Ile zarabia operator koparki

Ile zarabia operator koparki? Średnia pensja w Polsce

Zarobki

Chcesz wiedzieć ile zarabia operator koparki i czy jest to nadal zawód bardzo opłacalny? W gruncie rzeczy zarobki operatorów koparek w Polsce są diametralnie niższe w porównaniu do zarobków za granicą. Na jakim poziomie plasuje się pensja w tym zawodzie i jakie kryteria trzeba spełnić aby dostać się na stanowisko operatora koparki? O tym i o innych rzeczach opowiem w dzisiejszym artykule.

Zawód: operator koparki – obowiązki, wymagania

Do zadań operatora koparki należą najczęściej prace zlecone przez brygadzistę na placu budowy. Można tam spotkać takie koparki jak zbierakowe, chwytakowe, przedsiębierne oraz podsiębierne. Ostatnimi czasy jednak sporo posiadaczy tzw. mini-koparek zdecydowało się na otworzenie własnej działalności. Bez względu jednak na formę zatrudnienia, operatorzy koparek nie mogą narzekać na zbyt niskie pensje.

A jak zostać operatorem koparki? Przede wszystkim należy ukończyć 18 lat. Plusem będzie również dobra kondycja fizyczna. Kandydat może zdecydować się na kurs operatora koparek jednonaczyniowych, ładowarek jednonaczyniowych oraz koparko-ładowarki. Co najważniejsze, do rozpoczęcia kursu wymagane będzie stosowne zaświadczenie od lekarza, które potwierdzi dobry stan zdrowia i brak przeciwwskazań do zawodu. Kandydat na operatora koparki powinien także odbyć miesięczny staż przy pracach techniczno-eksploatacyjnych danego typu maszyn (jeżeli osoba nie ukończyła takiego kursu, musi przejść dodatkowe szkolenie w wymiarze 26 godzin). Potrzebne będzie również aktualne prawo jazdy na kategorię B. Osoby, które ukończą wymagany kurs, powinny bez problemu znaleźć dogodne zatrudnienie w swojej branży.

Ile kosztuje kurs na operatora koparek? Najczęściej waha się on w granicach 1700 zł brutto i obejmuje takie koszty jak materiały szkoleniowe oraz opłatę egzaminacyjną. Kurs podstawowy w przypadku koparko-ładowarek trwa najczęściej 134 godziny.

Zarobki operatorów koparek w Polsce i w Niemczech

Pensja operatora koparki w Polsce wynosi średnio od ok. 3000 do 4500 zł brutto. Może nie wydawać się to sporym wynagrodzeniem, aczkolwiek wszystko zależy od formy zatrudnienia oraz doświadczenia. Starsi operatorzy bez problemu mogą liczyć na wypłaty rzędy 4 tys. zł na rękę. W większych przedsiębiorstwach budowlanych, pensje te mogą sięgać nawet ponad 5 tys. zł netto. Co w przypadku prywatnych przedsiębiorców? Godzina pracy mini-koparką to koszt nawet 100 zł, a zatem interes ten może być całkiem dochodowy.

Ile zarabia operator koparki w Niemczech? Wynagrodzenia za naszą zachodnią granicą są stanowczo wyższe i w przypadku operatorów koparek również nie ma tu wyjątków. Osoby na tym stanowisku mogą spodziewać się zarobków na poziomie nawet 3000 euro na rękę, czyli ok. 12 tys zł. Stawka godzinowa u naszych zagranicznych sąsiadów wynosi ok. 18 euro za godzinę. W Polsce stawki te mieszczą się w granicach ok. 25-30 zł za godzinę pracy.

Sprawdź także:

Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl

14 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze