Znajdziemy go w praktycznie każdej kuchni. Pozwala szybko uporać się z zabrudzeniami na sztućcach, garnkach i talerzach. Mowa oczywiście o płynie do mycia naczyń, które występuje w różnych wariantach zapachowych. Co warto o nim wiedzieć i jakie substancje znajdziemy w jego składzie? Omówimy to w dzisiejszym poradniku.
Czym jest płyn do mycia naczyń?
Pod pojęciem płynu do naczyń kryje się gęsty detergent o właściwościach spieniających, który świetnie radzi sobie z tłustymi zabrudzeniami. Jednocześnie specyficzne właściwości myjące płynu do naczyń w połączeniu z przystępnie niską ceną, czynią go wysoce funkcjonalnym i uniwersalnym środkiem czyszczącym – nie tylko kuchennym.
Płyn do mycia naczyń – skład
Skład płynów do mycia naczyń może różnić się w zależności od producenta i konkretnego produktu. Najczęściej jednak w składzie znajdują się takie substancje jak:
- anionowe środki powierzchniowo czynne – wyjątkowo skuteczne podczas zmywania zabrudzeń oleistych;
- niejonowe środki powierzchniowo czynne – bardzo sprawnie usuwają wszelkiego rodzaju tłuszcze;
- amfoteryczne środki powierzchniowo czynne – wpływają na delikatność płynu;
- konserwanty:
- methylchloroisothiazolinone, methylisothiazolinone, 2-bromo-2-nitropropane-1,3-diol – hamują rozwój mikroorganizmów w płynie, co jest szczególnie ważne podczas codziennego użytkowania.
- kompozycje zapachowe – nadają płynowi do mycia naczyń charakterystycznego zapachu, np. mięty lub cytrusów. Jednocześnie pozwalają zamaskować zapach jedzenia.
Jak działa płyn do mycia naczyń?
Wszelkiego rodzaju płyny do zmywania naczyń doskonale radzą sobie z wszelkimi tłuszczami i olejami. Jest to możliwe za sprawą surfaktantów, czyli środków, które obniżają napięcie powierzchniowe wody i pozwalają związać ją z tłuszczami i olejami (proces emulgacji). Na podobnej zasadzie działają również inne środki myjące i czyszczące, takie jak szampony do włosów czy proszki do prania.
Stosowanie/instrukcja
Przeważnie zaleca się stosować 1 łyżeczkę płynu do naczyń, na 5 litrów wody.
Zastosowanie płynu do naczyń
Tradycyjne płyny do zmywania są bardzo uniwersalne i sprawdzą się nie tylko podczas codziennego mycia sztućców, naczyń czy garnków. Równie dobrze można wykorzystać je do mycia podłogi, płytek, okien, drzwi czy mebli. Co ciekawe, płyn do zmywania naczyń świetnie sprawdzi się w ogrodnictwie, np. do przemywania liści roślin.
Dzięki płynowi do mycia naczyń możemy również z łatwością umyć grzebienie, szczotki do włosów, meble i blaty kuchenne, akcesoria do makijażu, a nawet pozbyć się tłustych plam z ubrań.
Czy można stosować płyń do naczyń w zmywarkach?
Niestety próba zastąpienia kostki czy specjalnego płynu do zmywarek zwykłym płynem do naczyń, skończy się bardzo efektowną porażką. Z uwagi na silne właściwości spieniające, ze zmywarki zaczną wydobywać się ogromne ilości białej piany, która szybko opanuje najbliższe otoczenie tego sprzętu AGD. To z tego powodu, w zmywarkach stosuje się środki niepieniące.
Wynika to z faktu, że woda w zmywarkach jest pod niewielkim ciśnieniem rozpryskiwana przez dysze na obrotowych ramionach. A to wystarczy, aby płyn do mycia naczyń zacząć intensywnie się pienić i wypełniać wnętrze zmywarki.
Sprawdź również: