Ile waży 1 zł? Poznaj wagę monety jednozłotowej

Ile waży 1 zł

1 złoty w dobie szalejącej inflacji wydaje się kropelką w oceanie finansowych potrzeb. Niemniej jednak moneta jednozłotowa ma wiele praktycznych zastosowań i jest dosyć powszechnie wykorzystywana podczas wielu transakcji gotówkowych. Sprawdźmy zatem ile waży 1 zł, jakie wymiary ma moneta 1-złotowa i z jakich surowców jest wykonana.

Moneta 1-złotowa – informacje

Moneta jednozłotowa praktycznie nie wyróżnia się niczym szczególnym, aczkolwiek jest bardzo poręczna i przydatna w wielu sytuacjach. Chodzi nie tylko o zwyczajne zakupy w sklepie czy zapłatę za konkretną usługę, np. u fryzjera czy kosmetyczki. Monety 1 zł przyjmują chociażby parkomaty, automaty z napojami, inne automaty płacowe czy popularne wózki sklepowe. Warto zatem posiadać chociaż jedną monetę 1 zł w portfelu.

1 złoty – wymiary

Moneta jednozłotowa ma średnicę 23 mm i grubość 1,7 mm. Większa od niej jest tylko 5-złotówka, która ma 24 mm średnicy. Z kolei moneta 2 zł pomimo większej wartości nominalnej, jest rozmiarowo mniejsza od 1-złotówki – ma średnicę 21,5 mm. Takie wymiary są bardzo poręczne i trzeba przyznać, że oprócz typowych zastosowań, monetę tę można wykorzystać w wielu innych sytuacjach, np. w formie żetonu.

Ile waży 1 zł?

Waga monety 1 zł to równe 5 g. Jest ona wykonana ze stopu miedzi i niklu. Posiada rant na przemian gładki i ząbkowany. Co ciekawe, o ile moneta 2-złotowa jest mniejsza, to jednak waży już więcej od złotówki – dokładnie 5,21 g. Najcięższa jest z kolei moneta 5 zł, która waży aż 6,54 g. W pozostałych artykułach sprawdziliśmy również ile waży 10 groszy, ile waży 1 grosz, ile waży 2 zł i ile waży 5 zł.

Autor
Krzysztof Kamzol
Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl Pasjonat technologii produkcyjnych, nowoczesnego przemysłu i technik inżynieryjnych.