Bazalt jest powszechnie wykorzystywanym surowcem w budownictwie i pracach drogowych w formie kruszywa łamanego. Stosuje się go również do produkcji wełny mineralnej. Produkty wykonane z bazaltu cechują się wysoką twardością, stąd też są odporne na większość czynników mechanicznych i chemicznych. Poznajmy więcej szczegółów na temat tego ciekawego surowca.
Występowanie bazaltu: skąd pozyskuje się bazalt?
Bazalt jest litą skałą wulkaniczną o drobnej strukturze. Powstał w wyniku krzepnięcia lawy na powierzchni Ziemi.
Skała ta występuje na obszarach aktywnych w przeszłości wulkanicznie. Pozyskiwany jest w kopalniach i kamieniołomach bazaltu, które z reguły zlokalizowane są w pobliżu wygasłych lub aktywnych wulkanów. Największe złoża bazaltu na terenie Polski występują na przedgórzu sudeckim na Dolnym Śląsku.
Skład chemiczny bazaltu
Złoża bazaltu bogate są zwykle w zawartość wapnia i magnezu. Większość składu chemicznego bazaltu stanowi ditlenek krzemu będący krystaliczną substancją o dużej twardości – to on odpowiada głównie za wytrzymałość skał bazaltowych.
W porównaniu z innymi skałami magmowymi wylewnymi, bazalt charakteryzuje się niską zawartością krzemu, potasu i sodu.
Właściwości bazaltu
Bazalt charakteryzuje się drobnoziarnistą strukturą – oznacza to, że jego kryształy są zbyt małe, aby móc je zobaczyć gołym okiem. Jest to skała twarda i wytrzymała o wysokiej gęstości około 3g/cm3. Bazalt jest nieporowaty i odporny na działanie kwasów, a jego barwa jest zwykle szarozielona lub czarna.
Zastosowanie – gdzie wykorzystywany jest bazalt?
Budownictwo
Najszersze zastosowanie skały bazaltowe znajdują w szeroko pojętym budownictwie. Kruszywo bazaltowe wykorzystywane jest przy budowie dróg. Z bazaltu produkuje się kostkę brukową i płyty chodnikowe. Oprócz tego, włókna bazaltowe, z racji na swoją wytrzymałość, wykorzystywane są do wzmacniania betonu, a także do produkcji wełny mineralnej.
Metalurgia
Bazalt wykorzystywany jest do produkcji izolacji termicznych w piecach oraz urządzeniach przemysłowych. Tzw. leizna kamienna powstała z przetopionego bazaltu wykorzystywana jest m.in. w produkcji aparatury chemicznej czy też kadłubów maszyn.
Dekoracje
Bazalt jest także wykorzystywany jako kamień dekoracyjny z racji na swoją ciemną, elegancką barwę. Jest popularnym kamieniem na blaty kuchenne, niewielkie konstrukcje czy też elewacje.
Zobacz również: Chlorek kobaltu – właściwości, zastosowanie