System oświetlenia w samochodach jest dosyć skomplikowany i składa się z wielu elementów oraz żarówek, które mają zapewnić komfort i bezpieczeństwo podróżowania. Światła w aucie pełnią bardzo ważną rolę szczególnie w porze nocnej, kiedy to widoczność zarówno samego pojazdu, jak i terenu wokół niego powinna być zapewniona na jak najwyższym poziomie. Tym samym kursanci na prawo jazdy powinni doskonale znać rodzaje świateł w samochodzie, ich oznaczenia (symbole) oraz zastosowanie. Z pomocą przychodzi nasz poradnik dla zmotoryzowanych, który dokładnie wyjaśni wszystkie światła w samochodzie.
Rodzaje świateł w samochodzie
Wszystkie samochody dopuszczone do ruchu drogowego, zgodnie z Ustawą Prawo o Ruchu Drogowym Dz.U. 1997 nr 98 poz. 602, muszą być wyposażone w następujące rodzaje świateł:
- pozycyjne;
- postojowe;
- mijania;
- drogowe;
- przeciwmgłowe;
- kierunkowskazy;
- hamowania (stopu);
- cofania;
- odblaskowe;
- awaryjne;
- oświetlające tablicę rejestracyjną.
Do tego zaliczyć światła do jazdy dziennej, które wykorzystywane są w warunkach dobrej widoczności. Tego typu oświetlenie można zamontować samemu, jeśli pojazd nie został w nie wyposażony na etapie produkcji.
Do czego służą światła w aucie?
Światła samochodowe mają swoje konkretne przeznaczenie i warto poznać funkcje oświetlenia w samochodach.
Światła pozycyjne
Oświetlenie pozycyjne zapewnia widoczność pojazdu podczas jego postoju. Zgodnie z założeniem, powinny gwarantować dobrą widoczność samochodu z odległości nawet 300 metrów. Samochody wyprodukowane od 2010 roku posiadają dwie białe lampy przednie oraz dwie czerwone lampy z tyłu. W dodatkowe żółte oświetlenie pozycyjne boczne muszą być wyposażone pojazdy lub przyczepy o długości powyżej 6 metrów.
Światła do jazdy dziennej
Światła do jazdy dziennej mają białą barwę i są umieszczone z przodu pojazdu. Mogą być wykorzystywane wyłącznie w warunkach o dobrej widoczności. Światła do jazdy dziennej są kilkukrotnie słabsze od świateł mijania i jednocześnie zużywają mniej energii elektrycznej. Niestety tym samym wytwarzają o wiele mniej światła. Po zmroku powinny być przełączane na światła drogowe lub mijania.
Światła mijania (krótkie)
Światła mijania (inaczej krótkie) mają barwę białą i służą do oświetlenia drogi bezpośrednio przed pojazdem i skierowane są tak, aby nie oślepiać kierowców jadących z naprzeciwka. Stąd też wzięła się ich nazwa, ponieważ stosowane są podczas mijania się pojazdów. Są obowiązkowe w okresie od zmierzchu do świtu – zamiennie ze światłami drogowymi. Światła mijania powinny być włączane również w warunkach atmosferycznych ograniczających widoczność, np. mgła lub deszcz (jeśli wcześniej mieliśmy włączone tylko światła do jazdy dziennej).
Światła drogowe (długie)
Światła drogowe (inaczej długie) używane są od zmierzchu do świtu i oświetlają drogę w sposób symetryczny. Żarówki świateł drogowych dysponują również większą mocą niż światła mijania, stąd też mogą doświetlić większy obszar. Kierowca powinien wyłączyć światła drogowe i przełączyć na światła mijania wtedy, gdy istnieje ryzyko oślepienia innych kierowców lub pieszych.
Światła przeciwmgłowe
Światła przeciwmgłowe (błędnie „przeciwmgielne”) służą do doświetlania drogi w warunkach ograniczonej przejrzystości powietrza. Światła te występują zarówno z przodu, jak i z tyłu pojazdu. Niestety nie możemy korzystać z nich wedle uznania, ponieważ regulują to przepisy. W przypadku przednich świateł przeciwmgłowych ich korzystanie jest dozwolone tylko wtedy, gdy prowadzimy w trudnych warunkach pogodowych lub gdy zezwalają na to znaki drogowe. Tylne światła przeciwmgłowe możemy włączyć wtedy, gdy widoczność na drodze spada poniżej 50 metrów.
Kierunkowskazy
Kierunkowskazy służą do zasygnalizowania zamiaru zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu. Trzeba mocno podkreślić, że chodzi tutaj o samo zasygnalizowanie chęci, a nie już wykonywanego manewru, ponieważ to już wszyscy inni uczestnicy ruchu drogowego doskonale widzą. Stąd też kierunkowskaz należy włączyć przynajmniej na kilka-kilkanaście sekund wcześniej, przed dokonaniem zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu (oczywiście po upewnieniu się, że mamy taką możliwość). Z reguły im szybciej się poruszamy, tym wcześniej należy sygnalizować nasze zamiary na drodze.
Światła hamowania (stopu)
Światła hamowania (tzw. stopu) umieszczone są z tyłu pojazdu, mają barwę czerwoną. Uruchamiają się automatycznie po naciśnięciu pedału hamulca.
Światła odblaskowe
Światła odblaskowe zapewniają widoczność samochodu w ciemności, w momencie oświetlenia go przez inny pojazd lub zewnętrzne źródło światła.
Światła awaryjne
Światła awaryjne – jak sama nazwa wskazuje – sygnalizują awarię pojazdu lub jego uszkodzenie, np. po stłuczce lub wypadku. Włączenie świateł awaryjnych nie uprawnia kierowcy do parkowania lub zatrzymania w miejscu niedozwolonym, co niestety jest często widoczne na polskich drogach! W nowszych modelach pojazdów, oświetlenie awaryjne uruchamia się automatycznie, w momencie stłuczki lub nagłego hamowania.
Oznaczenia świateł w samochodzie – symbole
Światła mijania | |
Światła drogowe | |
Światła pozycyjne | |
Światła przeciwmgłowe przednie | |
Światła przeciwmgłowe tylne | |
Światła do jazdy dziennej |
Sprawdź również:
- czym jest immobilizer
- ile kosztuje prawo jazdy
- jaki jest największy silnik diesla
- 103 kW ile to koni
źródło: wikipedia.org