jak-powstaje-papier

Jak powstaje papier? Produkcja papieru od podstaw

Produkcja

Często mówi się, że komputery i elektroniczny przepływ informacji powinien w ogromnym stopniu zastąpić korzystanie z tradycyjnych metod, czyli papieru. Niestety, to jaka jest rzeczywistość każdy widzi. A zatem jak powstaje papier? Wyjaśniamy wszystko od podstaw.

Jak powstaje papier?

Niemal większość z nas powie, że papier produkuje się z drewna. Najpierw trzeba go przerobić na wióry, dobrze wymoczyć, zaprasować i wysuszyć. Ot wielka filozofia. No jest w tym sporo prawdy, jednak cały proces przebiega z goła inaczej.

Konkretnie mówiąc do produkcji papieru wykorzystuje się włókna roślinne. Pochodzą z takich odmian drzew jak sosna, świerk, jodła, topola, buk czy osika. Nadają się również rośliny jednoroczne takie jak len czy trzcina. Na szczęście do produkcji papieru możliwe jest również wykorzystanie surowców wtórnych makulatury. Dzięki temu chociaż w pewnym stopniu ogranicza się wycinkę drzew, a przy okazji utylizuje odpady gospodarcze.

Proces produkcji papieru

Jak już Ci wiadomo, do produkcji papieru używa się włókien roślinnych. Wykorzystuje się najczęściej włókna z celulozy oraz ścieru drzewnego. Sam proces można podzielić na dwa etapy. W pierwszym z nich trzeba przygotować masę papierniczą. Rozdrobniony surowiec miesza się z wodą, klejem, barwnikami, glinką kaolinową oraz wspomnianą makulaturą, która musi zostać wcześniej odpowiednio rozdrobniona.

Następnie całą masę trzeba odsączyć, poprzez wykorzystanie m.in. sita. Kolejny krok to rozłożenie włókien papieru, za pomocą walca Egutera. W końcu nadchodzi czas na łączenie i sprasowanie włókien. Masa zostaje ściśnięta za pomocą pras, a następnie suszona. Dzięki wysokiej temperaturze, woda może w pełni odparować. To samo dzieje się z żywicą. Wyschnięty papier jest następnie cięty pod konkretny wymiar. Tak oto można w skrócie przedstawić proces tworzenia papieru.

źródło zdjęcia: pl.freepik.com

Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze