Co robić w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia w miejscu pracy? Pod jaki numer alarmowy zadzwonić, aby wezwać odpowiednie służby ratunkowe, takie jak policja, straż pożarna czy pogotowie ratunkowe? Niestety stres i działanie pod wpływem impulsu nie zawsze będzie racjonalne, a nasza pamięć może zwyczajnie zawieźć. Warto więc wydrukować podstawową listę numer alarmowych w Polsce. Poniżej przedstawiamy niezbędne i aktualne numery alarmowe, które powinny znajdować się w każdym zakładzie pracy. Dane aktualne na rok 2023.
Podstawowe numery alarmowe
997 – Policja
998 – Państwowa Straż Pożarna
999 – Państwowe Ratownictwo Medyczne
Dodatkowe numery alarmowe
986 – Straż Miejska (w zależności od miasta)
987 – Centrum Zarządzania Kryzysowego
991 – Pogotowie energetyczne
992 – Pogotowie gazowe
993 – Pogotowie ciepłownicze
994 – Pogotowie wodno-kanalizacyjne
995 – Komenda Główna Policji (system Child Alert)
996 – Centrum Antyterrorystyczne
Sprawdź również: Jak zrobić płyn dezynfekujący?
Dla dzieci i rodziców
19 115 – Miejskie Centrum Kontaktu (dla Miasta Stołecznego Warszawy)
116 000 – numer interwencyjny w sprawie zaginionych dzieci (Fundacja ITAKA)
116 111 – telefon zaufania dla dzieci i młodzieży (Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę)
116 123 – Kryzysowy Telefon Zaufania
601 100 100 – numer ratunkowy nad wodą (MOPR i WOPR)
601 100 300 – numer ratunkowy w górach (GOPR i TOPR)
800 702 222 – Centrum Wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego
22 668 70 00 – Niebieska Linia, ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie
Numer 112 – jak dzwonić i co zgłaszać?
Najbardziej wszechstronnym numerem alarmowym jest ogólnopolski numer 112. Obsługuje go Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Co można pod nim zgłaszać, a jakich telefonów wykonywać nie wolno?
Pod numer 112 zgłaszamy takie zdarzenia jak:
- Zagrożenie zdrowia oraz życia
- Zagrożenie mienia oraz w nagłych sytuacjach środowiska
- Przypadek porwania, uprowadzenia, ograniczenia wolności
- Zakłócanie porządku publicznego
- Wymagające nagłej interwencji Policji, Straży Pożarnej lub Ratownictwa Medycznego.
Numer 112 wykręcamy w przypadku wystąpienia wypadku w pracy, wypadku komunikacyjnego, pożaru, kradzieży, włamania itp. Co bardzo ważne, telefon wykonujemy również jeżeli widzimy nietrzeźwego kierowcę samochodu.
Kiedy nie dzwonimy pod 112?
Nie wolno dzwonić pod numer 112, jeżeli sytuacja nie wymaga nagłej interwencji służb ratowniczych. Należy do nich m.in. wezwanie taksówki, poinformowanie o utrudnieniach w ruchu, prośba o podanie danych kontaktowych osoby lub przedsiębiorstwa itp. Pamiętaj, że każde takie zgłoszenie jest karane, a zablokowana linia może opóźnić wyjazd służb ratunkowych do osoby pilnie potrzebującej pomocy!
Które numery warto zapamiętać? Przede wszystkim najważniejsza jest ogólna infolinia 112. Dyspozytor, który odbierze słuchawkę może w szybkim tempie wysłać potrzebne wsparcie na miejsce zdarzenia. Zrobi to automatycznie i nie ma potrzeby wydzwaniania po kolejne rodzaje służb ratunkowych.
Jeżeli jednak wiemy, że sytuacja wymaga interwencji wyłącznie jednego zespołu interwencyjnego (np. policji lub straży pożarnej), warto mieć w pamięci 3 podstawowe numery: 997, 998 oraz 999. Zaleca się jednak, aby w sytuacjach nagłego zagrożenia życia lub zdrowia, korzystać ogólnopolskiej infolinii alarmowej: 112.
Stłuczka lub wypadek – kiedy dzwonić pod 112?
Na koniec omówimy jeszcze jedną sytuację, w której często postępujemy pochopnie i pod wpływem impulsu. Mianowicie są to wszelkiego rodzaju zdarzenia drogowe. Mówiąc wprost: uczestnicy kolizji drogowych bardzo często dzwonią pod numer 112 zupełnie bezpodstawnie, podczas gdy spora ilość uczestników wypadków drogowych unika wzywania wsparcia medycznego w obawie przed konsekwencjami prawnymi.
Należy więc ustalić fakty i pomimo nagłej sytuacji, zachować spokój. Przede wszystkim jeżeli przytrafi się nam niewielka stłuczka parkingowa czy inne zdarzenie, w którym ucierpią wyłącznie samochody – nie ma potrzeby dzwonić pod numer alarmowy 112! Co innego, jeżeli jeden z kierowców zdarzenia jest nietrzeźwy lub nie posiada ważnych dokumentów, wtedy jak najbardziej wzywamy jednostkę policji.
Jeżeli natomiast jesteśmy uczestnikami lub świadkami poważnego wypadku, a więc zdarzenia, w którym najprawdopodobniej ucierpieli jacyś ludzie – natychmiast musimy powiadomić o tym służby ratunkowe.

Krzysztof Kamzol
Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl Pasjonat technologii produkcyjnych, nowoczesnego przemysłu i technik inżynieryjnych.