żółte papiery

Żółte papiery – kto może je posiadać i co oznaczają?

Prawo

Jeżeli niegdyś słyszano, że ktoś ma “żółte papiery” to od razu wiązano taką osobę z kimś, kto zwyczajnie jest niepoczytalny bądź leczył się psychiatrycznie. W rzeczywistości jednak wyglądało i nadal wygląda to zupełnie inaczej, a tzw. “żółte papiery” to dosyć specyficzne określenie, które wzięło się tak na prawdę z niczego. Sprawdźmy zatem, dlaczego w naszym społeczeństwie ugruntował się mit i powiedzenie o żółtych papierach.

Co to są żółte papiery?

Powiedzenie, że ktoś ma żółte papiery, dawniej stosowano w stosunku do osoby, która leczyła się psychiatrycznie. Stwierdzenie to nie ma nic wspólnego z kolorystyką dokumentacji medycznej, ani żadną inną związaną z leczeniem. To mit, który najprawdopodobniej wziął się z faktu blaknięcia i żółknięcia papieru, stosowanego do opisywania historii leczenia. Mankament ten wiązał się z technologią produkcji i przetwarzania dokumentów widoczny w latach 80. XX w., które na skutek światła słonecznego zmieniały kolor z białego na ciemnożółty.

Leczenie psychiatryczne a dokumentacja medyczna

Leczenie psychiatryczne w żaden sposób nie pociąga za sobą jakichkolwiek konsekwencji prawnych. Można porównać je do innych wizyt u specjalistów, takich jak ortopeda czy kardiolog. Na takiej samej zasadzie udostępnia się wgląd do dokumentacji medycznej i historii leczenia pacjenta. To oznacza, że dostęp do dokumentów medycznych ma wyłącznie osoba poddana leczeniu lub jej opiekun prawny (za zgodą pacjenta). Takie postępowanie obejmuje również wszelkiego rodzaju kserokopie dokumentacji medycznej.

Jak dostać zwolnienie od psychiatry?

Aby uzyskać zwolnienie od psychiatry niezbędna jest wizyta u tego specjalisty. Warto zaznaczyć, że nie trzeba posiadać skierowania od lekarza rodzinnego, a wizytę można umówić bezpośrednio kontaktując się z gabinetem psychiatrycznym. Jeżeli po zbadaniu pacjenta lekarz psychiatra uzna, że jego stan nie pozwala na dalszą aktywność zawodową, może wystawić zwolnienie lekarskie L4.

Jak długo można być na zwolnieniu od psychiatry?

Lekarz psychiatra może wystawić zwolnienie lekarskie L4 na maksymalny okres 182 dni (czyli ok. pół roku). Przez ten okres pracownik ma pełne prawo do pobierania świadczeń chorobowych – w tym wynagrodzenia i zasiłku chorobowego. Jeżeli po tym okresie stan zdrowia nie ulegnie poprawie, pracownikowi może przysługiwać świadczenie rehabilitacyjne na okres 12 miesięcy.

Zwolnienie L4 może wystawić zarówno lekarz rodzinny, jak i specjalista. Jeżeli psychiatra prowadzi prywatną praktykę lekarską, wtedy warunkiem wypisania zwolnienia lekarskiego jest ważna umowa zawarta z ZUS-em.

Czy zwolnienie od psychiatry zostaje w papierach?

Informacja o leczeniu psychiatrycznym w okresie zatrudnienia nie znajduje się na świadectwie pracy. Niemniej jednak pracodawca ma prawo wręczyć wypowiedzenie zaraz po powrocie pracownika ze zwolnienia chorobowego.

Sprawdź również:


źródło zdjęcia głównego: unsplash.com

Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl

1 komentarz
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze