kosztują obecnie ok. 7 zł/220 g produktu.