Czy wiesz, że woda stanowi 2/3 powierzchni ziemi? Pewnie tak. A czy wiesz, że temperatura wrzenia wody nie zawsze wynosi 100 stopni Celsjusza? Może to dziwne, ale to prawda! Woda może gotować się w różnej temperaturze w zależności od panujących warunków atmosferycznych. Czy są to znaczące różnice? Okazuje się, że tak, aczkolwiek nie wszystkie eksperymenty związanie z temperaturą wrzenia wody można przeprowadzić w domu.
Sprawdź również jak działa silnik parowy.
Ile wynosi temperatura wrzenia wody?
Woda wrze w temperaturze 100 °C przy ciśnieniu 1013 hPa (1 atm). Jej temperatura topnienia w takich warunkach to 0 °C, a gęstość 997 kg/m³ (w przybliżeniu 1 litr wody waży 1 kg).
Co ciekawe woda może gotować się w różnych temperaturach, w zależności od ciśnienia. Przykładowo przy ciśnieniu 697 hPa woda zacznie wrzeć już w temperaturze 90°C, a przy 126 hPa zaledwie w 50 °C. Jaki z tego wniosek? Niestety z teoretycznego punktu widzenia, nie można w prosty sposób odpowiedź kiedy konkretnie woda wrze. Wszystko to zależy od panujących warunków atmosferycznych. Najczęściej jednak omawiając temat wrzenia cieczy, przedstawia się wartości w odniesieniu do warunków panujących tuż przy powierzchni ziemi.