Korzystanie ze wsparcia dietetyków zarezerwowane było niegdyś wyłącznie dla sportowców i bardziej zamożnych konsumentów, ceniących sobie zdrowy styl życia i dedykowaną dietę. Obecnie jednak zawód dietetyka cieszy się coraz większą popularnością, z uwagi na szerzący się w społeczeństwie trend i świadomość zdrowego żywienia. Z tego też powodu często spotykamy się z pytaniem, ile zarabia dietetyk i czy trudno nim zostać? Sprawdzimy to w dzisiejszym artykule.
Czym zajmuje się dietetyk?
Praca dietetyka polega na indywidualnym dobieraniu codziennego jadłospisu dla swoich klientów, uwzględniając ich zapotrzebowanie na kalorie, witaminy, składniki mineralne i mikroelementy. Oprócz tego dobry dietetyk jest w stanie wykonać dogłębną analizę faktycznego stanu zdrowia osoby i oprócz zasugerowania zbilansowanej diety, zaproponować inne formy aktywności, które przyczynią się do ogólnej poprawy sprawności fizycznej i kondycji. W tym celu dietetycy mogą zlecać wizytę u innych specjalistów. Tym samym praca doświadczonego dietetyka nie ogranicza się jedynie do sporządzania codziennego jadłospisu, ale uderza w szerszy obszar wielopoziomowego doradztwa.
Praca dietetyka wbrew pozorom nie jest łatwa, szczególnie w dzisiejszych czasach, gdy dostęp do specjalistycznej wiedzy i groma produktów spożywczych jest bardzo prosty. Liczy się nie tylko ogromna wiedza dietetyków, ale również ich forma zareklamowania ich umiejętności.
Ile zarabia dietetyk w Polsce?
Średnia pensja dietetyka w Polsce waha się w granicach 3200 – 4100 zł brutto. Oczywiście nie jest to regularna stawka, a wysokość wynagrodzenia na tym stanowisku zależna jest od wielu czynników – w tym od formy zatrudnienia. Na inne zarobki mogą liczyć dietetycy zatrudnieni w zewnętrznej firmie, a na inne osoby posiadające zarejestrowaną działalność gospodarczą (własną firmę). Czynników determinujących wysokość pensji dietetyków jest całkiem sporo. Wliczają się do tego m.in. prace dodatkowe, takie jak pisanie książek na temat zdrowego żywienia, udzielanie porad online czy prowadzenie własnego kanału na portalach społecznościowych typu YouTube czy Facebook.
W internecie można natknąć się na informacje, że doświadczony i aktywny społecznie dietetyk, jest w stanie zarobić nawet do kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie.
Jak zostać dietetykiem?
Aby móc posługiwać się tytułem zawodowego dietetyka, należy ukończyć kierunkowe studia licencjackie lub magisterskie. Drugą ścieżką i nieco prostszą jest po prostu ukończenie szkoły zawodowej o zbliżonym kierunku oraz uzyskanie dyplomu dietetyka. Ponadto osoby zainteresowanie pracą w omawianym zawodzie, mogą zdecydować się na specjalistyczne kursy, jednakże takie dodatkowe szkolenia nie uprawniają do posługiwania się zawodowym tytułem dietetyka.
Czy warto korzystać z usług dietetyka?
Zdrowy styl życia nie musi wiązać się z koniecznością korzystania z porad zawodowych dietetyków. W internecie czy książkach znajdziemy tysiące porad żywieniowych, które możemy z powodzeniem wdrożyć samodzielnie. Bardzo często zmiana prostych nawyków żywieniowych przynosi satysfakcjonujące rezultaty. Niemniej jednak zdarza się, że obecny stan zdrowia budzi tak spore wątpliwości, że wymagana jest interwencja doświadczonego dietetyka, który kompleksowo zajmie się stworzeniem indywidualnego jadłospisu.
Dowiedz się również:
Źródło: wynagrodzenia.pl, poradynacodzien.pl
Zdjęcie w tle: pixabay.com