Obecnie na terenie Polski funkcjonuje 9 nominałów monet: 1, 2, 5, 10, 20, 50 groszy oraz 1, 2 i 5 złotych. Zarówno waga, skład jak i wygląd polskich monet jest ściśle określona. Warto poznać podstawowe informacje na temat polskich monet obiegowych, co też przedstawimy w dzisiejszym artykule.
Jak wyglądają polskie monety?
Wygląd monet obiegowych na terytorium RP jest bardzo rozpoznawalny i praktycznie dosyć prosty do opisania. Na awersie (przedniej stronie) monet umieszczony jest wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej. Poniżej znajduje się rok emisji konkretnej monety, który jest jednocześnie rokiem jej bicia. W otoku widoczny jest napis: Rzeczpospolita Polska.
Z kolei na rewersie (odwrotnej części) monety znajdziemy cyfrę, która oznacza wartość nominalną monety. Poniżej widoczna jest nazwa jednostki pieniężnej oraz charakterystyczny ornament z liści dębu, który różni się w zależności od danego nominału.
Ile ważą polskie monety?
Wszystkie monety w powszechnym obiegu na terenie RP, muszą spełniać restrykcyjne wymogi dotyczące ich wagi. A zatem ile ważą poszczególne monety?
- 1 grosz – 1,64 g
- 2 grosze – 2,13 g
- 5 groszy – 3,59 g
- 10 groszy – 2,51 g
- 20 groszy – 3,22 g
- 50 groszy – 3,94 g
- 1 złoty – 5 g
- 2 złote – 5,21 g
- 5 złotych – 6,54 g
Jak można zauważyć, nie zawsze wyższy nominał oznacza większą wagę monety. Dla przykładu moneta 5-groszowa jest cięższa od 10- i 20-groszówki. Najcięższą monetą z kolei jak nietrudno zgadnąć jest 5 zł, a najlżejszą 1 grosz.
Wymiary polskich monet
Polskie monety mają różne rozmiary – zarówno grubość, jak i średnicę. Dzięki temu można rozpoznać nominał konkretnej monety po samym dotyku. Nie zawsze jednak wielkość monety odpowiada jej nominałowi, tzn. monety o mniejszej wartości mogą być większe, niż monety o większym nominale. Jakie są wymiary polskich monet?
- 1 grosz – średnica 15,5 mm, grubość: 1,4 mm
- 2 grosze – średnica: 17,5 mm, grubość: 1,4 mm
- 5 groszy – średnica: 19,5 mm, grubość: 1,4 mm
- 10 groszy – średnica: 16,5 mm, grubość: 1,7 mm
- 20 groszy – średnica: 18,5 mm, grubość: 1,7 mm
- 50 groszy –średnica: 20,5 mm, grubość: 1,7 mm
- 1 złoty – średnica: 23 mm, grubość: 1,7 mm
- 2 złote – średnica: 21,5 mm/12 mm, grubość: 2 mm
- 5 złotych – średnica: 24 mm/16 mm, grubość: 2 mm
Jak widać najgrubsze są monety 5- i 2-złotowe, podczas gdy reszta jest nieco cieńsza. Największą monetą jest 5 złoty, a najmniejszą 1 grosz.
Z czego zrobione są polskie monety?
Warto poznać również skład polskich monet obiegowych.
- 1 grosz – mosiądz manganowy
- 2 grosze – stal powlekana mosiądzem
- 5 groszy – stal powlekana mosiądzem
- 10 groszy – miedzionikiel
- 20 groszy – miedzionikiel
- 50 groszy – miedzionikiel
- 1 złoty – miedzionikiel
- 2 złote – brąz aluminiowy (pierścień), miedzionikiel (rdzeń)
- 5 złotych – miedzionikiel (pierścień), brąz aluminiowy (rdzeń)
Rant w polskich monetach obiegowych
W formie ciekawostki można wspomnieć o rantach w polskich monetach, które wbrew pozorom nie są jednakowe. Jedne monety mają rant ząbkowany, inny płaski a jeszcze inne mieszany. A zatem jak wygląda rant w polskich monetach?
- 1 grosz – rant ząbkowany
- 2 grosze – rant gładki
- 5 groszy – rant na przemian gładki i ząbkowany
- 10 groszy – rant na przemian gładki i ząbkowany
- 20 groszy – rant ząbkowany
- 50 groszy – rant ząbkowany
- 1 złoty – rant na przemian gładki i ząbkowany
- 2 złote – rant ząbkowany
- 5 złotych – rant moletowany nieregularnie
Polskie monety okolicznościowe
Na koniec warto wspomnieć o tym, że Narodowy Bank Polski emituje również monety okolicznościowe, których celem jest upamiętnianie ważnych wydarzeń, postaci czy rocznic historycznych związanych m.in. ze światem sztuki, kultury, nauki, przyrody czy sportu. Trzeba też mieć na uwadze fakt, że wszystkie monety okolicznościowe emitowane przez NBP są prawnym środkiem płatniczym w Polsce.
Więcej informacji o polskich monetach, przedstawiliśmy w niektórych artykułach specjalistycznych. Serdecznie zachęcamy do sprawdzenia: