Szare mydło w kostce stanowiło niegdyś bardzo popularny środek myjący o wielu zastosowaniach. Obecnie zostało ono skutecznie wyparte przez zapachowe i nawilżające mydła w płynie lub w kostkach. Niemniej wiele osób nie docenia możliwości, jakie stwarza nam szare mydło potasowe, które okazuje się wysoce przydatne w wielu codziennych sytuacjach. Czym dokładnie jest szare mydło, jaki jest jego skład, zastosowanie i właściwości? Omówimy to w dzisiejszym poradniku.
Szare mydło potasowe – definicja i skład
Szare mydło (ang. hard soap) to mieszanina różnych soli potasowych wyższych kwasów karboksylowych oraz dodatków, takich jak gliceryna czy kwas cytrynowy. Dobrze rozpuszcza się w wodzie i mięknie o wiele szybciej, niż klasyczne mydła w kostce. Wykazuje również właściwości bakteriobójcze. Produkcja szarego mydła nie ogranicza się wyłącznie do obszaru Polski, ponieważ technologia produkcji tego specyfiku znana jest praktycznie na całym świecie.
Najbardziej rozpoznawalną marką, pod którą sprzedawane było szare mydło w Polsce jest Biały Jeleń. Jego produkcją już od lat 20. XX w. zajmowała się Fabryka Przetworów Tłuszczowych Spółka Akcyjna w Trzebini. Do wyrobów globalnych o szczególnie długiej tradycji i recepturze należy tzw. mydło marsylskie, które w 72% składa się z czystego mydła potasowego. Mydło to powstaje w wyniku reakcji ogrzanej oliwy z oliwek ze stężonym ługiem potasowym (wodorotlenkiem potasu).
Szare mydło – zastosowanie
Najczęściej szare mydło stosuje się do higieny osobistej, czyli mycia ciała. Mydło potasowe jest szczególnie polecane osobom ze skłonnościami do alergii i trądziku, a także z tłustą cerą. Szarym mydłem można również myć włosy i skórę głowy, ale problem może stanowić wtedy rozczesanie włosów (zaleca się do spłukania włosów użyć odrobiny soku z cytryny). Niewiele osób wie, że szare mydło potasowe doskonale sprawdza się podczas golenia zarostu – dobrze nawilża i ułatwia poślizg maszynki do golenia.
Informacja: Mydło potasowe jest w pełni bezpiecznie dla kobiet z ciąży i dla skóry małych dzieci.
Zastosowanie szarego mydła nie ogranicza się jednak wyłącznie do higieny osobistej. Równie dobrze sprawdza się podczas wielu domowych czynności, takich jak wywabianie plam z tkanin i innych powierzchni – w tym kafelek, dywanów czy wykładzin. Podobnie jak kiedyś, tak i dzisiaj sporo osób wykorzystuje szare mydło do prania ubrań – mydło potasowe jest świetnym zamiennikiem proszku do prania, nie wywołuje reakcji alergicznych i nie podrażnia skóry.
Innym ciekawym zastosowaniem szarego mydła jest pielęgnacja roślin doniczkowych i ogrodowych. Produkt ten dobrze radzi sobie ze zwalczaniem wielu popularnych szkodników, takich jak mszyce, wełniaki, tarczniki czy przędziorki (wystarczy rozpuścić ok. 20 dag szarego mydła w 1 litrze wody i spryskać takim preparatem chorujące rośliny).
Warto pamiętać, że tradycyjne szare mydło w kostce lub w płynie to produkt w pełni naturalny i wegański, pochodzenia roślinnego. Tym samym stanowi doskonałą alternatywę dla produktów wysoce przetworzonych i nafaszerowanych różnymi dodatkami zapachowymi czy nawilżającymi.
Zastosowanie szarego mydła w skrócie:
- pielęgnacja skóry – mydło potasowe doskonale oczyszcza i nie podrażnia skóry;
- mycie twarzy – omawiane mydło nie podrażnia skóry twarzy i jest szczególnie zalecane do cery tłustej. Z drugiej strony mydło to nieco wysusza cerę, a zatem warto po jego zastosowaniu sięgnąć po łagodny nawilżacz;
- trądzik – z uwagi na swoje właściwości antybakteryjne, szare mydło doskonale łagodzi objawy trądziku;
- higiena intymna – mydło potasowe może być stosowane również w pielęgnacji stref intymnych – również w okresie połogu. Panie docenią właściwości przeciwgrzybicze tego naturalnego produktu, a dodatkowo szare mydło przywraca naturalne pH.
- lek na grzybicę – szare mydło okazuje się wysoce skuteczne podczas walki z grzybicą, np. stóp i paznokci.
- do prania i mycia – już nasze babcie stosowały mydło potasowe do prania ubrań i mycia. Obecnie produkt ten nadal sprawdza się w tej roli i co ważne, może być stosowany nawet do prania w pralce automatycznej i do dziecięcych ubranek z uwagi na swoje cechy antyalergiczne.
- odplamiacz – jeśli mamy w domu kostkę szarego mydła to w zasadzie nie potrzebujemy kupować osobnego środka do odplamiania. Produkt ten doskonale poradzi sobie z wieloma zabrudzeniami, a brudne ubrania wystarczy namoczyć w misce z wodą z dodatkiem szarego mydła. Szare mydło można również dodać bezpośrednio do pralki.
- środek ochronny do roślin – z wielu opinii doświadczonych ogrodników wynika, że szare mydło świetnie zwalcza różne insekty pasożytujące na roślinach, takie jak przędziorki czy mszyce. Wystarczy sporządzić roztwór wodny z mydłem potasowym i spryskać nim porażone liście roślin.
Szare mydło na hemoroidy
Osoby cierpiące na hemoroidy mogą skorzystać z właściwości przeciwbólowych, antybakteryjnych i kojących szarego mydła. Wystarczy zmieszać z wodą olejek lawendowy, rozmarynowy, cytrynowy i z jagód jałowca, a następnie dodać do roztworu odrobinę szarego mydła. Tym samym uzyskuje się środek przyspieszający gojenie i leczenie hemoroidów.
Właściwości szarego mydła
Mydło potasowe ma bardzo wiele korzystnych dla nas właściwości:
- łagodzi podrażnienia na skórze, doskonale oczyszcza i pozostaje w pełni neutralne dla skóry;
- zmniejsza wszelkie ogniska zapalne na skórze, obrzęki i opuchlizny;
- wykazuje właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybiczne;
- wysusza skórę, co jeszcze szczególnie ważne w przypadku trądziku;
- przyspiesza tempo regeneracji w przypadku zranień i blizn;
- działa korzystnie na włosy – otwiera łuski włosów i wzmacnia je dostarczając im substancji odżywczych.
Ile kosztuje kostka szarego mydła?
Za 100-gramową kostkę szarego mydła bez żadnych dodatków zapłacimy ok. 3-4 zł. Droższe jest szare mydło w płynie – za 500 ml trzeba zapłacić ok. 8-10 zł. Ceny te rosną, jeśli zdecydujemy się na mydło z różnymi dodatkami – np. ekstraktem z lnu, pszenicy czy rumianku.
Sprawdź również informacje o innych produktach:
- woda destylowana
- kostka do wc
- ile waży pręt zbrojeniowy
- czym jest barometr chemiczny
- płyn do mycia naczyń – skład, właściwości, zastosowanie
źródło: gemini.pl, pl.wikipedia.org
zdjęcie: pl.wikipedia.org