Sendai Daikannon w Japonii – wysokość, historia powstania

Sendai Daikannon

Japonia słynie z wielu ciekawych atrakcji turystycznych. Do takich zalicza się posąg bogini Byakue Kannon w mieście Sendai – stolicy prefektury Miyagi. Co ciekawe pomimo tak okazałych rozmiarów, posąg ten nie cieszy się szczególną sympatią wśród mieszkańców. Wielu uznaje go za symbol chciwości, a nie wiary. Sprawdźmy zatem jaką wysokość ma Sendai Daikannon w Japonii i co jeszcze warto o nim wiedzieć.

Sendai Daikannon – informacje

Sendai Daikannon (仙台大観音) pod oficjalną nazwą Sendai Tendou Byakue Daikannon (仙台天道白衣大観音) to ogromny pomnik bogini Byakue Kannon, która trzyma w swoich rękach klejnot Ćintamani ((如意宝珠) mający spełniać życzenia. Konstrukcja ta znajduje się w Japonii, w mieście Sendai. Ma wysokość 100 metrów i zalicza się do najwyższych posągów na świecie. Jednocześnie jest największą tego typu konstrukcją w całej Japonii. W 2022 roku posąg uplasował się na 6. miejscu w rankingu najwyższych posągów świata. Niemniej jednak w momencie ukończenia jego budowy w 1991 roku, Sendai Daikannon był największym posągiem na świecie.

Istnieje możliwość zwiedzania Sendai Daikannon. Za niewielką opłatą można wejść do środka i wjechać windą na 12. piętro. Na pierwszym pietrze można obejrzeć wiele mniejszych posągów Buddy i mitycznych królów. W sumie na wszystkich pietrach znajduje się aż 108 takich posągów.

Lokalizacja miasto Sendai, Japonia (38.3005°N 140.8236°E)
Rodzaj Posąg
Wysokość 100 m (330 ft)
Data ukończenia budowy 1 września 1991 r.
Postać bogini Byakue Kannon (Guanyin)

Kim była Byakue Kannon (Guanyin)?

Guanyin to główna postać chińskiego panteonu buddyjskiego. W Chinach – według ludowej religii – znana jest jako bogini miłosierdzia, litości i płodności. Guanyin pełni w chińskim synkretyzmie religijnym funkcję podobną do Maryi w religii katolickiej. Bogini ta często przedstawiana jest z niemowlęciem na swoich rękach. Kobiety natomiast często modlą się do niej o szczęśliwe poczęcie dziecka (przeważnie syna).

Jako ciekawostkę można dodać, że słowo Guanyin oznacza dosłownie “obserwować dźwięki“. Powszechnie uważa się, że bogini ta wysłuchuje wszystkich próśb swojego ludu.

Kult Guanyin z Chin przeniósł się na inne tereny – w tym do Japonii, gdzie nazwano go Bosatsu Kannon.

Sprawdź również informacje o innych budowlach:

źródło: https://en.wikipedia.org/wiki/Sendai_Daikannon

Autor
Krzysztof Kamzol
Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl Pasjonat technologii produkcyjnych, nowoczesnego przemysłu i technik inżynieryjnych.