Niekiedy podczas załatwiania spraw urzędowych lub przez internet dowiadujemy się, że na rozpatrzenie sprawy musimy poczekać co najwyżej 72 godziny. Wtedy pierwsze co, to chcemy przeliczyć tę wartość na ilość dni i zastanawiamy się – 72 godziny ile to dni? Odpowiedź jest bardzo prosta i można to szybko przeliczyć.
Ile godzin ma 1 doba?
Jedna doba składa się z 24 godzin. W uproszczeniu przyjmuje się, że 12 godzin obejmuje dzień, a drugie 12 godzin pora nocna. Wszystko jednak zależy od konkretnej pory roku, ponieważ wyżej przedstawiona sytuacja z matematycznego punktu widzenia, zdarza się tylko 2 razy w ciągu roku.
72 godziny ile to dni?
72 godziny to równe 3 doby. Wynika to z faktu, że jedna doba składa się z 24 godzin, a więc dwie doby to 48 godzin, a trzy doby to 72 godziny. Jeżeli mówimy o czterech dobach, wtedy musimy uwzględnić czas 96 godzin.
Warto znać takie podstawowe przeliczniki, ponieważ przydaje się to w wielu sytuacjach – nie tylko typowo urzędowych. Często również pod pojęciem jednej doby po prostu mówi się o jednym dniu. Dla przykładu 4 dni to 4 doby, podczas gdy od typowo astronomicznej strony, za dzień można uznawać czas, w którym słońce widnieje na nieboskłonie.
Tak czy owak pojęcia te bez trudu dopasowujemy do kontekstu wypowiedzi i praktycznie zawsze potrafimy rozróżnić, czy chodzi o dni w formie całych dób, czy też dni jako czasu widocznego słońca.
Sprawdź również:
- ile godzin ma tydzień
- ile godzina ma sekund
- kiedy przestawiamy zegarki
- ile rok ma minut
- jaki jest najdłuższy dzień w roku
- przelicznik minut na godziny
- ile litrów ma galon

Krzysztof Kamzol
Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl Pasjonat technologii produkcyjnych, nowoczesnego przemysłu i technik inżynieryjnych.