Szare mydło – na co pomaga? Właściwości i zastosowanie

Szare mydło – na co pomaga? Właściwości i zastosowanie

Produkcja

Szare mydło w kostce stanowiło niegdyś bardzo popularny środek myjący o wielu zastosowaniach. Obecnie zostało ono skutecznie wyparte przez zapachowe i nawilżające mydła w płynie lub w kostkach. Niemniej wiele osób nie docenia możliwości, jakie stwarza nam szare mydło potasowe, które okazuje się wysoce przydatne w wielu codziennych sytuacjach. Czym dokładnie jest szare mydło, jaki jest jego skład, zastosowanie i właściwości? Omówimy to w dzisiejszym poradniku.

Szare mydło potasowe – definicja i skład

Szare mydło (ang. hard soap) to mieszanina różnych soli potasowych wyższych kwasów karboksylowych oraz dodatków. Dobrze rozpuszcza się w wodzie i mięknie o wiele szybciej, niż klasyczne mydła w kostce. Wykazuje również właściwości bakteriobójcze. Produkcja szarego mydła nie ogranicza się wyłącznie do obszaru Polski, ponieważ technologia produkcji tego specyfiku znana jest praktycznie na całym świecie.

Najbardziej rozpoznawalną marką, pod którą sprzedawane było szare mydło w Polsce jest Biały Jeleń. Jego produkcją już od lat 20. XX w. zajmowała się Fabryka Przetworów Tłuszczowych Spółka Akcyjna w Trzebini. Do wyrobów globalnych o szczególnie długiej tradycji i recepturze należy tzw. mydło marsylskie, które w 72% składa się z czystego mydła potasowego. Mydło to powstaje w wyniku reakcji ogrzanej oliwy z oliwek ze stężonym ługiem potasowym (wodorotlenkiem potasu).

Szare mydło – zastosowanie

Najczęściej szare mydło stosuje się do higieny osobistej, czyli mycia ciała. Mydło potasowe jest szczególnie polecane osobom ze skłonnościami do alergii i trądziku, a także z tłustą cerą. Szarym mydłem można również myć włosy i skórę głowy, ale problem może stanowić wtedy rozczesanie włosów (zaleca się do spłukania włosów użyć odrobiny soku z cytryny). Niewiele osób wie, że szare mydło potasowe doskonale sprawdza się podczas golenia zarostu – dobrze nawilża i ułatwia poślizg maszynki do golenia.

Zastosowanie szarego mydła nie ogranicza się jednak wyłącznie do higieny osobistej. Równie dobrze sprawdza się podczas wielu domowych czynności, takich jak wywabianie plam z tkanin i innych powierzchni – w tym kafelek, dywanów czy wykładzin. Podobnie jak kiedyś, tak i dzisiaj sporo osób wykorzystuje szare mydło do prania ubrań – mydło potasowe jest świetnym zamiennikiem proszku do prania, nie wywołuje reakcji alergicznych i nie podrażnia skóry.

Innym ciekawym zastosowaniem szarego mydła jest pielęgnacja roślin doniczkowych i ogrodowych. Produkt ten dobrze radzi sobie ze zwalczaniem wielu popularnych szkodników, takich jak mszyce, wełniaki, tarczniki czy przędziorki (wystarczy rozpuścić ok. 20 dag szarego mydła w 1 litrze wody i spryskać takim preparatem chorujące rośliny).

Szare mydło na hemoroidy

Osoby cierpiące na hemoroidy mogą skorzystać z właściwości przeciwbólowych, antybakteryjnych i kojących szarego mydła. Wystarczy zmieszać z wodą olejek lawendowy, rozmarynowy, cytrynowy i z jagód jałowca, a następnie dodać do roztworu odrobinę szarego mydła. Tym samym uzyskuje się środek przyspieszający gojenie i leczenie hemoroidów.

Ile kosztuje kostka szarego mydła?

Za 100-gramową kostkę szarego mydła bez żadnych dodatków zapłacimy ok. 3-4 zł. Droższe jest szare mydło w płynie – za 500 ml trzeba zapłacić ok. 8-10 zł. Ceny te rosną, jeśli zdecydujemy się na mydło z różnymi dodatkami – np. ekstraktem z lnu, pszenicy czy rumianku.

FAQ – podsumowanie

  • Czy szare mydło jest dobre na rany? Z uwagi na silne właściwości kojące i bakteriobójcze, przemywanie ran pooperacyjnych szarym mydłem może znacząco przyspieszyć proces gojenia. Wystarczy raz dziennie przemywać ranę, po czym dokładnie i ostrożnie ją osuszać.
  • Czy szare mydło działa na grzybicę? Szare mydło może być z powodzeniem wykorzystywane w formie domowego środka na grzybicę.
  • Czy szare mydło śmierdzi? Mydło potasowe bez żadnych dodatków zapachowych, nie wydziela żadnego zapachu. Jest neutralne i dlatego zaleca się jego stosowanie przez osoby z wrażliwą skórą.
  • Jak szare mydło działa na włosy? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby użyć szarego mydła do mycia włosów, jednak warto mieć na uwadze, że włosy będą wtedy splątane, szorstkie i matowe. Szare mydło ma zasadowe pH i skłonność do pozostawiania osadu – szczególnie w twardej wodzie.
  • Czy szare mydło dezynfekuje? Mydło potasowe posiada dobre właściwości dezynfekcyjne, odkażające i wysuszające. Dzięki temu pozwala szybciej zabliźniać się ranom pooperacyjnym i skaleczeniom.

Sprawdź również informacje o innych produktach:


źródło: gemini.pl, pl.wikipedia.org
zdjęcie: pl.wikipedia.org

Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze