Sorbinian wapnia (E203)

Sorbinian wapnia (E203) – właściwości, zastosowanie

Produkcja

Sorbinian wapnia znany również jako E203 to organiczny związek chemiczny, o skuteczności zbliżonej do kwasu sorbinowego. Związek ten wytwarzany jest syntetycznie jako sól wapniowa kwasu sorbinowego. Dzienne dopuszczalne spożycie sorbinianu wapnia mieście się w granicy 25 mg/kg ciała. Stosowany jest jako konserwant, najczęściej w pieczywie, napojach, serach, twarogach oraz przetworach mlecznych. Wykorzystywany jest nie tylko w przemyśle spożywczym, ale również farmaceutycznym (np. w maściach) czy też kosmetycznym.

Sorbinian potasu hamuje rozwój grzybów i drożdży. Nie działa bakteriobójczo. Działa najefektywniej w środowisku lekko kwaśnym (pH poniżej 6,5). Czy sorbinian potasu jest szkodliwy? W większości przypadków sorbinian wapnia jest bezpieczny dla zdrowia. U niektórych może jednak wywoływać niegroźne reakcje alergiczne.

Sorbinian wapnia zabroniony przez Komisję Europejską

W 2018 Komisja Europejska wydała Rozporządzenie 2018/98 zmieniające załączniki II i III do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1333/2008 oraz załącznik do rozporządzenia Komisji (UE) nr 231/2012 w odniesieniu do sorbinianu wapnia (E 203). Na jego podstawie wykreślono E203 z unijnego wykazu dopuszczonych dodatków do żywności. Powodem tego działania są niepełne dane co do genotoksyczności tego związku chemicznego. Dopóki nie zostaną przeprowadzone odpowiednie badania, konserwant ten nie powinien być stosowany jako dodatek do żywności.


To również Cię zainteresuje!

Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl

Grafik 3D, fotograf, podróżnik. Miłośnik pisania wierszy, opowieści, artykułów publicystycznych. Pasjonat astronomii i wycieczek górskich. Ponad 10 lat doświadczenia w działaniach marketingowych.