Gdzie rozmienić pieniądze

Gdzie rozmienić pieniądze? Jak nie dać się oszukać?

Finanse

Płatności gotówkowe są nadal popularne na terenie Polski. Ponadto zawsze warto mieć przy sobie kilkadziesiąt złotych w banknotach lub bilonie na wypadek awarii terminala płatniczego. Niestety może się zdarzyć, że sprzedawca nie będzie w stanie wydać nam reszty i pozostanie nam rozmienić pieniądze. Wtedy pojawia się pytanie: gdzie rozmienić pieniądze i jak nie dać się oszukać? Sposobów jest całkiem sporo!

Dlaczego rozmienia się pieniądze?

Najczęściej powodem, dla którego zachodzi konieczność rozmienienia pieniędzy jest problem z wydaniem reszty przez kasjera (brak odpowiednich monet lub banknotów o mniejszych nominałach w kasie). Nierzadko banknoty rozmieniamy na monety, celem opłaty za parkowanie lub odczepienie wózka sklepowego. Sama czynność zamiany dużych nominałów na mniejsze jest dość szybka i prosta do zrozumienia. Niestety, jeśli dla kogoś obliczenia matematyczne przychodzą z trudem, wtedy warto zwrócić baczną uwagę na nominały wydawane przez drugą osobę. Podczas rozmieniania pieniędzy łatwo dać się oszukać, tym bardziej, że często robimy to w pospiechu.

Jak rozmienić pieniądze?

Zadanie to jest dosyć łatwe, ponieważ sumę pieniędzy w dużych nominałach, zamienia się na taką samą kwotę, tylko że już w mniejszych nominałach. Poniżej proste przykłady:

 • 10 zł w banknocie możemy rozmienić na:
  • 2 monety po 5 zł;
  • 5 monet po 2 zł;
  • 10 monet po 1 zł;
 • 50 zł w banknocie możemy rozmienić na:
  • 5 banknotów po 10 zł każdy;
  • 2 banknoty po 20 zł każdy i jeden banknot 10-złotowy;
  • 10 monet po 5 zł.

Przykładów można mnożyć niemalże w nieskończoność, ponieważ kombinacji jest bardzo dużo. W zasadzie wszystko zależy od tego, jak bardzo chcemy rozmienić daną sumę pieniędzy i za co konkretnie chcemy zapłacić.

Jeśli chcemy kupić tylko kilka bułek, to wystarczy, że rozmienimy “gruby” banknot tak, aby otrzymać chociaż jeden banknot 10-złotowy. Gorzej, jeśli chcemy opłacić parking w parkomacie, który przyjmuje wyłącznie monety. Wtedy zamiana 100 zł na dwa banknoty po 50 zł w niczym nie pomoże – najprościej wtedy otrzymać jeden banknot 50 zł, dwa banknoty po 20 zł, a pozostałe 10 zł wypłacone w monetach, np. 5×2 zł.

Gdzie rozmienić pieniądze?

Pieniądze najprościej rozmienić w dowolnym sklepie lub supermarkecie. Niestety może się zdarzyć tak, że kasjerka nie będzie chciała rozmienić pieniędzy bez zrobienia jakichkolwiek zakupów. Drugim sposobem jest udanie się do banku, aczkolwiek w zależności od placówki, bank może naliczyć sobie prowizję (najczęściej będzie to symboliczny procent).

Wszystkie placówki handlowe bardzo cenią sobie drobne pieniądze, a więc trzeba liczyć się z tym, że nie każdy kasjer czy kasjerka rozmieni nam pieniądze z uśmiechem na twarzy.

Sprawdź również:

Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl Pasjonat technologii produkcyjnych, nowoczesnego przemysłu i technik inżynieryjnych.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze