Ile waży 10 groszy? Poznaj wagę monety 10-grosozwej

Ile waży 10 groszy

Pomimo rosnącej popularności płatności bezgotówkowych, posiadanie przy sobie choć odrobiny gotówki wydaje się rozsądnym rozwiązaniem. W przypadku awarii terminala płatniczego lub przerw w dostawie usług bankowości elektronicznej, zawsze możemy zapłacić za dokonane zakupy monetami lub banknotami. Do jednych z nich zalicza się moneta 10-groszowa. W dzisiejszym artykule sprawdzimy, ile waży 10 groszy i jak duża jest owa moneta.

Moneta 10-groszowa – informacje

Wbrew pozorom moneta o wartości 10 groszy jest bardzo poręczna. Stanowi ona 1/10 złotego, a więc 10 monet 10-groszowych jest równe 1 zł. Tak drobny nominał przydaje się w wielu sytuacjach, kiedy płacimy za coś stosunkowo niewiele (przysłowiowe grosze). Monety wykorzystujemy m.in. w parkomatach, automatach z napojami czy żywnością lub automatycznych szlabanach na parkingach. Wbrew pozorom posiadanie choćby kilku złotych w monetach może uratować niejedną, przykrą sytuację.

10 groszy – wymiary

Średnica 10-groszówki to równe 16,5 mm, a grubość to 1,7 mm.. Jest ona wykonana ze stopu miedzi oraz niklu. Mniejszy od 10-groszówki jest tylko 1 grosz (średnica 15,5 mm). Co ciekawe, monety o wartości 2 i 5 groszy są większe od tytułowej 10-groszówki. Monetą o największej średnicy jest z kolei 5-złotówka – ma równe 24 mm średnicy i grubość 2 mm.

Ile waży 10 groszy?

Moneta 10-groszowa waży dokładnie 2,51 g. Co ciekawe cięższa jest od niej 5-groszówka, która waży 3,59 g. Najcięższą monetą jest z kolei 5-złotówka, która waży równe 6,54 g. W innych artykułach sprawdziliśmy, ile waży 1 grosz, ile waży 1 zł, ile waży 2 zł oraz ile waży 5 zł.

Autor
Krzysztof Kamzol
Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl Pasjonat technologii produkcyjnych, nowoczesnego przemysłu i technik inżynieryjnych.