Ile kosztuje prawo jazdy? Opłaty za badania, kurs i egzamin

Ile kosztuje prawo jazdy? Opłaty za egzamin, kurs, badanie lekarskie

Prawo jazdy jest dla wielu z nas wręcz wręcz niezbędnym dokumentem, bez którego nie potrafimy sobie wyobrazić codziennego funkcjonowania. Przemieszczamy się zawodowo, dojeżdżamy do pracy, na zakupy, w odwiedziny czy też czysto rekreacyjnie. Bez względu jednak na cel naszej podróży, ważny dokument prawa jazdy jest niezbędny, jeżeli pragniemy zasiąść za kółkiem pojazdu i poruszać się nim po drogach publicznych. W tym miejscu pojawia jednak się pytanie: ile kosztuje prawo jazdy? W dzisiejszym artykule sprawdzimy, ile trzeba zapłacić za badanie lekarskie, kurs przygotowawczy w szkole nauki jazdy oraz końcowy egzamin w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego.

Badania lekarskie na prawo jazdy – cena

Wykonanie badań lekarskich to pierwsza rzecz, jakiej należy się podjąć przed rozpoczęciem kursu na prawo jazdy. Wizyta u lekarza jest obowiązkowa, aczkolwiek nie trzeba obawiać się skomplikowanych badań (chyba, że wystąpią ku temu jakieś ważne powody). Najczęściej wizyta w gabinecie lekarskim trwa kilkanaście minut, a do jej przeprowadzenia uprawnieni są tylko wyznaczeni lekarze. Jedno jest pewne – badań lekarskich na prawo jazdy nie trzeba się bać! Badania lekarskie na prawo jazdy odbywają się w Miejskim lub Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy.

Lekarz orzecznik sprawdza przede wszystkim wzrok przyszłego kursanta, jego słuch, poziom utrzymania równowagi, a także ogólną sprawność motoryczną. Co ważne, lekarz bierze pod uwagę również jego zdrowie psychiczne, tak aby przynajmniej w pewnym stopniu wykluczyć np. objawy uzależnienia od alkoholu lub narkotyków. Ponadto kandydat musi wypełnić specjalną ankietę, zaznaczając w niej ewentualne objawy chorobowe.

Cała procedura trwa najczęściej od 10 do 20 minut, podczas której lekarz starannie wypełnia dokumenty i zadaje szczegółowe pytania dotyczące stanu zdrowia kursanta. Trzeba jednak mieć na uwadze, że w razie konieczności, lekarz orzecznik może skierować petenta na bardziej szczegółowe badania.

Od wyniku badania lekarza orzecznika zależeć będzie okres ważności, na jaki zostanie wydane prawo jazdy. Jeżeli dla przykładu kandydat ma wadę wzroku i musi nosić okulary korekcyjne, dokument uprawniający do kierowania pojazdem zostanie wydany z określonym terminem ważności. W celu jego przedłużenia, kierowca będzie zobowiązany do kolejnej wizyty kontrolnej w gabinecie lekarskim.

Ile kosztują badania lekarskie na prawo jazdy? Koszt badań lekarskich wynosi aktualnie 200 zł. Przy czym warto dodać, że cena ta pozostaje taka sama zarówno dla nowych kursantów, jak i osób ubiegających się o przedłużenie lub odzyskanie prawa jazdy. Tutaj jednak cenna uwaga! Trzeba liczyć się z tym, że w przypadku skierowania na dodatkowe badania specjalistyczne, całościowy koszt może być większy.

[irp posts=”2375″ name=”Ile kosztuje paszport? Ile trwa jego wyrobienie? Aktualne dane”]

Profil Kandydata na Kierowcę (PKK)

Każda osoba, która pragnie zapisać się na kurs prawa jazdy, powinna posiadać specjalny, elektroniczny dokumenty, tzw. Profil Kandydata na Kierowcę (w skrócie PKK). Przyszły kursant zobowiązany jest przekazać numer PKK szkole nauki jazdy. Musi to zrobić jeszcze przed rozpoczęciem szkoleń i zajęć teoretycznych. Numer ten potrzebny jest również podczas zdawania egzaminu oraz odbioru już gotowego dokumentu prawa jazdy.

Jak wyrobić numer PKK i ile to kosztuje?

W celu wyrobienia numeru PKK należy posiadać stosowne zaświadczenie od lekarza orzecznika oraz 1 kolorowe zdjęcie o wymiarach 3,5 cm x 4,5 cm. Będzie potrzebny również odpowiedni wniosek – można go pobrać online przez Internet lub uzyskać w szkole nauki jazdy. Kolejny krok to wizyta w Wydziale Komunikacji, właściwym dla miejsca zamieszkania kandydata. Tam składamy wszystkie dokumenty, a Profil Kandydata na Kierowcę jest wyrabiany praktycznie od ręki. Niemniej jednak maksymalny czas oczekiwania wynosi do 2 dni roboczych.

Za samo wyrobienie numeru PKK nie trzeba nic płacić, aczkolwiek trzeba liczyć się z opłatą za wyrobienie fotografii (najczęściej jest to ok. 20 zł).

Uwaga! Należy przy tym pamiętać, że numer PKK trzeba wyrobić na nowo, jeżeli po zdaniu egzaminu np. na kategorię B, zdecydujemy się później na kurs prawa jazdy na kat. D.

Ile kosztuje kurs prawa jazdy?

