Ile zarabia kierowca autobusu? Jakie są wymagania do zawodu?

ile zarabia kierowca autobusu

Zawód kierowcy autobusu wiąże się z szeregiem wielu odpowiedzialnych zadań. Osoba na tym stanowisku powinna posiadać dobry wzrok i dobrą koordynację ruchową. Jakie wymagania musi spełniać kandydat na omawiane stanowisko i ile zarabia kierowca autobusu? W dzisiejszym artykule poruszymy wszystkie te kwestie.

Jak zostać kierowcą autobusu?

Aby móc zostać kierowcą autobusu należy spełnić ściśle określone wymogi. Określono je m.in. w ustawie o transporcie drogowym. Należą do nich przede wszystkim:

  • posiadanie prawa jazdy kategorii D
  • zaświadczenie lekarskie i psychologiczne o braku przeciwwskazań do pracy na stanowisku kierowcy autobusu
  • zaświadczenie o niekaralności
  • ukończenie kwalifikacji wstępnej lub kwalifikacji wstępnej przyspieszonej
  • wiek co najmniej 21 lat

Kwalifikacja wstępna w wersji standardowej obejmuje 260 godzin zajęć teoretycznych, 16 godzin jazdy w ruchu drogowym i 4 godziny ćwiczeń na płycie poślizgowej. Do przyspieszonego kursu zalicza się 130 godzin zajęć teoretycznych, 8 godzin jazdy w ruchu drogowym oraz 2 godziny jazdy po płycie poślizgowej. Kwalifikację przyspieszoną może rozpocząć jedynie osoba powyżej 23. roku życia.

W przypadku kierowców w wieku od 21 do 23 lat posiadających uprawnienia należy wspomnieć o ograniczeniu maksymalnej długości trasy równemu 50 km. Od 23. roku życia kierowca może już kursować na dłuższych dystansach.

Według szacunków, średni koszt uzyskania prawa jazdy kat. D oraz kwalifikacji wstępnej wynosi około 10 tys. zł.

Ile zarabia kierowca autobusu?

W Polsce, według najnowszych danych kierowca autobusu zarabia najczęściej około 2766 zł netto. Ogółem na tym stanowisku najpopularniejsze są zarobki między 2286 zł a 3359 zł netto. Należy jednak dodać, że zarobki są średnio nawet o 30% wyższe w dużych miastach w porównaniu z resztą kraju. Kierowcy mogą również otrzymywać różne dodatki czy świadczenia socjalne. Miasta często nie mogą sobie pozwolić na strajki czy niedobory kadrowe w transporcie zbiorowym, gdyż mogłoby to je doszczętnie sparaliżować. W związku z tym często podnoszą pensje w spółkach komunikacyjnych.

Dodatkowo na większe zarobki mogą liczyć kierowcy autobusów turystycznych oraz dalekobieżnych – średnio od 3600 zł do około 6000 zł netto. Zarobki są w tym segmencie zależne głównie od długości tras. W pewnym stopniu mogą rekompensować wielodniową pracę z dala od domu. Zdecydowanym plusem takiej pracy jest poniekąd możliwość zwiedzenia wielu krajów i popularnych miejsc wycieczek turystycznych.

Co ciekawe spośród wszystkich polskich województw najwięcej zarabiają kierowcy z Wielkopolski, Mazowsza i Pomorza Zachodniego. Natomiast na najmniejsze zarobki w branży można liczyć w województwach: świętokrzyskim, podlaskim czy podkarpackim.

Za naszą zachodnią granicą – w Niemczech, średnie zarobki w wśród kierowców autobusu miejskiego wynoszą około 1600 euro netto co w przeliczeniu na złotówki daje około 7 270 zł. Jest to suma nieporównywalnie większa niż w Polsce. W Niemczech koszty życia są jednak wyższe niż w naszym kraju, w związku z tym w praktyce różnica nie jest aż tak znacząca.

Przeczytaj również:

Autor
Filip Kozairek
Filip Koziarek

Redaktor w serwisie Joblife.pl

Gitarzysta z zamiłowaniem do klasycznych rock'n'rollowych brzmień. Autor tekstów, kompozytor, od 2020 roku student. W chwilach wolnych od muzyki baczny obserwator polityki międzynarodowej, od zawsze zafascynowany historią.