Ile waży 1 grosz? Poznaj wagę monety 1-groszowej

Ile waży 1 grosz

Nawet drobne monety, takie jak najmniejsza 1-groszówka, mogą niekiedy okazać się bardzo przydatne. Jednogroszówka to najmniejsza z monet w polskim obiegu gotówkowym i ciężko się dziwić, że jest najczęściej pomijana w ogólnym rozrachunku, np. podczas robienia zakupów w sklepie, kiedy to sprzedawca z nadzieją w oku pyta się: “– Czy mogę być dłużny/-a grosika?“. Nie wielu z nas jednak kiedykolwiek zastanawiało się, ile waży 1 grosz, jakie ma wymiary i z czego jest zrobiony. W dzisiejszym artykule dokładnie to sprawdzimy!

Moneta 1-groszowa – informacje

Jednogroszówka stanowi 1/100 część złotego. A więc żeby uzbierać 1 zł trzeba dysponować aż setką monet jednogroszowych. Trudno wyobrazić sobie posługiwanie się wyłącznie tym nominałem na co dzień. W jakich sytuacjach przydaje się moneta 1-groszowa? Najczęściej podczas niskobudżetowych zakupów lub w przypadku opłacenia usługi przy pomocy automatycznych terminali płatniczych – oczywiście gotówkowych. Niestety bardzo mało urządzeń tego typu, jak np. parkomaty, w ogóle obsługuje tak niskie nominały jak 1 grosz. Z tego też powodu obecnie jednogroszówka bardziej stanowi symbol gotówkowy, niż realny i praktyczny środek płatniczy. Jeżeli znajdujecie jeszcze inne zastosowanie 1-groszówek – dajcie znać w komentarzu!

1 grosz – wymiary

Moneta jednogroszowa ma dokładnie 15,5 mm średnicy i jest najmniejszą monetą w obiegu. Jest gruba na 1,4 mm i wykonana ze stopu mosiądzu manganowego. Ciekawostką jest to, że moneta jednogroszowa ma rant ząbkowany, podczas gdy 2-groszówka już posiada rant gładki. Dzięki temu możemy łatwo odróżnić te monety przy pomocy dotyku.

Niewielkie wymiary monety 1-groszowej sprawiają, że zwyczajnie łatwo ją zgubić. Kiepsko zaprojektowane portfele lub te mocno wysłużone często posiadają niewielkie luki, przez które groszówki swobodnie wypadają podczas normalnego użytkowania. Stąd też najrozsądniejszym rozwiązaniem jest trzymanie tych malutkich monet w domowej skarbonce lub ozdobnych pojemnikach.

Ile waży 1 grosz?

Waga monety 1-groszowej to 1,64 g. To oznacza, że jest ona najlżejsza spośród wszystkich nominałów i monet w powszechnym obiegu. 2-groszówka dla porównania waży już 2,13 g, a 5-groszówka aż 3,59 g, czyli ponad 2 razy więcej. Najcięższą i największą monetą jest 5-złotówka, która waży 6,54 g i ma średnicę 24 mm.

Ciekawostka: gdyby moneta 1-groszowa była w całości wykonana z czystego złota, musielibyśmy za nią zapłacić ok. 370 zł.

Ile waży 10 zł w groszach?

Na sumę 10 zł składa się 1000 monet 1-grosozwych, a ich waga wynosić będzie 1640 g (1,64 kg).

Ile waży 100 zł?

W przypadku sumy 100 zł, mamy już do czynienia z dosyć pokaźną liczbą monet 1-groszowych. Dokładnie będzie to 10 tysięcy groszówek. W przeliczeniu na kilogramy, 100 zł w monetach 1-groszowych ważyć będzie 16,4 kg.


Zachęcamy również do przeczytania podobnych artykułów o tym, ile waży 10 groszy, ile waży 1 zł, ile waży 2 zł oraz ile waży 5 zł.

Autor
Krzysztof Kamzol
Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl Pasjonat technologii produkcyjnych, nowoczesnego przemysłu i technik inżynieryjnych.