Ile zarabia dentysta? Sprawdź zarobki stomatologów w Polsce

Ile zarabia dentysta? Sprawdź zarobki stomatologów w Polsce

Zawód dentysty jest bardzo dochodowy, aczkolwiek wymaga ogromnej wiedzy i wprawnej ręki. Dobry dentysta jest bardzo ceniony przez lokalną społeczność i z pewnością nie może narzekać na brak ruchu w biznesie. Ile zarabia dentysta stomatolog, jak nim zostać i czym właściwie zajmuje się taka osoba? Sprawdzimy to wszystko w dzisiejszym artykule.

Czym zajmuje się dentysta stomatolog?

Do głównych obowiązków dentysty stomatologa należy przyjmowanie pacjentów i leczenie ich uzębienia. Zadaniem dentysty jest diagnozowanie i leczenie chorób zębów oraz dziąseł. Co ważne, podobnie jak w innych zawodach medycznych, dentysta udziela niezbędnych porad i wskazówek dotyczących pielęgnacji jamy ustnej. Mówiąc szczegółowo, obowiązki dentysty stomatologa to:

 • przyjmowanie i kontakt z pacjentami;
 • świadczenie pomocy w przypadkach nagłych;
 • stawianie diagnozy i dobór procedury leczenia schorzenia;
 • leczenie uzębienia i chorób dziąseł;
 • obsługa sprzętu stomatologicznego;
 • udzielanie wskazówek na temat pielęgnacji jamy ustnej;
 • działania profilaktyczne;
 • kierowanie na specjalistyczne badania, np. rentgen zęba;
 • dopełnianie formalności i wypełnianie dokumentów medycznych.

Cechy dobrego stomatologa

W zawodzie dentysty liczy się przede wszystkim szeroka wiedza medyczna z zakresu stomatologii i tzw. wprawna ręka. Dobry stomatolog powinien cechować się opanowaniem, cierpliwością i łatwością w nawiązywaniu kontaktów z pacjentami. Ciężko się temu dziwić, ponieważ miła obsługa pacjentów i stawianie trafnej diagnozy przekłada się na przyszły ruch w interesie. Tym samym dentysta powinien nie tylko zadbać o aspekty typowo medyczne, ale również i przyjazne usposobienie – szczególnie ważne, w przypadku najmłodszych pacjentów.

Gdzie pracują dentyści?

Stomatolodzy najczęściej zatrudnieni są w placówkach medycznych, takich jak kliniki stomatologiczne, przychodnie zdrowia, czy też różnego rodzaju zakłady opieki zdrowotnej. Ponadto większość stomatologów prowadzi prywatne praktyki lekarskie, czyli własne gabinety dentystyczne. Dentystów spotkamy również w gabinetach dentystycznych na terenie szkół podstawowych.

Jak zostać dentystą?

Wymagania do zawodu dentysty są bardzo restrykcyjne. Aby zostać stomatologiem, należy ukończyć jednolite studia magisterskie na kierunku lekarsko-dentystycznym (stacjonarnie lub niestacjonarnie). Taki kierunek oferują głównie uniwersytety medyczne. Na chwilę obecną jest to jedyna droga aby uzyskać prawo do wykonywania zawodu stomatologa. Ponadto uczelnie stosują indywidualne wymagania w procesie rekrutacyjnym. Przyszły student powinien zdać rozszerzoną maturę z matematyki, biologii, chemii czy też fizyki. Kombinacje mogą być różne, niekiedy wystarczy zdany jeden przedmiot, a niekiedy więcej.

Kolejny krok to wybór odpowiedniej specjalizacji zawodowej. Jest to:

 • chirurgia stomatologiczna,
 • chirurgia szczękowo-twarzowa,
 • ortodoncja,
 • periodontologia,
 • protetyka stomatologiczna,
 • stomatologia dziecięca,
 • stomatologia zachowawcza z endodoncją,
 • epidemiologia,
 • zdrowie publiczne.

Po ukończeniu studiów, przyszły stomatolog musi odbyć staż podyplomowy oraz zdać egzamin LDEK (Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Końcowy). Co ciekawe, staż podyplomowy jest płatny i obejmuje okres 12 miesięcy. Miejsce do jego odbycia wyznacza okręgowa rada lekarska. Stażysta z kolei nie może w tym czasie pracować w jakiejkolwiek innej placówce medycznej.

Czy obcokrajowiec może zostać stomatologiem w Polsce? Oczywiście, że tak, ale pod warunkiem, że złoży wniosek o uznanie posiadanych kwalifikacji wraz z niezbędnymi dokumentami do okręgowej izby lekarskiej lub Ministerstwa Zdrowia. Małym utrudnieniem może okazać się znajomość języka polskiego. Jeżeli obcokrajowiec studiował na uczelni w obcym języku, wtedy musi dodatkowo zdać egzamin językowy, który przeprowadza Naczelna Rada Lekarska.

Ile zarabia dentysta w Polsce?

Mediana zarobków wśród stomatologów wynosi 5150 zł brutto. Średnie zarobki rynkowe dentystów oscylują w granicach 3550 – 8660 zł brutto. Wysokość wynagrodzeń wśród dentystów będzie różnić się przede wszystkim od miejsca pracy i posiadanego doświadczenia. Początkujący stomatolog z pewnością zarobi mniej, niż dentysta z kilkuletnim stażem na rynku i własnym gabinetem dentystycznym.

Bez wątpienia najwięcej można zarobić prowadząc prywatny gabinet stomatologiczny. Stawki za podstawowe zabiegi dentystyczne nie są małe. Jeżeli przyjmiemy, że stomatolog przyjmie 15 pacjentów dziennie, inkasując za to po 150 zł za zabieg, wyjdzie nam suma grubo ponad 2 tys. zł. Mnożąc to przez kilkadziesiąt dni w ciągu miesiąca, uzyskamy całkiem przyzwoitą sumę na poziomie kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Zarobki dentystów na świecie

Sporymi zarobkami mogą pochwalić się dentyści pracujący w Stanach Zjednoczonych USA. Tam średnie roczne zarobki stomatologów wynoszą ok. $177 000, czyli blisko 60 tys. zł miesięcznie. Na podobnym poziomie kształtują się wynagrodzenia stomatologów w Niemczech. Tak specjaliści mogą liczyć na kwoty rzędu 61 tys. zł miesięcznie.

Sprawdź również:


Źródła danych:

 • https://wynagrodzenia.pl/moja-placa/ile-zarabia-stomatolog
 • https://porady.pracuj.pl/stanowiska/stomatolog-zakres-obowiazkow/
 • https://www.forbes.com/sites/andrewdepietro/2019/11/22/dentist-salary-state/?sh=187e55153291
 • https://medicalprogram.isl-sprachschule.de/de/doctors-income-in-germany.html
Autor
Krzysztof Kamzol
Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl Pasjonat technologii produkcyjnych, nowoczesnego przemysłu i technik inżynieryjnych.