5000 brutto ile to netto

5000 brutto ile to netto? Kalkulator wynagrodzeń 2022

Zarobki

Jeżeli wspominamy o komuś o naszej pracy i zarobkach, to w głównej mierze zawsze mówimy o kwotach netto, czyli “na rękę”. Jest to o wiele praktyczniejsze, ponieważ przeliczanie kwoty brutto na netto jest dosyć skomplikowane. Od wynagrodzenia brutto trzeba odjąć m.in. zaliczkę na podatek dochodowy, ubezpieczenie emerytalne czy chorobowe. Wszystkie te składowe sprawiają, że wypłata netto jest nawet o 1/3 mniejsza niż wypłata brutto. W dzisiejszym artykule sprawdzimy, 5000 brutto ile to netto.

Czy 5000 zł brutto to dużo?

Wynagrodzenie w wysokości 5 tys. zł brutto wydaje się całkiem spore. W praktyce jednak możemy łatwo oszacować, że kwota do wypłaty, czyli wynagrodzenie netto będzie zdecydowanie mniejsze, gdzieś na poziomie ok. 3,5 tys. zł. W gruncie rzeczy jest to prawda i ponad tysiąc złotych z tak wysokiej wypłaty wędruje na konto państwa.

Czy za taką kwotę można spokojnie przeżyć? Pomimo sporej inflacji i galopujących cen na rynku mieszkaniowym, kwota 3,5 tys. złotych wydaje się całkiem w porządku. Możemy z takiej sumki opłacić czynsz za niewielkie mieszkanie, wszystkie podstawowe rachunki, spokojnie się wyżywić i przy dobrych wiatrach również nieco odłożyć na remont lub wczasy.

Rozkład kosztów pracownika i pracodawcy

Zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę nakłada na pracownika i pracodawcę szereg obciążeń finansowych. Z tego też powodu wynagrodzenie w kwocie brutto jest o wiele wyższe, niż pensja wypłacana pracownikowi “do ręki”. O jakich kosztach dokładnie mowa?  W przypadku wynagrodzenia na poziomie 5000 zł brutto, koszty ze strony pracownika i pracodawcy wyglądają następująco:

Miesięczne koszty pracownika

  • ubezpieczenie emerytalne – 488,00 zł
  • ubezpieczenie rentowe – 75,00 zł
  • ubezpieczenie chorobowe – 122,50 zł
  • ubezpieczenie zdrowotne – 388,31 zł
  • zaliczka na PIT – 266 zł

Miesięczne koszty pracodawcy

  • ubezpieczenie emerytalne – 488,00 zł
  • ubezpieczenie rentowe – 325,00 zł
  • ubezpieczenie wypadkowe – 83,50 zł
  • Fundusz Pracy – 122,50 zł
  • FGŚP – 5,00 zł

Łączne koszty pracodawcy wliczając w to bazowe wynagrodzenie 5000 zł, wynoszą w tym przypadku: 6024,00 zł.

5000 brutto ile to netto?

Jeżeli zarabiamy 5000 zł brutto, to po odliczeniu wszystkich kosztów i podatków pozostaje nam 3660,19 zł netto (do wypłaty na rękę).

Przy okazji sprawdź również inne przeliczniki:

Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl Pasjonat technologii produkcyjnych, nowoczesnego przemysłu i technik inżynieryjnych.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze