Solarium to doskonała alternatywa dla tradycyjnego opalania skóry w świetle promieni słonecznych. Sama wizyta trwa zaledwie kilkadziesiąt minut, a efekty na ciele są równoznaczne z kilkugodzinnym przebywaniem na Słońcu. Niemniej wokół solariów narosło wiele mitów, które wynikają z niewiedzy na temat działania tych urządzeń elektrycznych. Co jest zatem prawdą a co fałszem? Omawiamy to w dzisiejszym poradniku.
Czym jest i jak działa solarium?
Pod pojęciem „solarium” kryje się specjalne urządzenie elektryczne w formie płytkiej i zamykanej wanny, które wyposażone jest w zaawansowane oświetlenie UV, emitujące promieniowanie elektromagnetyczne o tej samej długości fal, co promienie słoneczne, czyli UVA (320-400 nm) i UVB (280-320 nm).
Ciekawostka: Słońce emituje promienie UVA, UVB, UVC, światło widzialne oraz podczerwień. Z kolei lampy znajdujące się w solarium emitują wyłącznie wiązkę światła UVA i UVB.
Głównym czynnikiem pobudzającym produkcję melaniny w skórze, która wytwarzana jest przez melanocyty są promienie UVB. Jednocześnie promieniowanie to prowadzi do wytwarzania witaminy D. Niestety oddziaływanie promieniowania UVB na skórę może prowadzić do przykrych dolegliwości, takich jak rumień, pieczenie czy reakcja alergiczna.
Warto dodać, że pobierana moc przeciętnych łóżek solarnych wynosi ok. 1500 – 2000 watów.
Rodzaje lamp w solariach
Bardzo często od osób korzystających z solarium można usłyszeć, że zarówno efekty, jak i ryzyko ewentualnych powikłań dermatologicznych zależy w głównej mierze od rodzaju zastosowanych lamp. Trudno się z tym nie zgodzić, ale skoro tak, to które lampy są najbezpieczniejsze dla naszego zdrowia?
Obecne restrykcje nałożone na producentów lamp do solariów sprawiają, że korzystanie z tych urządzeń jest obarczone niskim ryzykiem występowania powikłań. Odpowiada za to norma wprowadzona przez Komisję Europejską, która ogranicza moc lamp w solariach do 0,3 W/m2 (wartość ta odpowiada mocy promieni słonecznych na równiku w bezchmurny dzień).
Ponadto w solariach wykorzystuje się dwa rodzaje lamp: niskociśnieniowe i wysokociśnieniowe. Te pierwsze stosowane są do „opalania” ciała poniżej linii ramion, a lampy wysokociśnieniowe naświetlają okolice twarzy i szyi.
Czym są lampy kolagenowe?
Niektóre solaria oferują usługę z wykorzystaniem specjalnych lamp kolagenowych. W praktyce jest to nic innego, jak lampy emitujące światło podczerwone, które stymuluje komórki skóry do wydzielania kolagenu i elastyny.
To oznacza, że wraz z jednoczesnym opalaniem skóry, korzystamy z tzw. zabiegu anti-aging, który zwiększa elastyczność skóry i nadaje jej młody wygląd.
Jak przygotować się do wizyty w solarium?
W praktyce do wizyty w solarium nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Warto jednak zrezygnować z makijażu, biżuterii, dezodorantu czy silnych perfum, tak aby nie blokować przepływu światła UV. Jeśli to nasza pierwsza wizyta, to zaleca się ograniczyć proces opalania do 5 minut.
Przeciwwskazania do wizyty w solarium
Przed wizytą w solarium powinny powstrzymać się osoby, które borykają się z jakimikolwiek chorobami skóry (np. bielactwo, łuszczyca) czy zmianami na skórze, np. liczne piegi, znamiona, przebarwienia. Ponadto z solarium powinny zrezygnować osoby z jasną karnacją skóry (tzw. uroda celtycka). Oczywiście z solarium nie powinny korzystać osoby uczulone na promienie słoneczne, w stanie chorobowym (np. z gorączką) czy przyjmujące leki fotouczulające (np. antybiotyki).