Zmiana czasu w Polsce odbywa się dwa razy w roku: pod koniec marca i w październiku. Niestety dla wielu osób przestawianie zegarka wiąże się z nieprzyjemnymi konsekwencjami – szczególnie zdrowotnymi. Zmienia się rytm dnia, dochodzą do tego problemy z wysypianiem się i ogólne rozdrażnienie. Co gorsza, nie zawsze pamiętamy o zmianie czasu i zapominamy o tym, kiedy przestawiamy zegarki. W dzisiejszym artykule sprawdzimy, dlaczego zmiana czasu jest praktykowana i czemu ma ona służyć.
Dlaczego przestawiamy zegarki?
Niegdyś głównym powodem zmiany czasu była zwykła oszczędność energii elektrycznej. Obecnie jednak przesuwamy zegarki głównie po to, aby dłużej cieszyć się światłem słonecznym. W porze zimowej przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, aby już od samego rana – zarówno w domu, jak i na zewnątrz – było odczuwalnie jaśniej.
Historia zmiany czasu
Ciekawostką jest fakt, że przestawianie zegarków nie jest nowością, a pomysł na praktykowanie takich działań pojawił się już kilkaset lat temu. Za inicjatora i głównego pomysłodawcę zmian czasu uznaje się Benjamina Franklina – jednego z ojców założycieli Stanów Zjednoczonych. Postulował za tym, aby w okresie zimowym przestawiać zegarki o godzinę do tyłu, w celach oszczędnościowych. Tym samym miało to powodować zarówno wcześniejsze wstawanie, jak i kładzenie się spać. Finalnie jednak pomysł Benjamina Franklina nie został przyjęty, aczkolwiek do dzisiaj jego postać uznawana jest za pioniera systemu zmiany czasu.
Przez wiele dziesięcioleci nic w tym aspekcie się nie zmieniało, aż do roku 1916, czyli okresu I Wojny Światowej, kiedy to Cesarstwo Austro-Węgierskie jako pierwsze zdecydowało się wprowadzić czas zimowy. Było to podyktowane oszczędnościami, wynikającymi ze zmniejszonego zapotrzebowania na węgiel w elektrowniach. W 1918 roku, czyli 2 lata później, na podobny krok zdecydowały się Stany Zjednoczone – również z uwagi na oszczędności w energetyce.
Z uwagi jednak na to, że obecnie problem z zaopatrzeniem w energię elektryczną praktycznie już nie występuje, jedyną korzyścią wynikającą ze zmiany czasu to po prostu większa ilość światła słonecznego w ciągu dnia.
Kiedy przestawiamy zegarki?
Zmiana czasu następuje dwa razy w roku. W ostatnią niedzielę marca następuje zmiana czasu z zimowego na letni, a w ostatnią niedzielę października przestawiamy się na czas zimowy. W marcu wskazówki zegara przesuwamy z godziny 2:00 na 3:00, a w październiku na odwrót z godziny 3:00 na 2:00.
Co zyskujemy dzięki zmianie czasu? W marcu, kiedy przygotowujemy się do wiosny, możemy dłużej cieszyć się słonecznymi popołudniami. Niestety w dniu zmiany czasu na letni, śpimy o godzinę krócej, a poranki przez pewien czas będą nieco ciemniejsze.
Z kolei w październiku, kiedy przestawiamy czas na zimowy, możemy spać o godzinę dłużej, a słońce o poranku wstaje wcześniej, przez co teoretycznie nie musimy np. zapalać światła, a promienie słońca w sposób naturalny – lepiej nas wybudzają. Niestety kosztem zmiany czasu na zimowy są krótsze popołudnia – szybciej robi się ciemno.
Podsumowując:
- Zmiana czasu na letni następuje w ostatnią niedzielę marca (przesuwamy zegarki o godzinę naprzód);
- Zmiana czasu na zimowy następuje w ostatnią niedzielę października (przestawiamy zegarki o godzinę wstecz).
Jak zmiana czasu wpływa na samopoczucie?
Wiele osób zadaje sobie pytanie: czy przestawianie zegarków wpływa w jakikolwiek sposób na nasze zdrowie? Okazuje się, że niemal zawsze w większym lub mniejszym stopniu odbija się to na naszym samopoczuciu. Podczas zmiany czasu najbardziej cierpi nasz zegar biologiczny, który ulega małej desynchronizacji. Niekiedy, aby w pełni oswoić się ze zmianą czasu musi minąć kilka dni, a nawet tygodni. Zegar biologiczny musi przyzwyczaić się do nowych warunków, w tym godziny wstawania i kładzenia się spać. Tym samym większość z nas, w dniu przestawiania zegarków ma problemy ze snem.
Podsumowując:
Negatywne skutki zdrowotne zmiany czasu to:
- Problemy ze snem;
- Problemy z koncentracją;
- Konieczność adaptacji zegara biologicznego.
Przestawianie zegarków to liczne problemy
Zwykłe przestawienie wskazówek zegara o godzinę do przodu lub do tyłu, wydaje się dla wielu z nas banalnie proste. Od strony praktycznej jednak zmieniając czas na letni lub zimowy, natrafiamy na wiele niedogodności. Przede wszystkim nie każdy zegar automatycznie dostosowuje się do zmian czasowych. Dotyczy to głównie zegarów analogowych, kiedy to wszystko trzeba wykonać ręcznie. Co gorsza, nie zawsze zegarki elektroniczne pozwalają na szybką i łatwą zmianę czasu, np. w samochodach. To niekiedy budzi irytację, szczególnie, gdy wykonujemy to pierwszy raz.
Ponadto nie możemy zapomnieć o wszystkich problemach logistycznych na stacjach kolejowych czy lotniskach. Dla wielu firm transportowych zwykłe przesunięcie czasu wiąże się niekiedy ze sporymi wydatkami, np. pociągi zmuszone są do godzinnego postoju. Dochodzą do tego zmiany w harmonogramach podróży.
Spoglądając na wszystkie te niedogodności można dojść do wniosku, że system przesuwania czasu kosztuje nas więcej i przynosi straty, zamiast obiecanych oszczędności. Tym samym możemy natknąć się na wiele głosów przemawiających za rezygnacją z corocznych zmian czasu i wydają się one w pełni słuszne.
Czy w 2022 roku przestawiamy zegarki?
Zgodnie z obowiązującym prawem, w 2022 roku musimy nadal przestawiać zegarki, zgodnie z przyjętym systemem. Z tego też powodu, na czas letni przestawiamy się 27 marca 2022 roku, a na czas zimowy 30 października 2022 roku.
Podsumowanie
Na przestrzeni wielu lat większość z nas zdążyła się już przyzwyczaić do zmian w czasie zimowym i letnim. Przesuwanie czasu stało się przez nas wręcz oczekiwane i rzadko zdarza się, że o tym zapominamy. Niemniej jednak sporo osób odczuwa wtedy mały dyskomfort i miewa problemy z zasypianiem. Niestety nie ma szybkiego i sprawdzonego sposobu na łatwą adaptację zegara biologicznego do nowych warunków i trzeba po prostu odczekać kilka dni aż wszystko wróci do normy.
Przy okazji dowiedz się również ile rok ma minut oraz jaki jest najdłuższy dzień w roku. Ponadto z naszego serwisu dowiesz się, ile godzina ma sekund oraz ile doba ma sekund czy ile godzin ma tydzień.