Ile zarabia śmieciarz? Średnie zarobki śmieciarzy w Polsce

Ile zarabia śmieciarz? Średnie zarobki śmieciarzy w Polsce

Zarobki

Praca śmieciarza nie jest łatwa i wbrew pozorom nie każdy spełnił by się w tym zawodzie. Co ciekawe zainteresowanie posadą “ładowacza śmieci” jest całkiem spore. Kandydaci muszą się jednak liczyć ze wczesnym wstawaniem, pracą w brudzie i smrodzie. Co zatem sprawia, że zainteresowanie zawodem śmieciarza jest tak ogromne, pomimo tych wszystkich niedogodności? Czy może to wynikać z wysokich zarobków śmieciarzy? Sprawdźmy zatem, ile zarabia śmieciarz w Polsce oraz jakie są jego codzienne obowiązki.

Obowiązki w zawodzie śmieciarza

Do podstawowych zadań pracowników zakładów oczyszczania miasta należy przede wszystkim odbiór stałych nieczystości z domostw i przedsiębiorstw, a także ich transport na miejsce rozładunku lub przeładunku (najczęściej bezpośrednio na wysypisko śmieci). W grę wchodzą również sortownie śmieci, ponieważ wraz ze śmieciami mieszanymi, miasto odbiera również śmieci posortowane – w tym szkło, makulaturę oraz wyroby z tworzywa sztucznego.

Poszczególne obowiązki uzależnione są od funkcji w zespole zbieraczy odpadów. W skład ekipy sprzątającej odpadki wchodzi:

  • kierowca;
  • operator tylnych szczęk;
  • lewo lub prawoskrzydłowy;
  • ustawiacz śmietników.

Trzeba pamiętać, że praca śmieciarza nie jest lekka i przyjemna, a ponadto wymaga odpowiedniej siły i krzepy fizycznej. Pracownicy ekip sprzątających każdego dnia narażeni są na kontakt z różnymi nieczystościami oraz pracę w przerażającym smrodzie.

Jak zostać śmieciarzem?

Wymagania do zawodu ładowacza ręcznego nie są wygórowane.  Aby zostać ładowaczem nie trzeba posiadać szczególnych kwalifikacji. Na pewno jednak trzeba posiadać odporność na pracę w nieprzyjemnych warunkach. I mowa tutaj nie tylko o okropnym smrodzie, ale również warunkach atmosferycznych, ponieważ opady deszczu czy śniegu nie wykluczają ekip zbierających odpady z pracy w konkretnym dniu. Z pewnością większe wymagania stawia się kierowcom śmieciarek. Kandydaci na to stanowisko muszą dysponować odpowiednimi kwalifikacjami i prawem jazdy na ciężarówki.

Ponadto kandydat powinien dysponować

Ile zarabia śmieciarz w Polsce?

Przeciętne wynagrodzenie ekip zbierających odpady waha się w granicach 3250 zł brutto miesięcznie. Na większe wynagrodzenie mogą liczyć kierowcy śmieciarek, aczkolwiek i w tym przypadku ciężko mówić o przysłowiowych kokosach. Najczęściej stawki miesięczne nie przekraczają 3000 zł na rękę. To jednak zarobki oficjalne i tzw. stała pensja.

Niewiele osób jednak wie, że typowy ładowacz śmieci może bez trudu dorobić na drugą lub nawet i trzecią pensję. Wszystko za sprawą drogocennych przedmiotów, znajdowanych przy okazji na śmietnikach (najczęściej są to sprzęty elektroniczne lub nadal dobrej jakości meble). Powszechną praktyką jest także dopłacanie do wywozu większej ilości śmieci, niż jest to określone w umowach. Wtedy za wywóz nadmiarowego kubła na śmieci lub kilku worków, przeciętny ładowacz może dorobić nawet 10 – 30 zł. Wystarczy kilkanaście takich sytuacji dziennie, aby bez trudu dorobić sobie do drugiej pensji.

Ile zarabiają śmieciarze w Niemczech?

Dla porównania możemy przytoczyć tu średnie zarobki śmieciarzy w Niemczech. Tam zwykły pomocnik śmieciarza może liczyć na wynagrodzenie rzędu 2500 – 3500 euro miesięcznie. Daje to w przeliczeniu ok. 11500 – 16100 zł. To o wiele więcej niż przeciętne wynagrodzenie śmieciarza w Polsce. W dodatku do pracy na tym stanowisku nie wymaga się najczęściej znajomości języka niemieckiego.

Ile zarabiają śmieciarze w USA?

Średnia pensja śmieciarza w Stanach Zjednoczonych USA wynosi ok. 12400 zł miesięcznie. Co ciekawe 25% śmieciarzy zarabia tam nawet ponad 16 tys. zł. miesięcznie.

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl

Od 11 lat tworzy specjalistyczne treści o charakterze poradnikowym. Jego wiedza czerpana jest z wielojęzycznych kanałów informacyjnych oraz encyklopedii naukowych. Osobiście miłośnik górskich podróży i pasjonat działań marketingowych.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze