Ile waży felga aluminiowa i felga stalowa? Od czego to zależy?

Ile waży felga aluminiowa i felga stalowa

Felgi aluminiowe mogą stanowić dla wielu kierowców idealną alternatywę do tradycyjnych felg stalowych. Do głównych zalet felg aluminiowych zalicza się m.in. dobrą wentylację powietrza i chłodzenie układu hamulcowego, niską wrażliwość na wysokie skoki temperatur czy zwyczajnie elegancki wygląd, aczkolwiek to już kwestia dosyć subiektywna. Czasami jednak zastanawiamy się, ile waży felga aluminiowa i czy jest cięższa od felgi stalowej. Na te pytania odpowiemy w dzisiejszym artykule.

Czym jest felga aluminiowa?

Felga aluminiowa to po prostu obręcz, na którą zakłada się oponę. W zasadzie tego typu felgi nie mają długiej historii, ponieważ pojawiły się na motoryzacyjnym rynku stosunkowo niedawno. W tym czasie jednak zyskały zarówno szerokie grono zwolenników, jak i przeciwników. Wokół felg aluminiowych narosło także sporo mitów, które skutecznie zniechęcają wielu kierowców przed ich zakupem. Warto zatem przytoczyć kilka suchych faktów na temat felg aluminiowych.

Właściwości felg aluminiowych

  • Porównywalna waga do felg stalowych;
  • Dobra estetyka;
  • Niska podatność na zimno i spore wahania temperatury;
  • Wysoka cena;
  • Dobre chłodzenie układu hamulcowego;
  • Wysoka plastyczność (to zarówno wada, jak i zaleta).

Ile waży felga aluminiowa?

Felga aluminiowa o średnicy 16” i szerokości 7” waży ok. 7 kg. Większe 18-calowe felgi aluminiowe mogą osiągać masę nawet 10 kg. Wpływ na wagę felg aluminiowych ma wiele czynników, więc ciężko przytaczać tutaj konkretne wartości. Na masę felgi wpływa m.in. materiał użyty do jej produkcji, sama technologia produkcji, średnica, typ oraz budowa. Komplet felg aluminiowych może zatem ważyć od ok. 28 do 40 kg.

Ile waży felga stalowa?

Waga stalowej felgi najczęściej oscyluje w granicach 6 – 12 kg. Razem z założoną na felgę oponą, waga całego koła może wynosić nawet ponad 20 kg. Tutaj również waga felgi stalowej zależy głównie od jej wielkości i technologii produkcji – w tym jakości zastosowanego materiału. W poprzednich artykułach sprawdzaliśmy również, ile waży akumulator i ile waży Ursus-C360.

Autor
Krzysztof Kamzol
Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl Pasjonat technologii produkcyjnych, nowoczesnego przemysłu i technik inżynieryjnych.