Ile waży 2 zł? Waga, skład i wymiary monety 2-złotowej

ile waży 2 zł

Moneta 2-złotowa jest dosyć charakterystyczna, z uwagi na brązowo-złoty pierścień i srebrny rdzeń. Dwuzłotówka jest także bardzo poręczna i praktyczna. Dowiedz się, ile waży 2 zł i jakie wymiary ma moneta 2-złotowa. Sprawdzimy również, z czego wykonuje się monety 2-złotowe.

Moneta 2-złotowa – informacje

Moneta o wartości 2 zł to bardzo poręczny i praktyczny nominał. Dwuzłotówki przyjmują m.in. wózki sklepowe, parkomaty czy automaty z napojami lub żywnością. Banknoty dosyć łatwo rozmienić na monety 2-złotowe, jednocześnie nie zasypując portfela drobniakami. Dla przykładu 10 zł rozmienia się na 5 monet dwuzłotowych, a 20 zł na 10 monet dwuzłotowych.

Moneta 2 zł – wymiary

Dwuzłotówka ma średnicę równą 21,5 mm (12 mm ma rdzeń monety). Ciekawostką jest fakt, że 2 zł jest mniejsze rozmiarowo od monety 1 zł. Posiada jednak taką samą grubość co moneta 5 zł, równą 2 mm. Jest przy tym nieco grubsza od 1-złotówki. Monety 2-złotowe wykonane są ze stopu miedzi i niklu oraz brązu aluminiowego (brązalu). Dwuzłotówki posiadają ząbkowany rant.

Ile waży 2 zł?

Waga monety 2 zł wynosi dokładnie 5,21 g. Jest tylko nieznacznie cięższa od monety jednozłotowej (o 0,21 g). Cięższa od niej jest tylko moneta 5-złotowa, która waży 6,54 g. Na 1 kilogram składać się będą zatem 192 monety dwuzłotowe. Taka ilość ułożona jedna na drugiej utworzy wieżę o wysokości 38,4 cm.

W poprzednich artykułach sprawdzaliśmy także, ile waży 10 gr, ile waży 1 gr, ile waży 1 zł oraz ile waży 5 zł. Sprawdź koniecznie i dowiedz się wielu ciekawych informacji o polskich monetach. Poznaj także inne ciekawostki o wagach produktów, takie jak to ile waży akumulator czy ile waży felga aluminiowa.

Autor
Krzysztof Kamzol
Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl Pasjonat technologii produkcyjnych, nowoczesnego przemysłu i technik inżynieryjnych.