Ile zarabia architekt? Zarobki architektów w Polsce i za granicą

Ile zarabia architekt? Zarobki architektów w Polsce i za granicą

Zarobki

Praca architekta uważana jest za wysoce prestiżową, ale jednocześnie wymaga szczególnej staranności, podążania za najnowszymi trendami w aranżacji budynków, ogrodów oraz wnętrz. W końcu to jakość wykonania projektu ma zasadnicze znaczenie dla klienta. Inną kwestią są zarobki architektów, które z racji charakterystyki tego zawodu powinny kształtować się na względnie wysokim poziomie. Ile zarabia architekt w Polsce i za granicą? Sprawdźmy, na jakie średnie wynagrodzenie mogą liczyć architekci. Najpierw jednak przyjrzyjmy się charakterystyce tego zawodu.

Czym zajmuje się architekt?

Zadaniem architekta jest projektowanie układów poszczególnych warstw budynków. Ponadto architekt weryfikuje również prawidłowość w zakresie rozwiązań projektowych z uwzględnieniem aktualnej sztuki budowlanej. W zależności od specjalizacji, architekci mogą również zajmować się projektowaniem ogrodów, krajobrazu lub przestrzeni miejskiej. Z racji powyższych obowiązków, do zadań architekta należy również stały kontakt z klientami oraz kontrola procesów budowy.

To właśnie z architektem przeprowadza się pierwszą rozmowę podczas planowania budowy domu jednorodzinnego. Należy przedstawić mu wszystkie nasze oczekiwania względem projektu, który następnie zostanie przekazany do realizacji firmie budowlanej. Jednocześnie zadaniem architekta będzie zaproponowanie najlepszych rozwiązań konstrukcyjnych, które wpłyną na ograniczenie kosztów całej inwestycji i będą zgodne z aktualnie przyjętymi wymogami formalnymi. Ponadto architekt odpowiedzialny będzie za nowoczesny wygląd budynku i wszelkie aspekty związane z trendami ochrony środowiska. Tym samym musi znaleźć tzw. złoty środek i sprawić, aby budynek był jednocześnie w pełni funkcjonalny i estetyczny.

Oczywiście architekci nie zajmują się wyłącznie projektowaniem domów jednorodzinnych, ale również budynków komercyjnych i użyteczności publicznej. Wtedy bardzo istotna będzie ścisła współpraca z inwestorem, tak aby w 100% spełnić jego oczekiwania. Na koniec architekt uzyskuje pozwolenia budowlane i staje się odpowiedzialny za przygotowanie sporządzonego projektu do jego dalszej realizacji.

W większości przypadków architekci prowadzą własną działalność gospodarczą, ale bez trudu powinni również znaleźć zatrudnienie w biurach projektowych czy firmach deweloperskich. Naturalnie od formy zatrudnienia zależeć będą średnie zarobki.

Cechy dobrego architekta

Jaki powinien być architekt? Przede wszystkim w tym zawodzie liczy się skrupulatność, staranność, cierpliwość i wytrwałość. Od dobrego architekta oczekuje się także rozwiniętego zmysłu przestrzennego, wyobraźni, a także kreatywności. Da się wyróżnić również pewne cechy społeczne, takie jak łatwość w nawiązywaniu nowych kontaktów, komunikatywność i umiejętność negocjowania z klientami. W końcu nie zawsze klient może mieć rację i niedostateczną wiedzę z zakresu budownictwa (np. może nie wiedzieć, że od dawna zabroniony jest eternit na dachu).

Architekt czy projektant?

Zawód architekta i projektanta bywa często mylony. W rzeczywistości są to dwie odrębne profesje zawodowe, aczkolwiek mocno ze sobą powiązanie. Projektanci również muszą dysponować specjalistyczną wiedzą z zakresu nowoczesnego budownictwa i stylistyki. Projektant najczęściej zajmuje się wnętrzami, aczkolwiek jest to bardzo ogólne stwierdzenie. Zakres działań projektanta może być o wiele szerszy i dla przykładu spotyka się projektantów instalacji elektryczny czy też sanitarnych. Wszystko to sprawia, że architekci muszą ściśle współpracować z projektantami, tak aby finalny efekt był zadowalający dla wszystkich stron, zaangażowanych w realizację inwestycji.

Jak zostać architektem?

Praca architekta z pewnością wymaga specjalistycznej wiedzy z zakresu budownictwa, a także nieustannego śledzenia aktualnych trendów budowlanych. Z racji tego, że zawód architekta jest tzw. zawodem chronionym, należy do jego wykonywania posiadać odpowiednie umiejętności i kwalifikacje. Co ważne, każdy architekt musi być członkiem Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa lub członkiem Izby Architektów. Ponadto konieczne jest ukończenie wyższych studiów o kierunku architektonicznym, np. Akademia Sztuk Pięknych. Ważna będzie wspomniana specjalizacja. Kandydaci mogą zdecydować się na architekturę, architekturę wnętrz lub architekturę krajobrazu.

Osoby te powinny również pamiętać o obowiązkowych egzaminach, które dodatkowo nie należą do najłatwiejszych. Składają się one m.in. z części plastycznej, która wymaga od kandydatów mocno twórczego podejścia do tematu. Każda uczelnia stawia swoje warunki przyjęcia, a więc warto przed wyborem konkretnych studiów zapoznać się z wymogami do przyjęcia na dany kierunek. W Polsce znajdziemy zarówno uczelnie oferujące pełny zakres specjalizacji, jak i te, które w ofercie mają wyłącznie kilka specjalności.

Sama edukacja i ukończenie to dalej nie wszystko. Szalenie istotne są konkretne umiejętności techniczne, które jak wiadomo, nie zawsze idą w parze z osiągniętym wynikiem studiów. Architekci muszą do perfekcji opanować trudną sztukę rysunku technicznego oraz stworzone w tym celu programy komputerowe. Dobry architekt powinien również radzić sobie z matematyką i znać historię sztuki.

Ile zarabia architekt w Polsce?

Wysokość wynagrodzeń wśród architektów zależy głównie od formy zatrudnienia, doświadczenia oraz stanowiska. Młodszy architekt może liczyć na pensję w wysokości ok. 5 tys. zł brutto. Bardziej doświadczeni architekci dobrze odnajdujący się w środowisku BIM (z ang. Building Information Modeling) mogą z kolei liczyć na średnie wynagrodzenie w przedziale od 6 do 12 tys. zł brutto. Najwięcej zarabia architekt prowadzący o największym doświadczeniu, najczęściej jego zarobki wahają się od 10 do 17 tys. zł brutto.

Zarobki architektów za granicą

Przeglądając oferty pracy na stanowisku architekta za granicą, można natrafić na całkiem zróżnicowane stawki. Dla przykładu architekt w Szwajcarii może liczyć na stawkę nawet 270 zł za godzinę. Kreślarz w Niemczech zarabia od 2800 do 3500 euro miesięcznie. Architekci w USA zarabiają z kolei średnio 84 tys. USD rocznie, czyli ponad 25 tys. zł miesięcznie.

Sprawdź również:

Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze