Pirosiarczyn sodu E223 to popularny dodatek do żywności. Ma postać białego proszku lub kryształów i wykazuje działanie bakteriobójcze i grzybobójcze. Czy jest on szkodliwy dla naszego zdrowia? W jakich produktach się znajduje i czy jest bezpieczny dla kobiet w ciąży? Przedstawiamy wszystkie fakty dotyczące pirosiarczynu sodu.
Pirosiarczyn sodu E223 – właściwości, wygląd
Pirosiarczyn sodu to związek chemiczny, wytwarzany syntetycznie. Konserwant ten przybiera formę białego proszku lub niewielkich kryształków. Wyczuwalna jest od niego woń siarki. Związek ten dobrze rozpuszcza się w wodzie, etanolu i glicerolu, tworząc roztwór pirosiarczynu sodu. Podobnie jak większość innych konserwantów w żywności, E223 jest niepalny. Niestety nie należy do substancji wysoce stabilnych na wolnym powietrzu i z biegiem czasu utlenia się tworząc siarczan sodu.
Dlaczego pirosiarczyn sodu dodawany jest do żywności? Przede wszystkim z uwagi na jego działanie hamujące rozwój bakterii i grzybów w produkcie. Ponadto ma właściwości przeciwutleniające.
Zastosowanie pirosiarczynu sodu
Konserwant ten występuje jako dodatek do żywności w takich produktach spożywczych jak:
- Ocet
- Suszony imbir
- Mrożone owoce morza
- Dżemy i galaretki
- Soki owocowe
- Wino i piwo
- Wyroby cukiernicze (np. ciastka)
- Oleje i kremy kokosowe
- Koncentrat pomidorowy
Przemysł spożywczy to nie jedyna gałąź, w której wykorzystuje się właściwości pirosiarczynu sodu. Związek te znalazł swoją funkcję jako przeciwutleniacz w wyrobach medycznych lub chociażby środek dezynfekujący. E223 stosuje się ponadto w przemyśle gazowym i naftowym. Okazuje się, że jest to świetny uzdatniacz wody, ponieważ wypiera w niej związki chloru. Gdzie jeszcze wykorzystywany jest ten konserwant? Na przykład w przemyśle włókienniczym, metalurgicznym czy też papierniczym (jako wybielacz do papieru).
„Produkt zawiera siarczyny” – o czym mowa?
Niejednokrotnie na wyrobach winiarskich widnieje napis: „Produkt zawiera siarczyny” – co to oznacza? Nic innego niż to, że w danym produkcie wykorzystano właśnie omawiany tu pirosiarczyn sodu. Skoro wykazuje on świetne działanie bakteriobójcze, to sprawdza się idealnie do sterylizacji wina czy też piwa. Hamuje proces fermentacji zainicjowany przez drożdże winiarskie. Przybiera formę specjalnych tabletek.
E223 – wybielacz i przeciwutleniacz w żywności
Ciekawą właściwością pirosiarczynu sodu jest jego zdolność do wybielania produktów spożywczych. Z tego powodu jest chętnie dodawany do np. wiórków z chrzanu lub kokosowych. Najczęściej produkty te mają piękne, jasne zabarwienie. Zawdzięczają to właśnie temu konserwantowi.
Kolejna i równie ciekawa właściwość to zabezpieczenie przed utlenianiem witaminy C w wyrobach spożywczych. Dlaczego jest to takie istotne? Ponieważ utleniająca się witamina C sprawia, że jedzenie zwyczajnie brązowieje. Jest to szczególnie widoczne np. w różnego rodzaju przetworach owocowych. Odrobina pirosiarczynu sodu sprawia, że produkty te nie zmieniają swojej barwy i wyglądają świeżo nawet przez długi czas po otwarciu. Niestety dotyczy to wyłącznie witaminy C, gdyż związek ten powoduje rozpad innych witamin.
Czy pirosiarczyn sodu jest szkodliwy? Jaki ma wpływ na zdrowie?
E223 w czystej postaci nie należy do substancji przyjaznych człowiekowi. W kontakcie ze skórą działa silnie drażnią, a w dodatku jego opary podrażniają układ oddechowy. Na szczęście jego ilość w produktach spożywczych jest na tyle mała, że nie powinien on wywoływać wyżej opisanych reakcji. Po spożyciu jest w pełni metabolizowany przez wątrobę i przybiera postać neutralnych dla zdrowia siarczanów. W takiej formie wydalany jest razem z moczem.
Niestety pirosiarczyn sodu jest alergenem i nie powinien być spożywany przez osoby uczulone na ten rodzaj konserwantu. Może on powodować objawy astmy, kataru czy nawet wyzwalać atopowe zapalenie skóry.
Pirosiarczyn sodu – spożywanie w ciąży
Czy można zażywać pirosiarczyn sodu w okresie ciąży? Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, jest on bezpiecznym związkiem, ale pod warunkiem, że osoba nie jest na niego uczulona. Niestety nie mamy takiej pewności w przypadku rozwijającego się dziecka, a zatem lepiej będzie ograniczyć spożycie lub całkowicie zrezygnować z pożywienia zawierającego w sobie pirosiarczyn sodu.