Ile zarabia spawacz? Aktualne zarobki w Polsce i za granicą

Ile zarabia spawacz? Zarobki spawaczy w Polsce i za granicą 2020/2021

Spawacze niemal zawsze znajdą zatrudnienie. To bardzo pożądany zawód, ale niestety wymagający. Osoby, które chcą zostać spawaczami muszą przejść specjalne przeszkolenie i zdać egzamin. Stawiane są też przed nimi konkretne warunki. Czy mimo wszystko zawód spawacza jest opłacalny? Ile zarabia spawacz w Polsce i za granicą? Stawki mogą nieźle zaskoczyć! Sprawdźmy najpierw co należy zrobić, aby móc wykonywać zawód spawacza.

Jak zostać spawaczem? Wymagania do zawodu

W pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę wiek oraz wykształcenie ochotnika. Aby uzyskać zawód spawacza, osoba powinna mieć ukończone 18 lat. Pracodawcy wymagają przede wszystkim dyplomu ukończenia szkoły zawodowej, aczkolwiek coraz częściej stawia się bardziej wygórowane oczekiwania względem kandydatów.

Zalecane jest zatem ukończenie szkoły średniej (technikum, liceum profilowane). Po ukończeniu specjalnego kursu i zdaniu egzaminu sprawdzającego umiejętności, kandydat otrzymuje specjalną książeczkę spawacza. Warto również dodać, że istnieje możliwość odbycia 2-letniej praktyki w różnych zakładach przemysłowych.

Wykształcenie to jednak nie wszystko. Spawacz powinien dysponować również pewnymi cechami psychofizycznymi i przede wszystkim posiadać sprawne dłonie. W końcu właśnie nimi operuje się sprzętem do spawania. Obowiązkowo zawodowy spawacz powinien posiadać tzw. sokoli wzrok. Ceni się wysoką jakość spawów, a takie może uzyskać jedynie dzięki skrupulatnej i dokładnej pracy. Trzeba jeszcze dodać, że kandydaci muszą przejść specjalny test psychotechniczny.

Ile zarabia spawacz w Polsce?

Osoba początkująca w zawodzie spawacza może liczyć na wynagrodzenie rzędu 1800 – 2200 zł netto. Zawodowi spawacze mogą liczyć z kolei na wypłaty rzędu nawet 5000 zł netto. Średnie zarobki zależą jednak od specjalizacji i przedstawiają się następująco:

  • spawacz MAG – podstawowa grupa spawaczy. Zarobki najczęściej nie przekraczają 3000 zł netto.
  • spawacz aluminium – zawód wymagający wyższych umiejętności, ale jednocześnie zapewniający lepsze zarobki. Średnio osoby zajmujące się spawaniem aluminium zarabiają nawet ponad 4000 zł netto.
  • spawacz gazowy – również wymagająca specjalizacja, która zapewnia zarobki w wysokości ok. 4000 zł.
  • spawacz podwodny – zawód szczególnie doceniany i poszukiwany za granicą. W Polsce ilość wakatów na to stanowisko jest raczej niska, ale za to osoby z odpowiednimi kwalifikacjami mogą w tej specjalizacji zarobić nawet 10 000 zł netto miesięcznie.

Warto również dodać, że przedsiębiorstwa zatrudniające spawaczy zapewniają im bardzo często dodatkowe benefity – – w tym premie finansowe w zależności od wyrobionych norm. Z racji tego, że jest to zawód deficytowy, zdecydowana większość zawodowych spawaczy zatrudniana jest w oparciu o umowę o pracę. Czy zatem spawacze w Polsce zarabiają dużo? Z powyższych wyliczeń można wywnioskować, że zarobki sięgają średnich stawek krajowych, a niekiedy wręcz mocno je przekraczają. Niestety pensja ta nadal nie jest adekwatna do zagrożeń, jakie czyhają na spawaczy. Co z zarobkami za granicą? Łatwo się można spodziewać, że jest o wiele lepiej!

Zarobki spawaczy za granicą – stawki są oszałamiające!

Zawodowy spawacz MIG pracujący w Niemczech może liczyć na wynagrodzenie rzędu nawet 5000 Euro miesięcznie. Naturalnie wszystko zależy od doświadczenia pracownika i miejsca jego zatrudnienia. Najwięcej jednak zarabiają spawacze w USA. Bez większego wysiłku mogą oni wyciągnąć w przeliczeniu nawet 600 zł za godzinę pracy! W Holandii stawki te oscylują w granicach od 3000 do 4000 Euro na miesiąc. Na największe zarobki w Europie mogą liczyć spawacze pracujący w Szwajcarii. Tam średnie zarobki sięgają nawet 6000 Euro za miesiąc pracy.

Sprawdź również:

Autor
Krzysztof Kamzol
Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl Pasjonat technologii produkcyjnych, nowoczesnego przemysłu i technik inżynieryjnych.