Ile zarabia kierowca tira? Zarobki w Polsce i Unii Europejskiej

Ile zarabia kierowca tira? Zarobki w Polsce i Unii Europejskiej

Zarobki

Kierowca ciężarówki to zawód leżący u podstaw każdej współczesnej gospodarki. Codziennie miliony ton towarów przez nich przewożonych napędzają gospodarkę i pozwalają społeczeństwu funkcjonować. Panuje przekonanie, że praca ta polega jedynie na transporcie ładunku z punktu A do punktu B, ale czy aby na pewno? Ile zarabia kierowca tira? Czy może liczyć na zadowalającą pensję? O tym wszystkim w dzisiejszym artykule.

Jakie są obowiązki kierowcy ciężarówki?

Kierowcy ciężarówek dzielą się na trzy grupy:

 • Lokalni
 • Krajowi
 • Międzynarodowi

Kierowcy lokalni mają na pozór najłatwiejsze zadanie. Pokonują wielokrotnie krótkie odcinki na terenie małego obszaru, bez dodatkowych noclegów.

Trasy krajowe odbywają się jak sama nazwa wskazuje na terenie jednego państwa. Są to trasy krótkie, najczęściej bez noclegu w czasie pracy. Jazdę rozpoczyna się wcześnie rano, a zazwyczaj kończy się wieczorem śpiąc we własnym domu. Mimo wszystko zdarzają się również zlecenia na większe odległości, wiele zależy od kraju, w którym jest się zatrudnionym.

Natomiast jeśli chodzi o trasy międzynarodowe sprawa nie jest już tak prosta. Realizacja zlecenia trwa od paru dni do nawet kilku tygodni. Wszystko zależy od miejsca, do którego kierowca musi się udać. Dodatkowo wymagane jest przystosowanie się do lokalnych przepisów ruchu drogowego, które przecież różnią się w poszczególnych państwach.

Sprawdź również: Ile zarabia stewardessa

Zasady pracy jako kierowca ciągnika siodłowego

Tak jak w każdej innej pracy, kierowców ciężarówek także obejmują pewne zasady. Zabrania im się jazdy ciągłej bez przerw. Dziennie kierowca może jechać maksymalnie 9 godzin z 45–minutową przerwą co 4,5 godziny. Dodatkowo dwa razy w tygodniu może przedłużyć czas prowadzenia pojazdu do 10 godzin. Jeśli to zsumować, w tygodniu może wykonywać swoją pracę przez nie więcej niż 56 godzin.

W czasie początków pandemii (tj. od 18 marca do 16 kwietnia 2020 roku) w Polsce dzienny czas jazdy kierowcy został wydłużony z 9 do 11 godzin. Natomiast w krajach takich jak np. Austria lub Chiny kompletnie zawieszono pracę kierowcy ciężarówki.

Ile zarabia kierowca tira w Polsce? Średnie zarobki w 2020 roku

Według analiz Ogólnopolskiego Centrum Rozliczania Kierowców średnie zarobki kierowcy tira wynoszą od 5 do 8 tys. zł netto. Jednak trzeba wziąć pod uwagę, iż najczęściej kierowcy zatrudniani są na pensję minimalną, do której dodatkowo otrzymują diety, premie, ryczałty i inne dodatkowe świadczenia. Ważna rolę w kwestii wysokości pensji odgrywa również długość stażu na stanowisku. Najlepiej płatne są trasy międzynarodowe, w szczególności po krajach Unii Europejskiej gdzie pracodawcy płacą średnio 12% więcej niż poza krajami wspólnoty. Wśród tras krajowych najbardziej opłacalne są dłuższe zlecenia, generują średnio 5% większy zysk.

Na wypłatę kierowcy tira składają się liczne dodatki takie jak m.in.:

 • dodatek za pracę przy materiałach niebezpiecznych
 • premia do frachtu
 • dodatek za oszczędną jazdę
 • dodatek nocny i za nadgodziny

Sprawdź również: Ile zarabia listonosz

Co zrobić, żeby móc zostać kierowcą ciężarówki?

Rozpoczęcie pracy jako kierowca zawodowy narzuca konieczność posiadania sporych umiejętności i wiedzy. Przed kandydatami stawia się następujące wymogi:

 • Prawo jazdy kat. B umożliwiające jazdę m.in. samochodem osobowym
 • Prawo jazdy kat. C – jazdę pojazdem samochodowym przekraczającym masę 3,5 t. z wyjątkiem autobusu
 • Prawo jazdy kat. C+E – jazdę ciężarówką z przyczepą
 • Dodatkowe szkolenie wprowadzające

Przejście wszystkich z powyższych kursów i szkoleń wymaga sporego wkładu finansowego – około 9 tys. zł. Przyszły kierowca zawodowy musi więc przygotować się na spory wydatek, aby móc zacząć pracę w wymarzonym zawodzie.

Kierowca tira – czy jest to praca dla każdego?

Podsumowując, zawód kierowcy ciężarówki gwarantuje całkiem przyzwoite dochody. Warto jednak wspomnieć o tym, że nie jest to praca właściwa dla każdego. Po pierwsze, jest to bardzo odpowiedzialne zajęcie. Na drodze zdarzają się przeróżne sytuacje, więc trzeba być gotowym na wszystko. Dodatkowo każdy marzący o tej pracy powinien być w stanie wyruszyć samotnie w trasę, zostawiając rodzinę nawet na kilka tygodni. Praca kierowcy ma jednak również swoje plusy. Możliwość odwiedzenia wielu krajów, słynnych miejsc czy szansa na poznanie nowych ludzi. Dla ciekawych świata jest to praca wręcz idealna.

W pozostałych artykułach sprawdzaliśmy:

4 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze