Bardzo często zdarza się, osoby przebywające na emeryturze wnioskują do ZUSu o ponowne przeliczenie emerytury. Może wynikać to z wielu powodów, ale ważniejsze jest jednak to, kiedy i kto może taki wniosek wystosować.
Kto może ponownie wnioskować o przeliczenie świadczenia emerytalnego?
Możliwość złożenia wniosku o ponowne przeliczenie emerytury, przysługuje tylko w dwóch sytuacjach:
- kiedy emeryt dalej pracuje i odprowadza składki emerytalne,
- kiedy osoba ubiegająca się o przejście na emeryturę, nie dostarczyła w dniu wnioskowania kompletu dokumentów potwierdzających okresy opłacania składek.
Warto w tym miejscu podkreślić, że o ile fizyczną możliwość złożenia tytułowego wniosku mają wszystkie osoby pobierające świadczenie emerytalne, tak nie każdy wniosek będzie w ogóle rozpatrzony przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Jak złożyć wniosek o przeliczenie emerytury?
Wniosek o ponowne obliczenie świadczenia emerytalno-rentowego (ERPO), można pobrać ze strony internetowej ZUS pod tym linkiem. W dokumencie tym należy podać m.in. takie informacje jak PESEL, dane kontaktowe i osobowe, rodzaj i numer świadczenia oraz jednostkę ZUS, która wypłaca świadczenie.
Następnie krzyżykiem należy zaznaczyć czego konkretnie dotyczy wniosek. Można wnioskować chociażby o przeliczenie świadczenia:
- z uwzględnieniem składek zapisanych na koncie po przyznaniu świadczenia;
- z zastosowaniem najkorzystniejszego średniego dalszego trwania życia;
- z uwzględnieniem przeliczonego kapitału początkowego;
- ponowne obliczenie emerytury z FUS.
Opcji jest o wiele więcej, a zatem należy dosyć starannie zapoznać się z treścią wniosku. Co ciekawe, wnioskodawca ma również możliwość wybrania sposobu powiadomienia o odpowiedzi ZUSu: stacjonarnie w placówce, listownie na adres kontaktowy czy też Platformie Usług Elektronicznych.
Zobacz również: