Za udział w bójce lub pobiciu, sprawca czynu musi liczyć się z dość surowymi konsekwencjami. Te jasno precyzuje Kodeks Karny i właśnie o tym opowiemy w tym artykule.
Czym jest bójka i pobicie?
Niestety polskie przepisy nie precyzują jednoznacznie pojęcia bójki i pobicia. Niemniej na podstawie wielu orzecznictw sądowych można doszukać się znamion szczególnych owych czynów i przypisać im konkretną klasyfikację.
W przypadku pobicia można wyróżnić osobę atakującą (sprawcę) oraz osobę broniącą się przed ciosami (poszkodowanego). Oczywiście napastników czy też osób broniących się może być więcej. Z kolei jeśli mowa jest o bójce, wtedy nie ma oczywistego podziału na linii atakujący-obrońca, gdyż wymiana ciosów pomiędzy uczestnikami bójki przybiera postać obustronną, tzn. osoby jednocześnie bronią się i zadają ciosy.
Uwaga! W drodze postępowań sądowych może zachodzić zjawisko przenikania się obu czynów, tzn. w toku śledztwa bójka może zostać zakwalifikowana jako pobicie i vice versa.
Co grozi za pobicie innej osoby?
Wszelkie wyroki skazujące w sprawach o pobicie najczęściej opierają się o art. 158. Kodeksu karnego. Brzmi on następująco:
§ 1. Kto bierze udział w bójce lub pobiciu, w którym naraża się człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo nastąpienie skutku określonego w art. 156 § 1 lub w art. 157 § 1, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 2. Jeżeli następstwem bójki lub pobicia jest ciężki uszczerbek na zdrowiu człowieka, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
§ 3. Jeżeli następstwem bójki lub pobicia jest śmierć człowieka, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 15.
W zależności od kwalifikacji czynu i innych okoliczności, sprawca pobicia może otrzymać wyrok pozbawienia wolności od 3 miesięcy do nawet 15 lat.
Zobacz również: Jaka jest kara za wtargnięcie na posesję?
Czy karą za pobicie zawsze jest pozbawienie wolności?
Warto podkreślić, że w niektórych przypadkach istnieje możliwość zamiany wyroku pozbawienia wolności na zapłatę grzywny lub ograniczenie wolności. Wszystko określa art. 37a Kodeksu karnego, który brzmi:
§ 1. Jeżeli przestępstwo jest zagrożone tylko karą pozbawienia wolności nieprzekraczającą 8 lat, a wymierzona za nie kara pozbawienia wolności nie byłaby surowsza od roku, sąd może zamiast tej kary orzec karę ograniczenia wolności nie niższą od 4 miesięcy albo grzywnę nie niższą od 150 stawek dziennych, w szczególności jeżeli równocześnie orzeka środek karny, środek kompensacyjny lub przepadek.
§ 2. Przepisu § 1 nie stosuje się do sprawców określonych w art. 64 § 1 lub do sprawców, którzy popełniają przestępstwo działając w zorganizowanej grupie albo związku mających na celu popełnienie przestępstwa lub przestępstwa skarbowego, sprawców przestępstw o charakterze terrorystycznym i sprawców przestępstwa określonego w art. 178a § 4.
źródła: