Czym jest belownica do makulatury i jak wybrać najlepszą?

Czym jest belownica do makulatury i jak wybrać najlepszą?

Belownice do makulatury (tzw. prasy) to specjalne urządzenia, które w znaczący sposób ułatwiają recykling papieru i innych materiałów (np. tworzyw sztucznych). Z maszyn tych korzysta się w większych biurach i zakładach przemysłowych, gdzie często zachodzi potrzeba zutylizowana ogromnych ilości opakować tekturowych czy papieru. Więcej na temat tych urządzeń opowiemy w dzisiejszym poradniku.

Czym jest belownica do makulatury?

Prasy do makulatury to dość sporej wielkości urządzenia, które pozwalają na wydajne kompaktowanie (zagęszczanie, zgniatanie) odpadów wykonanych z papieru, tektury lub plastiku. Maszyny te jednocześnie zgniatają i prasują umieszczony wewnątrz materiał, a następnie całość wiązana jest przy pomocy taśm.

Tym samym dzięki belownicom recykling papieru staje się o wiele prostszy, a zużyte materiały przeznaczone do przetworzenia i wywózki, zajmują o wiele mniej miejsca. Nic zatem dziwnego, że z tego typu rozwiązań sprzętowych korzystają duże zakłady produkcyjne, które w wyniku swojej pracy, generują olbrzymie ilości odpadków nadających się do recyklingu. Na zakup prasy decydują się również sporej wielkości biura, gdzie stały obieg dokumentów również powoduje nagromadzenie ogromnego nakładu śmieci.

W zależności od wydajności konkretnego modelu urządzenia, belownice są w stanie zmniejszyć objętość nagromadzonych śmieci nawet 10-krotnie (do 90%).

Parametry belownic do papieru

Aby zakupić urządzenie, które w 100% odpowiadać będzie oczekiwaniom klienta, należy zapoznać się z jego kluczowymi parametrami. Do takich trzeba zaliczyć:

  • Siłę nacisku (najczęściej będzie to masa kilku ton);
  • Liczbę cylindrów hydraulicznych;
  • Maksymalną wagę i rozmiar beli;
  • Wydajność przerobową (mierzona w kilogramach na godzinę);
  • Moc silnika (kW).

Jaką belownicę wybrać? Poradnik 2023

Aby prasa czy też belownica do makulatury spełniła swoją funkcję w firmie czy biurze, warto zastanowić się nad kilkoma kwestiami:

  • Wymiary i objętość komory prasowania – zawsze należy dopasować wielkość komory zgniatania do ilości generowanych odpadków przez firmę. Trzeba pamiętać, że im większa komora prasowania, tym rzadziej można uruchamiać maszynę, ale jednocześnie całe urządzenie będzie zajmowało o wiele więcej miejsca.
  • Maksymalna wydajność – to również kluczowy czynnik, który powinien być brany pod uwagę. Z reguły im większe ilości odpadków generuje firma, tym większa powinna być wydajność belownicy.
  • Maksymalna gęstość odpadów – nowoczesne belownice pozwalają na skuteczne zgniatanie praktycznie wszystkich rodzajów odpadów, wykonanych z kartonu czy tworzywa sztucznego. Niemniej każda maszyna ma swoje ograniczenia i nie zawsze kompaktowanie materiału o sporej gęstości będzie możliwe. Nie jest to może czynnik kluczowy, ale również warto mieć świadomość o jego istnieniu.
  • Rozmiary maszyny i sposób opróżniania – prasy do makulatury mogą osiągać niebotyczne rozmiary, ale podobnie jak ze wszystkim, również i to trzeba skonfrontować z warunkami przechowywania i transportowania zgniecionych odpadów.

Ile kosztuje belownica do papieru?

Wszystko zależy od wielkości i wydajności maszyny, a także producenta. Za średniej wielkości maszyny dysponujące naciskiem 16 ton trzeba zapłacić 20–25 tys. zł netto. Za nieco mniejsze modele zapewniające nacisk do 5 ton, trzeba wyłożyć ok. 14–16 tys. zł netto.


Sprawdź również: Jak powstaje papier?

Autor
Krzysztof Kamzol
Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl Pasjonat technologii produkcyjnych, nowoczesnego przemysłu i technik inżynieryjnych.