Przejście na emeryturę dla wielu osób oznacza czas odpoczynku od obowiązków zawodowych. Niemniej aby uzyskać to świadczenie należy spełnić kilka kryteriów – w tym wiek emerytalny.
Komu przysługuje emerytura w Polsce?
Od 1 października 2017 r. wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Ponadto trzeba mieć opłacone składki z tytułu ubezpieczenia społecznego lub emerytalnego i rentowego przynajmniej za 1 dzień pracy. Wypłatą emerytur w Polsce zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Świadczenie emerytalne przyznawane jest od miesiąca, w którym złożony został wniosek o jego przyznanie. Nie może być to wcześniej niż od dnia, kiedy dana osoba ukończy powszechny wiek emerytalny.
Zobacz również: Jak złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury?
Od czego zależy wysokość emerytury?
Kwota świadczenia emerytalnego nie jest stała i podlega corocznej waloryzacji. Wysokość emerytury obliczana jest poprzez podzielenie podstawy jej obliczenia przez średnie dalsze trwanie życia (przewidywaną liczbę miesięcy w okresie których danej osobie przysługiwać będzie świadczenie emerytalne).
Na podstawę obliczenia emerytury składają się takie czynniki jak:
- suma zwaloryzowanych składek ubezpieczeniowych
- zwaloryzowany kapitał początkowy
- środki zapisane na subkoncie ZUS
Kiedy opłaca się przejść na emeryturę?
Z uwagi na sposób obliczania wysokości comiesięcznego świadczenia emerytalnego, im dłużej pracujemy i odprowadzamy składki, tym na większą emeryturę możemy liczyć.
Od marca 2024 roku, najniższe świadczenie emerytalne w Polsce wynosi 1780 zł 96 gr. Taka sama kwota przysługuje w przypadku wypłaty w kwietniu tzw. trzynastki. W tym roku waloryzacja emerytur sięgnęła poziom 12,12%.
Zobacz również: Pobierasz rentę lub emeryturę? Zobacz ile możesz dorobić!