Woda destylowana – cena, zastosowanie, właściwości

Woda destylowana – cena, zastosowanie, właściwości

W świecie przemysłu zwykłą wodę poddaje się wielu procesem chemicznym i fizycznym w celu jej oczyszczenia lub nasycenia różnymi związkami. Trzeba bowiem pamiętać, że woda może zawierać przeróżne sole mineralne, rozpuszczone gazy (głównie dwutlenek węgla) czy specyficzne związki chemiczne. Jednym z takich procesów jest destylacja wody, w wyniku której pozyskiwana jest tzw. woda destylowana. Sprawdźmy zatem, jaka jest cena wody destylowanej, jej zastosowanie w przemyśle oraz właściwości fizyczno-chemiczne.

Czym jest woda destylowana?

Woda destylowana (ang. distilled water) to woda oczyszczona z soli mineralnych, pestycydów, metali ciężkich, bakterii i innych zanieczyszczeń, która może zawierać rozpuszczone gazy oraz lotne substancje organiczne. Proces destylacji polega na zagotowaniu wody i skropleniu pary wodnej do osobnego zbiornika. Dzięki temu wszelkie zanieczyszczenia, których temperatura wrzenia jest większa od temperatury wrzenia wody, pozostają i osadzają się w pierwotnym pojemniku.

Destylacja to jedna z wielu metod oczyszczania wody, która może być wielokrotnie powtarzana w celu uzyskania coraz to czystszej wody. Niekiedy w celu usunięcia pozostałych związków chemicznych i soli mineralnych, stosuje się takie zabiegi jak:

 • utlenianie związków organicznych;
 • usuwanie twardości na wymieniaczach jonowych (powstaje wtedy woda demineralizowana);
 • odgazowanie termiczne (w wyniku czego powstaje woda odgazowana);
 • korygowanie składu przy odsalaniu;
 • kilkukrotną destylację z dodatkiem kolejno kwasu fosforowego i wodorotlenku potasu lub wodorotlenku sodu.

Zastosowanie wody destylowanej

Oczyszczona ze soli mineralnych woda destylowana, ma bardzo wiele zastosowań. Do takich należy zaliczyć:

 • prasowanie przy pomocy żelazek parowych (nie ma ryzyka osadzania kamienia);
 • nawilżanie powietrza (woda destylowana wlewana jest do nawilżaczy powietrza);
 • reakcje chemiczne w laboratoriach chemicznych i biologicznych;
 • produkcja akumulatorów samochodowych (w formie rozcieńczalnika elektrolitu);
 • produkcja lekarstw i kosmetyków;
 • kontrola nasycenia minerałami wody w akwariach i akwenach wodnych;
 • wykonywanie odbitek zdjęć;
 • rozcieńczanie płynów, np. płynu do chłodnicy samochodowej;
 • spłukiwanie karoserii podczas mycia samochodu (nie powoduje zacieków).

Jak zrobić wodę destylowaną w domu?

Sposobów na zrobienie wody destylowanej w domu jest całkiem sporo. Niemniej trzeba wziąć pod uwagę to, że proces destylacji jest wysoce nieekonomiczny i generuje ogromne straty energii.

Najprostszym sposobem na regularne pozyskiwanie wody destylowanej jest zakup i używanie specjalnego urządzenia – destylatora. Jego koszt to ok. 300 zł i można użytkować go w warunkach domowych. Jeżeli jednak w ramach ciekawostki chcemy uzyskać wodę destylowaną przy pomocy prostych narzędzi dostępnych w kuchni, to sposobów jest całkiem sporo.

Najczęściej spotykany i opisywany w internecie sposób na uzyskanie wody destylowanej w warunkach domowych, to wykorzystanie zwykłego garnka ze stali nierdzewnej, kratki do pieczenia, szklanej pokrywki, kostek lodu oraz naczynia żaroodpornego. Do garnka wkładamy dopasowaną wielkością kratkę do pieczenia i wlewamy do niego zwykłą wodę z kranu (najlepiej do połowy objętości). Na powierzchnię wody kładziemy naczynie żaroodporne lub inny garnek, a całość przykrywamy odwróconą pokrywką, na którą w momencie rozpoczęcia parowania wody, układamy kostki lodu.

Jak nietrudno się domyślić, proces ten jest zarówno dosyć kosztowny, jak i mało wydajny. O wiele rozsądniejszym rozwiązaniem okaże się zakup gotowej wody destylowanej w sklepie.

Woda destylowana a demineralizowana

Jaka jest różnica między wodą destylowaną a demineralizowaną? O ile faktycznie w obu przypadkach woda jest pozbawiona niemal wszystkich zanieczyszczeń chemicznych i mineralnych, tak woda demineralizowana zdecydowanie wygrywa to zestawienie.

Proces demineralizacji wody usuwa z niej praktycznie wszystkie zanieczyszczenia – w tym bakterie, wirusy, metale ciężkie, inne szkodliwe substancje chemiczne oraz sole minerałów.

Czy picie wody destylowanej jest szkodliwe?

Nie zaleca się picia wody destylowanej z kilku powodów. Przede wszystkim jest ona pozbawiona cennych minerałów, więc jej długotrwałe spożycie może powodować ogólne osłabienie organizmu, problemy z cerą, skórą, paznokciami (dochodzi wtedy do zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej). Drugim powodem, dla którego lepiej unikać regularnego picia wody destylowanej jest ryzyko wypłukiwania z organizmu soli mineralnych, które niezbędne są dla naszego zdrowia.

Niemniej jednak warto zauważyć, że woda destylowana pozbawiona jest szkodliwych dla zdrowia związków manganu, ołowiu czy kadmu, które mogą być zauważalne w wodzie kranowej. Ponadto w wodzie destylowanej nie znajdziemy żadnych bakterii oraz chloru. Na koniec jako ciekawostkę dodamy, że woda poddana procesowi destylacji ma dosyć wysoką kwasowość (ok. 7 pH).

Ile kosztuje woda destylowana do żelazka?

Za 5 litrów wody destylowanej do żelazka zapłacimy ok. 10 zł (za 1 litr będzie to ok. 2 zł). Nieco więcej możemy zapłacić za wodę demineralizowaną, ok. 4-7 zł za litr.

Sprawdź również:


źródło: wikipedia.org
źródło zdjęcia: unsplash.com

Autor
Krzysztof Kamzol
Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl Pasjonat technologii produkcyjnych, nowoczesnego przemysłu i technik inżynieryjnych.