Ile zarabia ratownik medyczny

Ile zarabia ratownik medyczny w Polsce? Pensje na rok 2021

Zarobki

Zawód ratownika medycznego wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. Do obowiązków ratowników medycznych należy m.in. reagowanie na nagłe wezwania, obsługa imprez masowych czy wsparcie w akcjach charytatywnych i prospołecznych. Aby zostać ratownikiem medycznym trzeba również ukończyć odpowiednie kursy i być przygotowanym na pracę pod ogromną presją. Czy praca ta jednak wiąże się z wysokimi zarobkami? Niestety, nie można tu mówić o wielkich pieniądzach, a pensje ratowników nadal stoją na niskim poziomie. A zatem ile zarabia ratownik medyczny w Polsce? Sprawdźmy aktualne dane na rok 2021.

Obowiązki ratownika medycznego

Tak jak wspomniałem na początku, praca na omawianym stanowisku to przede wszystkim odpowiedzialność za ludzkie zdrowie i niejednokrotnie życie. Ratownicy medyczni spotykają się z wezwaniami różnego typu i z pewnością mogą spodziewać się absolutnie wszystkiego. Część wezwań pozostaje również nieuzasadniona, co znacząco komplikuje skuteczność działania lokalnego systemu ratownictwa w danym momencie. Warto również dodać, że ratownicy medyczni w trakcie wykonywania swoich obowiązków (np. na miejscu wypadku samochodowego) objęci są taką samą ochroną jak funkcjonariusze publiczni.

Jakie obowiązki należą do ratowników medycznych?

  • ratowanie zdrowia i życia ludzi
  • przeprowadzanie resuscytacji krążeniowo-oddechowej
  • intubacji EKG
  • opatrywanie złamań kości i unieruchamianie kończyn
  • wykonywanie defibrylacji
  • monitorowanie podstawowych parametrów życiowych, takich jak ciśnienie krwi czy saturacja
  • podawanie niezbędnych leków
  • podłączanie kroplówki
  • przyjmowanie porodów
  • pełna opieka medyczna podczas przewozu pacjenta do szpitala

Jak widać powyżej, ratownicy medyczni obłożeni są szeregiem wielu obowiązków. Oznacza to również, że powinni dysponować rozległą wiedzą oraz doświadczeniem z zakresu ochrony i ratowania życia. Czy trudno zostać ratownikiem medycznym? Poznajmy wymagania, jakie muszą spełnić kandydaci na to stanowisko.

Jak zostać ratownikiem medycznym? Wymagania dla kandydatów

Wszelkie wymogi, prawa i obowiązki ratowników określa Ustawa z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Według ich zapisów ratownikiem medycznym może zostać osoba, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych, nie ma żadnych przeciwwskazań zdrowotnych, ukończyła szkołę policealną lub studia o kierunku ratownictwo medyczne. Bardzo ważne jest aktywne i nieprzerwane pełnienie obowiązków ratownika. Dlatego też ratownik, który w okresie 5 lat od uzyskania uprawnień nie pracował na swoim stanowisku, a wyraża chęć podjęcia się pracy w tym zakresie, musi przejść półroczne szkolenie.

Ile zarabia ratownik medyczny w Polsce? Dane na rok 2021

Średnia wysokość wynagrodzenia ratownika medycznego w roku 2021 wynosi od 20 do 25 zł brutto za godzinę pracy. Ratownicy medyczny zatrudniani są najczęściej w oparciu o umowę cywilno-prawną. Zatrudnianiem zajmuję się przede wszystkim szpitale, prywatne firmy medyczne oraz stacje pogotowia ratunkowego. Bardziej doświadczeni ratownicy medyczni z kilkuletnim stażem, mogą liczyć na większe wynagrodzenie rzędu nawet 50 zł brutto za godzinę (taką stawkę proponuje m.in. Szpital MSWiA w Warszawie).

Jak przekłada się to na zarobki miesięczne? Wszystko zależy od poziomu wykształcenia i stażu pracownika. Na łączną wysokość pensji wpływa również ilość przepracowanych godzin w miesiącu. Średnia miesięczna pensja ratownika medycznego wynosi ok. 3600 zł brutto. Wiadomo jednak, że sumy te mogą wahać się w pewnym zakresie. Pensje ratowników medycznych mają znacząco zwiększyć się od roku 2022. Osoby z wyższym wykształceniem i specjalizacją będą mogły liczyć nawet na 5300 zł brutto miesięcznie.

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl

Od 11 lat tworzy specjalistyczne treści o charakterze poradnikowym. Jego wiedza czerpana jest z wielojęzycznych kanałów informacyjnych oraz encyklopedii naukowych. Osobiście miłośnik górskich podróży i pasjonat działań marketingowych.

6 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze