Ukraina: Problemy z eksportem zboża to głód dla milionów ludzi

Ukraina: Problemy z eksportem zboża to głód dla milionów ludzi

Aktualności ze świata

Szacuje się, że na skutek wojny na Ukrainie i wywołanego tym kryzysu żywnościowego, głodu można doznać nawet 220 milionów osób na całym świecie. Tak skomentował obecną sytuację wicedyrektor generalny ONZ do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) Maurizio Martina.

Powodem tak trudnej sytuacji żywieniowej jest co najmniej 6 mln ton zbóż i blisko 14 mln ton kukurydzy, które zalegają w ukraińskich portach i zablokowane są przez rosyjskie wojska. Skutki tego stanu rzeczy odczują głównie graje w Afryce, ale też i cała Europa. Maurizio Martina dodał, że wartość eksportu ukraińskich zbóż do państw europejskich wyniosła w 2020 roku około 5,4 mld euro. To dowodzi, że Ukraina jest faktycznie “spichlerzem Europy“.

Patrząc na obecną sytuację coraz bardziej rzeczywisty wydaje się obraz gigantycznych podwyżek cen pieczywa w Polsce. Za bochenek chleba pod koniec 2022 roku możemy zapłacić nawet 10 zł.

Sprawdź również:


źródło: tvn24.pl
źródło zdjęcia: unsplash.com

Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl Pasjonat technologii produkcyjnych, nowoczesnego przemysłu i technik inżynieryjnych.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze