Najdłuższy dzień w roku. Kiedy wypada i ile trwa godzin?

Najdłuższy dzień w roku

W okresie wiosenno-letnim część z nas zastanawia się, kiedy wypada najdłuższy dzień w roku w Polsce. Czy zależy to od konkretnego roku, czy też jest to stały termin? To bardzo ważne, ponieważ możemy wtedy zaplanować sporo różnych prac w domu czy też w ogrodzie. Najdłuższe dni w roku sprawiają, że słońce figuruje na niebie przez ponad 16 godzin. To idealna okazja, aby postawić na aktywny wypoczynek lub daleki wyjazd.

Kiedy wypada najdłuższy dzień w roku?

Najdłuższy dzień w roku zawsze przypada w pierwszy dzień astronomicznego lata, a więc kiedy rozpoczyna się przesilenie letnie pomiędzy 21 a 22 czerwca. W latach przestępnych przypada ono jeden dzień wcześniej – na 20 czerwca. Warto dodać, że data ta obowiązuje na północnej półkuli ziemskiej i jest to święto ruchome.

Jednocześnie w tym terminie możemy doświadczyć najkrótszej nocy w roku. Czym w zasadzie jest przesilenie słoneczne? To moment, w którym oś Ziemi jest maksymalnie wychylona w kierunku Słońca i stanowi on początek astronomicznego lata. Co ciekawe, po przeciwnej stronie globu, czyli na półkuli południowej, mówimy wtedy o przesileniu zimowym.

Ile trwa najdłuższy dzień w roku?

Słońce podczas najdłuższego dnia w roku będzie figurować na nieboskłonie przez dokładnie 16 godzin i 46 minut. To aż o 9 godzin i 4 minuty dłużej niż ma to miejsce podczas przesilenia zimowego. Słońce wschodzi o godz. 4:14 i zachodzi równo o 21:00. Warto dodać, że najkrótsza noc w roku, która akurat ma miejsce w czasie przesilenia letniego, nazywana jest przez wielu Słowian Nocą Kupały. To wyśmienity czas przeprowadzania wielu obrzędów.

Daty i godziny przesileń 2021 2022 2023 2024
Przesilenie czerwcowe 21 VI, 05:32 21 VI, 11:14 21 VI, 16:58 20 VI, 22:51
Przesilenie grudniowe 21 XII, 16:59 21 XII, 22:48 22 XII, 04:27 21 XII, 10:21

Najkrótsza noc w roku to okazja do zabawy

Z racji tego, że tak długi dzień, a jednocześnie krótka noc zdarza się tylko raz w roku, warto na ten czas zaplanować coś wyjątkowego. Może być to wyjazd ze znajomymi, posiadówka we własnym mieszkaniu, wieczorne grillowanie lub biwakowanie na świeżym powietrzu. Trzeba pamiętać, że dzień ten wypada w środku czerwca, a więc należy spodziewać się ciepłej pogody – zarówno w dzień, jak i w nocy.

Autor
Krzysztof Kamzol
Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl Pasjonat technologii produkcyjnych, nowoczesnego przemysłu i technik inżynieryjnych.

Subscribe
Powiadom o
1 komentarz
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze