Ile waży 5 zł? Waga i wymiary monety 5-złotowej

ile waży 5 zł

Moneta 5-złotowa jest największą i najcięższą z monet w powszechnym obiegu. Jest również dość charakterystyczna, ponieważ jej pierścień oraz rdzeń wykonane są z innych materiałów i przez to przybierają odmienne barwy. Co ciekawe, barwy te są odwrotnością monety 2-złotowej. Sprawdźmy zatem, ile waży 5 zł, jakie są rozmiary monety 5-złotowej i z czego konkretnie się ją wyrabia.

Moneta 5-złotowa – informacje

O ile moneta o nominale 5 złotych jest faktycznie największa i najcięższa ze wszystkich monet w obecnym obiegu, tak nie zawsze będzie na tyle praktyczna, co pozostałe “drobiazgi”. Przede wszystkim 5-złotówki nie wykorzystamy do odczepienia wózka sklepowego, a przynajmniej w większości przypadków. Wózki te przyjmują najczęściej monety 1- i 2-złotowe lub specjalne żetony. Z drugiej strony wszystkie banknoty o wiele prościej rozmienić na monety 5-złotowe niż użyć do tego pozostałych nominałów w monetach. Dla przykładu rozmieniając 100 zł na monety 5-złotowe, dostaniemy tylko 20 sztuk monet. Jeżeli chcielibyśmy zrobić to z wykorzystaniem 2-złotówek wtedy dostalibyśmy aż 50 monet.

Moneta 5 złotych – wymiary

Moneta 5-złotowa ma największe rozmiary spośród wszystkich polskich monet w aktualnym obiegu. Jej średnica to aż 24 mm (wewnętrzna 16 mm). Z kolei grubość pięciozłotówki to równe 2 mm. Rant tej monety jest moletowany nieregularnie. Ciekawostką jest to, że sortując monety pod kątem wielkości, kolejne miejsce zajmie moneta 1 zł o średnicy 23 mm, a nie jak mogłoby się to wydawać moneta 2-złotowa, której średnica to 21,5 mm. Najmniejszą z monet jest jak można się domyśleć 1 grosz – średnica 15,5 mm.

Ile waży 5 zł?

Moneta pięciozłotowa waży dokładnie 6,54 g. Jednocześnie jest ona najcięższą z monet w powszechnym obiegu. Druga w kolejności jest 2-złotówka o wadze 5,21 g, a następnie 1-złotówka o wadze równo 1 g. Na 1 kilogram składa się zatem niemal równe 153 sztuki monet 5-złotowych. Z czego robi się monety 5-złotowe? Rdzeń pięciozłotówki wykonany jest z brązu aluminiowego (brązalu), a pierścień ze stopu miedzi i niklu.

W poprzednich artykułach sprawdziliśmy, ile waży 1 gr, ile waży 10 gr oraz ile waży 1 zł.

Autor
Krzysztof Kamzol
Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl Pasjonat technologii produkcyjnych, nowoczesnego przemysłu i technik inżynieryjnych.