Marcepan to słodki przysmak, który składa się głównie z cukru i mąki migdałowej (mielonych migdałów), czasami wzbogacony o olej migdałowy lub ekstrakt. Jest często używany do tworzenia słodyczy; powszechne zastosowania obejmują czekoladki z marcepanem i małe imitacje owoców i warzyw z marcepanu. Może być również używany do wypieku ciastek lub rozwałkowany na cienkie arkusze i polukrowany do dekoracji ciast, głównie ciast urodzinowych, ślubnych i świątecznych.
Skąd pochodzi marcepan?
Niektórzy twierdzą, że marcepan pochodzi z Persji, inni z Niemiec, Hiszpanii, Włoch czy Francji. Faktem jest, że był na tyle popularny w Hiszpanii, że osadnicy przynieśli go do Ameryki, gdzie zaczęto go robić z orzeszków zamiast migdałów. Bez względu na jego pochodzenie, jedno jest pewne: stał się słynny dzięki swojemu użyciu podczas świąt Bożego Narodzenia.
Jak produkuje się marcepan?
Produkcja marcepanu zaczyna się od obrania migdałów. Migdały są gotowane na parze i potrząsane, aż grube, brązowe skórki odpadną. Następnie kilka pracowników siedzi wzdłuż linii montażowej i usuwa z taśmy transportowej zepsute lub źle obrane orzechy. Migdały następnie toczą się do wagi mieszającej.
Podstawowy przepis na wykonanie surowej mieszanki jest prosty: dwie trzecie migdałów i jedna trzecia cukru (zazwyczaj do 50%).
Masa marcepanowa trafia do obracającego się miedzianego kotła, gdzie mieszanka migdałów i cukru jest powoli prażona. Sto kilogramów granulowanej masy jest przetwarzanych na raz i podgrzewanych do około 90 stopni Celsjusza (190 stopni Fahrenheita), aż kryształy cukru się rozpuszczą.
Następnie masa marcepanowa trafia do tzw. “pokoju dziergania”, gdzie do surowej masy dodaje się „małą tajemnicę”. Prawdopodobnie jest to coś na kształt wody różanej, która nadaje marcepanowi jego unikalny smak.
Marcepan jest często używany do tworzenia słodyczy; powszechne zastosowania obejmują czekoladki z marcepanem i małe imitacje owoców i warzyw z marcepanu. Może być również używany do wypieku ciastek lub rozwałkowany na cienkie arkusze i polukrowany do dekoracji ciast, głównie ciast urodzinowych, ślubnych i świątecznych. W niektórych krajach jest formowany w małe figurki zwierząt jako tradycyjny przysmak na Nowy Rok lub Boże Narodzenie. Marcepan jest również używany w Tortell i w niektórych wersjach ciasta królewskiego spożywanego podczas karnawału.
Zobacz również: Z czego produkuje się tofu?