Ile waży czołg? Waga czołgów lekkich, średnich i ciężkich

Ile waży czołg? Waga czołgów lekkich, średnich i ciężkich

Chyba nikomu nie trzeba wyjaśniać, jak wygląda i do czego służy czołg. Jest to ciężki pojazd bojowy, który porusza się na gąsienicach i dysponuje sporą siłą ognia. Za sprawą grubego opancerzenia i ciężkiej amunicji przewożonej na swoim pokładzie, czołgi są bardzo ciężkie. To, ile waży czołg, przesądza o tym, do jakiej klasy się zalicza: lekkiej, średniej czy ciężkiej. Sprawdźmy zatem, ile wynosi waga przeciętnej klasy czołgu i jakie silniki się w nich znajdują.

Czym są i do czego służą czołgi?

Czołg (ang. tank) to gąsienicowy pojazd bojowy, przeznaczony do wsparcia ogniowego (głównie podczas natarcia) na krótkim i średnim dystansie. Największym atutem czołgu jest napęd gąsienicowy, który pozwala przemieszczać się mu z wysoką prędkością nawet w trudnym terenie. Tym samym jego masa rozkładana jest na większej powierzchni. Co ciekawe, pierwszy pojazd przypominający czołg zaprojektował już w 1911 roku austriacki inżynier Günther Burstyn.

Klasyfikacja czołgów

Najpowszechniej czołgi klasyfikowano głównie z uwagi na wagę. Tym samym wyróżniamy takie rodzaje czołgów jak:

  • czołgi lekkie – o masie 5–20 t;
  • czołgi średnie – o masie 20–45 t;
  • czołgi ciężkie – o masie powyżej 45 t.

Ile waży czołg?

W zależności od konstrukcji, czołgi lekkie mogą ważyć od 5 do 20 ton, czołgi średnie od 20 do 45 ton, a czołgi ciężkie nawet powyżej 45 ton.

Przykładowe masy czołgów:

Model czołgu Masa
M24 Chaffee 18,4 t
Panzerkampfwagen I 5,4 t
Panzerkampfwagen V Panther 44,8 t
M4 Sherman 31,5 t
M1 Abrams 54,5 t
T-72 41 t
M-84 48 t
Leopard 2 55,15 t
T-90 46,5 t

Silniki w czołgach

Z racji swojej ogromnej masy, za napęd w czołgu służy najczęściej silnik spalinowy diesla (wysokoprężny). Dla przykładu w czołgu T-90 silniki potrafiły generować moc od 840 do nawet 1250 KM (w zależności od wersji). W znanych czołgach T-62 montowano z kolei silniki diesla o mocy 580 KM. W nowszych konstrukcjach widuje się również silniki turbowałowe, np. silnik w M1 Abrams dysponuje mocą 1500 KM.

Sprawdź również, jaki jest największy czołg świata oraz największy silnik diesla. W innym artykule dowiesz się, czym jest granatnik Mk 19 oraz bazuka.

Autor
Krzysztof Kamzol
Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl Pasjonat technologii produkcyjnych, nowoczesnego przemysłu i technik inżynieryjnych.