Kwarantanna a zasiłek chorobowy

Zasiłek chorobowy dla pracownika na kwarantannie

Prawo

Podejrzewa się u Ciebie zakażenie COVID-19 i zostałeś skierowany na przymusową kwarantannę? Dowiedz się, czy przysługuje Ci zasiłek chorobowy z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ważne informacje dla pracowników oraz pracodawców!

Kwarantanna a zasiłek chorobowy

Zgodnie z informacją znajdującą się na oficjalnej witrynie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), pracownik znajdujący się na przymusowej kwarantannie, otrzyma niezbędne świadczenia pielęgnacyjne – w tym zasiłek chorobowy.

W tym celu pracownik powinien przekazać stosowną decyzję wydaną przez państwowego powiatowego inspektora sanitarnego lub państwowego granicznego inspektora sanitarnego do swojego pracodawcy lub zleceniodawcy. Decyzję dostarcza się po zakończeniu okresu kwarantanny.

Sprawdź również: Odszkodowanie po wypadku z OC sprawcy

Niepełnoletnie dziecko na kwarantannie a zasiłek opiekuńczy

W sytuacji, w której obowiązkową kwarantanną objęte jest niepełnoletnie dziecko, jednemu z rodziców przysługiwać będzie zasiłek opiekuńczy.

Od 1 kwietnia 2020 r. zgodnie z zaleceniami inspektora sanitarnego, osoba poddana kwarantannie zobowiązana jest do odbycia jej wspólnie z osobami z nią zamieszkującymi. Również i te osoby mogą ubiegać się o stosowne świadczenia pieniężne z ZUS. Aby je otrzymać, wymagane będzie oświadczenie o odbywaniu obowiązkowej kwarantanny.

Sprawdź również:

Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze