Ile godzina ma sekund? Dokładne obliczenia matematyczne

Ile godzina ma sekund

Czas w naszym odczuciu potrafi płynąć raz wolniej, a raz szybciej – zależnie od sytuacji, naszego samopoczucia i wykonywanego zajęcia. Niekiedy mówimy, że zwyczajnie się nam dłuży, podczas gdy kiedy indziej “czas nam szybko zleciał“. W gruncie rzeczy jednak upływ czasu jest zawsze jednakowy, a my możemy postrzegać go po prostu inaczej. Spoglądając na zegarek i odliczając kolejne godziny do ważnej dla nas chwili, możemy zastanawiać się, ile godzina ma sekund? W dzisiejszym artykule właśnie ten temat pragniemy wyjaśnić.

Czym jest godzina?

Godzina (ang. hour) to jednostka miary czasu, która równa jest 1/24 doby. Jest to także dwunasta część dnia lub nocy astronomicznej. Jedna godzina dzieli się na 4 kwadranse po 15 minut. Co ciekawe, godzina nie należy do układu SI, ale jest przez niego uznawana.

Czym jest sekunda?

Sekunda (ang. second) to podstawowa jednostka większości układów jednostek miar np. SI, MKS czy też CGS. Zgodnie z przyjętą definicją w 1967 roku: 1 sekunda jest równa 9 192 631 770 okresom promieniowania odpowiadającego przejściu między dwoma poziomami F = 3 i F = 4 struktury nadsubtelnej stanu podstawowego S1/2 atomu cezu 133Cs.

Sekunda wydaje się dla wielu trwać bardzo krótko, np. jedno mrugnięcie okiem trwa ok. 1/3 sekundy. Czas ten jednak wydaje się niczym szczególnym, jeżeli spojrzymy na prędkość poruszania się światła lub prędkość dźwięku. W ciągu jednej sekundy światło pokonuje w próżni dokładnie 299 792 458 metrów, czyli w przybliżeniu 300 000 km. Żeby lepiej to zobrazować, w czasie 1 sekundy światło zdąży obiec kulę ziemską ponad 7 krotnie.

O wiele wolniejszy jest dźwięk, który w czasie jednej sekundy pokona zaledwie 330 metrów (w zależności od temperatury powietrza).

Ile godzina ma sekund?

1 godzina ma 3600 sekund. Wynika to z faktu, że jedna godzina dzieli się na 60 minut po 60 sekund każda (60 × 60 = 3600). Idąc dalej, 1 h = 3600000 ms (milisekund).

Przy okazji dowiedz się również, ile godzin ma tydzień, ile doba ma sekund, kiedy przestawiamy zegarki oraz czym jest mila lądowa.

Autor
Krzysztof Kamzol
Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl Pasjonat technologii produkcyjnych, nowoczesnego przemysłu i technik inżynieryjnych.