Cena za kurs prawa jazdy w ośrodku szkoleniowym dla kursantów uzależniona jest w dużym stopniu od kategorii. W przypadku najpopularniejszej kategorii B (pojazdy do 3,5 tony), cena za łączny cykl przygotowawczy do egzaminu waha się od 1500 do 2000 zł. W tym zawarte są zarówno szkolenia teoretyczne, jak i te praktyczne na placu manewrowym oraz w ruchu miejskim. Cena kursu na prawo jazdy będzie różnić się z pewnością w zależności od miejsca. Tutaj jednak możemy dostrzec pewien paradoks, ponieważ często ceny w dużych miastach są niższe, niż w niewielkich miejscowościach. To spowodowane jest spora ilością konkurencyjnych szkół jazdy.

Co ciekawe, bardzo często uczniowie oraz studenci mogą liczyć na niewielkie zniżki. W zależności od polityki danej szkoły jazdy, może być to nawet 10-15%.

Tak jak wspomnieliśmy, stawki te obejmują zarówno kurs przygotowawczy teoretyczny, jak i praktyczny. Zgodnie z przepisami, pełny cykl szkoleń obejmuje minimum 30 godzin zajęć teoretycznych oraz minimum 30 godzin zajęć praktycznych. Dobrą wiadomością jest to, że osoby, które po odbyciu podstawowego szkolenia dalej czują się niepewne i pragną nieco się doszkolić, mogą dokupić dodatkowe godziny jazdy elką z instruktorem. Tutaj koszty są różne i najczęściej za godzinę takiej jazdy zapłacimy od 50 do 100 zł.

Ile kosztuje egzamin na prawo jazdy?

Stawki za egzamin na prawo jazdy różnią się od zdawanej kategorii. W przypadku kat. B będzie to 30 zł za egzamin teoretyczny i 140 zł za egzamin praktyczny. Łącznie zatem za egzamin na prawo jazdy musimy zapłacić 170 zł. Egzamin na prawo jazdy odbywa się w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego (tzw. WORD-ach).

Uwaga! Część praktyczna egzaminu, czyli tzw. jazda na placu manewrowym i na mieście, wymaga pozytywnego wyniku z egzaminu teoretycznego. Jeżeli zatem kandydat na kierowcę zapłacił już z góry za oba egzaminy, ale nie oblał test teoretyczny, wtedy wpłacona nadwyżka może zostać zaliczona na poczet kolejnego egzaminu praktycznego (wymagana będzie tylko opłata za egzamin teoretyczny).

Ile kosztuje wyrobienie prawa jazdy?

Koszt wyrobienia dokumentu prawa jazdy w Polsce jest stały i wynosi obecnie 100,50 zł. Aby to zrobić należy najpierw zdać pozytywnie egzamin państwowy (teoretyczny i praktyczny) na prawo jazdy. Kolejny krok to złożenie wniosku o wydanie prawa jazdy. Zrobimy to starostwie powiatowym lub Urzędzie Miasta. Do wniosku trzeba załączyć fotografię, przy czym może być to samo zdjęcie, co wcześniej wykorzystane do założenia numeru PKK.

Informacja: Opłatę za wyrobienie prawa jazdy należy uiścić w kasie urzędu lub internetowo poprzez przelew na rachunek bankowy.

Okres oczekiwania na blankiet prawa jazdy wynosi do 9 dni roboczych. Trzeba jednak mieć na uwadze, że w wyjątkowych sytuacjach, czas ten może ulec wydłużeniu.

Łączny koszt uzyskania prawa jazdy

Sprawdźmy zatem ile w sumie musimy zapłacić, aby cieszyć się prawem jazdy.

  • badania lekarskie – 200 zł
  • fotografia do PKK – 20 zł
  • kurs na prawo jazdy (teoria + praktyka) – 1800 zł
  • egzamin na prawo jazdy (kat. B) – 170 zł
  • wyrobienie dokumentu prawa jazdy – 100,50 zł

Suma wydatków wynosi zatem 2290,50 zł. Oczywiście nie jest to kwota stała i trzeba liczyć się niekiedy ze sporymi widełkami w tym zakresie.

Przede wszystkim pojawia się tu wiele innych smaczków finansowych, takich jak np. materiały szkoleniowe. Warto dopytać się przed zapisaniem do konkretnego ośrodka szkoleniowego o to, czy opłata obejmuje już materiały szkoleniowe, czy też będą one dodatkowo płatne.

Warto przy tym rozważyć możliwość płatności na raty. Jeżeli świeżo skończyliśmy szkołę i krucho u nas z finansami to forma płatności ratalnej za kurs nauki jazdy wydaje się całkiem słusznym rozwiązaniem. Pamiętajmy, aby dokładnie wtedy przekalkulować łączne opłaty, ponieważ niekiedy właściciele ośrodków życzą sobie dodatkowo kilkadziesiąt lub nawet paręset złotych ekstra, za możliwość opłaty w kilku ratach.

Co po odebraniu prawa jazdy?

Jeżeli staniemy się posiadaczami prawa jazdy, większość z nas zastanawia się nad kupnem własnego samochodu. Trzeba tylko pamiętać, że wbrew pozorom jest to całkiem spory wydatek. Nawet jeżeli zdecydujemy się na zakup kilkuletniego modelu, musimy liczyć się z wydatkami na ubezpieczenie, przerejestrowanie i przegląd techniczny.

Złą wiadomością jest dodatkowo to, że obowiązkowe ubezpieczenie OC dla świeżo upieczonego kierowcy jest pozbawione wszelkich zniżek i nawet w przypadku mocno leciwego pojazdu, może wynosić blisko 1000 zł na rok. Jeżeli doliczmy do tego standardowa wymianę oleju, drobne poprawki mechaniczne i zalanie paliwem może okazać się, że sam zakup samochodu był spośród wszystkich wydatków tym najmniejszym.

Autor
Krzysztof Kamzol
Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl Pasjonat technologii produkcyjnych, nowoczesnego przemysłu i technik inżynieryjnych.