W dzisiejszym artykule omówimy czym jest wodorotlenek wapnia. Poznamy jego właściwości oraz zastosowanie w przemyśle.
Właściwości
Wodorotlenek wapnia, który jest również znany jako wapno gaszone, to związek nieorganiczny o wzorze chemicznym Ca(OH)2. Jest to bezbarwny kryształ lub biały proszek, który powstaje, gdy wapno palone (tlenek wapnia) jest mieszane lub gaszone wodą. Ma wiele nazw, w tym wapno hydratyzowane, wapno kaustyczne, czy wapno lasowane.
Zastosowanie
Wodorotlenek wapnia jest bezwonnym białym proszkiem i stosowany jest w warunkach przemysłowych, takich jak oczyszczanie ścieków, produkcja papieru, budownictwo i przetwórstwo spożywcze. Ma również zastosowanie medyczne i stomatologiczne. Na przykład wypełnienia kanałów korzeniowych często zawierają wodorotlenek wapnia.
Z wodorotlenku wapnia korzysta się w wielu różnych gałęziach przemysłu. Ma on swoje zastosowanie, chociażby w: oczyszczaniu soku buraczanego w cukrownictwie; zmiękczaniu wody; produkcji nawozów sztucznych dla rolnictwa; odsiarczaniu spalin w energetyce. Oprócz tego z wodorotlenku wapnia korzysta się w przy produkcji kosmetyków do depilacji.
Wodorotlenek wapnia z dodatkiem niewielkiej ilości wody tworzy tzw. ciasto wapienne, które jest składnikiem cementu stomatologicznego używanego jako podkład do wypełnienia ubytku oraz opatrunek w kanale zęba przy zapaleniu tkanek.
W przypadku żywności stosuje się wiele związków poprawiających właściwości produktów spożywczych. Są to m.in. konserwanty, barwniki, emulgatory, stabilizatory czy regulatory kwasowości. Tego typu związkiem jest właśnie wodorotlenek wapnia o oznaczeniu E526. Jest on wykorzystywany jako regulator kwasowości, czyli substancja nadająca produktowi końcowemu odpowiedni odczyn pH, a także jako związek teksturo-twórczy, czyli wiążący i utwardzający.
Wytwarzanie
Na skalę przemysłową, wodorotlenek wapnia jest produkowany przez reakcję tlenku wapnia (CaO) z wodą (H2O). Ta reakcja jest bardzo egzotermiczna, co oznacza, że wydziela dużo ciepła. W praktyce wygląda to tak: CaO + H2O → Ca(OH)2.
W przemyśle stosowane są dwie metody gaszenia: gaszenie na mokro i gaszenie na sucho. Gaszenie na mokro wykorzystuje duże ilości wody i jest to metoda najczęściej używana przy produkcji samodzielnej wapna gaszonego.