Zawód psychologa szkolnego staje się ostatnimi czasy coraz bardziej popularny, a rola tego specjalisty w szkole jest nieoceniona. Psycholog pomaga uczniom w radzeniu sobie z problemami emocjonalnymi i społecznymi, wspiera ich w rozwoju i nauce, a także współpracuje z nauczycielami i rodzicami. Wiele współczesnych akcji społecznych porusza temat niedoboru psychologów w szkołach, jako jeden z powodów podaje się niskie wynagrodzenia. W takim razie ile zarabia psycholog szkolny? Czy rzeczywiście wynagrodzenia kadry psychologicznej w szkołach są tak niskie?
Ile zarabia psycholog szkolny?
Mediana wynagrodzenia psychologa szkolnego w Polsce wynosi 3800 zł brutto. Jest to spowodowane tym, że wielu psychologów szkolnych pracuje na niecały etat. Same oferty pracy dla psychologów szkolnych są niejednokrotnie wciąż ofertami za pieniądze znacznie poniżej stawek z sektora prywatnego. W związku z tym, ciężko na ten moment o znaczną poprawę opieki psychologicznej w szkołach.
Zarobki psychologów szkolnych w Europie
Zarobki psychologów szkolnych w reszcie Europy najlepiej omówić na przykładzie Wielkiej Brytanii i Niemiec. Brytyjscy psychologowie edukacyjni zarabiają średnio 3 900 funtów miesięcznie. Młodsi specjaliści mogą liczyć na zarobki rzędu 3 500 funtów miesięcznie, natomiast doświadczeni psychologowie nawet 4 800 funtów na miesiąc. W Niemczech natomiast zarobki psychologów szkolnych są jeszcze wyższe i średnio wynoszą około 5 400 euro miesięcznie przy zarobkach rzędu 3 800 euro w przypadku młodszych psychologów bez doświadczenia.
Wynagrodzenia psychologów w szkołach w USA
W Stanach Zjednoczonych średnie wynagrodzenie psychologa w szkole to około 4 700 dolarów miesięcznie. Zarobki tzw. juniorów na tym stanowisku to przeciętnie około 3 500 dolarów na miesiąc. Są to wynagrodzenia wielokrotnie wyższe niż ich polskich odpowiedników. Można więc domyślać się skąd wynika znaczny niedobór kadry psychologicznej w polskich szkołach.
Zobacz również: Czym są odpady medyczne i jak je utylizować?
Psycholog szkolny – co robi?
Psycholog szkolny to specjalista, który zajmuje się szeroko pojętą opieką psychologiczną uczniów oraz współpracą z nauczycielami i rodzicami. Głównym celem jego pracy jest wspieranie rozwoju i edukacji uczniów, zapewnienie im poczucia bezpieczeństwa w szkole oraz wsparcie przy problemach w życiu prywatnym.
Do zadań psychologa szkolnego należą m.in.:
- Diagnozowanie problemów uczniów poprzez przeprowadzanie badań i obserwacji psychologicznych. Pomaga to w rozpoznaniu różnorakich problemy emocjonalnych, społecznych lub edukacyjnych u uczniów szkoły.
- Terapia i wspieranie uczniów z wykorzystaniem terapii indywidualnej i grupowej. Jest ona z reguły przeznaczona dla uczniów z różnymi problemami, np. lękami, depresją czy trudnościami w nauce.
- Profilaktyka – prowadzenie zajęć profilaktycznych dla uczniów na temat różnych aktualnych problemów, np. uzależnień, przemocy, problemów psychicznych czy cyberprzemocy.
- Współpraca z nauczycielami i rodzicami, aby wspólnie rozwiązywać problemy uczniów.
- Doradztwo zawodowe, czyli wsparcie uczniów w wyborze dalszej ścieżki edukacyjnej i zawodowej.
- Interwencja w sytuacjach kryzysowych, np. w przypadku śmierci w rodzinie, rozwodu rodziców, aktów przemocy.
Psycholog szkolny jest bardzo ważnym członkiem społeczności szkolnej. Jego praca przyczynia się do poprawy atmosfery w szkole, polepszenia samopoczucia uczniów oraz lepszych wyników edukacyjnych.
Zobacz również: Żółte papiery – kto może je posiadać i co oznaczają?